Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Zoufalé manželky protestují proti Putinově válce: „Nikdo nás neposlouchá!“ Od mobilizace přitvrdily

Autor: Darina Jíchová, swp - 
22. listopadu 2022
05:00

Od chvíle, kdy ruský prezident Vladimir Putin rozpoutal válku na Ukrajině, jsou to Rusky, kdo asi nejhlasitěji protestuje proti jeho tažení. Vadí jim zvláště odvody jejich mužů, synů, bratrů či vnuků na frontu. V listopadu jejich protesty nabraly na intenzitě, Rusky se pravidelně scházejí před vojenským velitelstvím v Petrohradě a dožadují se, aby vláda dodržela slib a neposílala na frontu brance, uvedla stanice Svobodná Evropa.

Rusky denně čekají až několik hodin před vojenskou centrálou pro západní oblast, jenže nikdo jim neotevírá, nikdo s nimi nejedná a nikdo není ochoten vyslechnout či převzít jejich stížnost, případně odvolání proti rozkazu, aby jejich drazí nastoupili do války. „Nikdo nás neposlouchá,“ postěžovala si Viktorija Sanniková, která do Petrohradu přicestovala až ze sibiřského Tomsku. „Naše problémy je nezajímají. Přes dva měsíce klepeme na jejich dveře, naše protesty jsou činem zoufalství,“ dodala.

Protestům vévodí ženy

Minulý týden se Ruskám přece jen podařilo dosáhnout „otevření dveří“ a byly vpuštěny do vojenské centrály. Vojenským úředníkům předložily téměř 100 dopisů a kolektivní žádost od příbuzných zhruba 400 branců, kteří momentálně slouží v Bělgorodské oblasti.

Co se protestů proti válce na Ukrajině týče, jsou to právě ženské hlasy, které od února zaznívají nejhlasitěji. Ještě zesílily v září poté, co Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Muži se podle všeho zdráhají svou nespokojenost jak s válkou, případně s mobilizací, vyjádřit veřejně, a to právě ze strachu, že by policie zadržené předala rovnou armádě. Ženy tedy protestním hnutím dominují, je to i z toho důvodu, že řada mužů zemi opustila, aby unikli mobilizaci.

Podle neziskové organizace OVD-Info monitorující politické represe v Rusku více než polovina z 1383 zadržených osob při protimobilizačním protestu 21. září byly ženy. O 3 dny později při další demonstraci tvořily ženy 71 procent z 848 zadržených. Rovněž protesty v Dagestánu, Baškirsku či Tuvě zorganizovaly a vedly ženy. Agentura Reuters v říjnu přišla s analýzou zaměřenou na protesty proti válce pořádané po invazi v únoru. Na 30 procent lidí obviněných z protestování byly ženy, to je obrovský nárůst od předešlých let, kdy z protivládních protestů bylo viněno mezi 6 až 11 procenty žen.

V Uljanovsku skupina žen – většinou manželky branců – dorazila 11. listopadu před budovu vojenského úřadu a dožadovala se toho, aby jejich manželé byli staženi z fronty. Rusky tvrdily, že jejich muži odvedení po mobilizaci neabsolvovali žádný potřebný výcvik a navíc mají zdravotní problémy, které se po odvodu ještě zhoršily. „Lidé se obávají, že zklamou své milované,“ sdělila tisku Tatjana, manželka jednoho z branců. „Na tom protestu z 11. listopadu jsem osobně nebyla, ale napsala jsem žádost a odvolání a uspořádala akci k psaní takovýchto dopisů,“ svěřila se.

„Dostaly jsme odpověď od vojenského prokurátora tady v Uljanovsku. Mám z toho pocit, že ani nečetli naše žádosti. Napsali nám, že od mobilizovaných mužů nemají žádné stížnosti. Zdá se, že můj manžel je tedy v nemocnici pro nic za nic,“ navázala Tatjana. Vysvětlila, že její muž šel k mobilizaci dobrovolně, žádal však o odklad, protože procházel „náročnou léčbou dentálních potíží“.

Matka: Syn je obyčejný civilista

„Neprošel žádným výcvikem. Nebyl ani na střelnici. Vzali ho na trénink a pak byl týden v nemocnici, a tak se rozhodl podat žádost o odklad ze zdravotních důvodů. Žádost podával opakovaně a nebyl sám, a přesto prokurátor tvrdí, že nic podobného jeho kancelář neobdržela,“ vypověděla Tatjana.

