Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 2°C

Zelenskyj se obul do Klička: Nečekaná a tvrdá kritika a slova o lhářích! "Musíte se víc snažit," vzkázal do Kyjeva

Autor: ČTK - 
26. listopadu 2022
06:45

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval nezvykle ostře kyjevskou radnici za nedostatečnou pomoc lidem, kteří kvůli ruským útokům zůstali bez elektrické energie. Podle ukrajinského prezidenta kyjevské vedení musí vyvinout větší nasazení, napsala agentura Reuters. Kyjevský starosta Vitalij Kličko na prezidentovu kritiku zatím nereagoval.

Zelenskyj ve videu, které zveřejnil v pátek večer, řekl, že ne ve všech ukrajinských městech byla reakce úřadů na problémy způsobené ruskými útoky dostatečná. Podle něj mnoho stížností přicházelo z Kyjeva a jeho okolí. "Mnoho (lidí) zůstalo bez proudu 20 nebo 30 hodin. Od radnice očekáváme kvalitní práci," uvedl Zelenskyj.

Ukrajinský prezident například kritizoval připravenost nouzových míst, kam se lidé postižení útoky mohou přijít ohřát či dobít mobilní telefony. "Mírně řečeno, chce to více práce," řekl na adresu špiček Kyjeva. Podle něj také někteří představitelé o nouzových místech, kterých je podle úřadů v celé zemi na 4000, lhali. Zelenskyj však další podrobnosti nesdělil.

Rusko tento týden opět masivně zaútočilo na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, úplně bez proudu byla bezprostředně po útocích celá Kyjevská oblast a částečně některá města včetně Lvova a Kyjeva. Kvůli situaci v ukrajinské energetické soustavě byla také aktivována havarijní ochrana v Rivnenské, Jihoukrajinské a Chmelnycké jaderné elektrárně. V pátek společnost Ukrenerho, která provoz ukrajinské rozvodné sítě zajišťuje, oznámila, že se podařilo obnovit 70 procent dodávek proudu.

Video  Ruský útok zasáhl i nemocnici: Srdce dítěte operovali potmě!  - Reuters
Video se připravuje ...

Ukrajinský prezident uvedl, že bez elektrické energie zůstává zhruba šest milionů odběratelů, což je o polovinu méně než ve středu večer. Zhruba 600.000 odběratelů je bez proudu právě v hlavním městě. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal řekl, že se podařilo obnovit dodávky elektrické energie pro téměř celou kritickou infrastrukturu, a to včetně nemocnic, tepláren či vodáren a zařízení pro distribuci vody, napsal server BBC News.

23:02
31. 1. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od úterního rána.

22:26
31. 1. 2023

Americký ministr zahraničí Antony Blinken při nadcházející návštěvě Číny hodlá mimo