Do války na Ukrajině by měl jít také dvacetiletý syn Olgy Cukanové z Astrachaňské oblasti. Olga přijela do Petrohradu, aby vyjádřila svůj nesouhlas s mobilizací, válkou i aby uchránila syna před odchodem na frontu. Dvakrát se už vojenské úřady pokusily jejího syna poslat na Ukrajinu, tlačily na něj, aby se „dobrovolně upsal“, rodině se prozatím daří syna bránit.

„Je obyčejný civilista,“ prohlásila Olga. „Moc dobře chápu, že pokud něco rychle nepodniknu, skončí jako branec a odvedou mi ho do té jejich takzvané speciální vojenské operace. Neustále na něj tlačí. Každý den k nám chodí nějaký plukovník či jiný oficír a snaží se ho donutit podepsat odvodové dokumenty,“ popsala Ruska. V září na pár dní ztratila se synem kontakt, věděla, že za to může armáda, volala na místní vojenskou centrálu, kde jí řekli, že podstupuje „psychologické testy“.

„Bylo mi jasné, o co se snaží. Volala jsem, kam se dalo. Zjistila jsem, že ho zapsali na seznam branců. Řekli mi, že to podepsal dobrovolně. Začala jsem rozesílat odvolání a žádosti úplně všude včetně ministerstva obrany, nějaký účinek to asi mělo, syn se vrátil domů a zatím ho neodvedli,“ vylíčila Olga. Doplnila, že nikdo z mužů a chlapců ze stejného seznamu jako její syn zatím nebyl poslán na Ukrajinu.

„Co bude dál?“

„Nikdo ale nevíme, co se může stát. Mám jen jednoho syna,“ běduje Olga s tím, že může být každým dnem poslán pryč. Ruska však nezahálí a stala se spoluzakladatelkou místní Rady matek a manželek vojáků, jehož členky pravidelně doslova „bombardují“ dopisy vojenské úřady, Kreml i samotného Putina. Dávají jasně najevo svou nespokojenost. „Dožadujeme se také toho, aby podobná rada byla v každém městě, kde jsou mobilizační úřady,“ ženy rovněž volají po mírových jednáních s Ukrajinou a konci války. „Nebo aspoň, aby prezident nehrozil zbytku světa užitím špinavých bomb,“ dodala.

16:55
Dnes

Volodymyr Zelenskyj útok odsoudil a vyzval k úsilí zabránit další eskalaci blízkovýchodního konfliktu. Íránský režim přirovnal k tomu ruskému, oba podle něj „šíří teror a vyžadují rozhodnou a jednotnou reakci světa“. Zelenskyj apeloval na mezinárodní společenství, aby se vzpamatovalo, když slyší útočné íránské drony Šáhed, které jsou „nástrojem smrti“ na Blízkém východě i na Ukrajině.

16:07
Dnes

Ruská armáda má v plánu ovládnout město Časiv Jar v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny do 9. května, uvedl na sociálních sítích vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Uvedený den se v Rusku obvykle pořádají pompézní oslavy připomínající vítězství nad nacistickým Německem v roce 1945. Časiv Jar, který leží nedaleko od již ovládnuté Avdijivky, je pod neustálou palbou, upozornil na začátku měsíce starosta města Serhij Čaus.

15:32
Dnes

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, uvedly Ozbrojené síly Ukrajiny.

Zobrazit celý online

Olžina organizace je velmi aktivní a pořádá online schůze se svými sesterskými radami napříč ruskými regiony. Právě i z jejich úsilí vzniká mnoho protestů, úřady je však ignorují. „V úřady nevkládám žádné naděje, ne, věřím však v lidi. Když se zorganizujeme, dosáhneme nějakého výsledku,“ doufá Olga.

To Tatjana v Uljanovsku už pomalu naději ztrácí. To, jak se vojenské úřady chovají k jejímu muži, i k ní samotné a jejím dopisům, Rusku velmi zklamalo a zanechalo to v ní rozčarování. „Nemáme žádné zákony, anebo vlastně máme, ale nefungují. Mám pocit, že nežijeme v moderním světě, ale ve středověku. Moje stížnosti, žádosti, odvolání jsou ignorovány. Když žádám o pomoc, říkají mi, abych mlčela a počkala, až to přejde. Mám pocit, že se bortí svět, a nevím, co bude dál,“ zakončila.

Video  Putin navštívil mobilizované vojáky a zastřílel si s nimi  - Reuters
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa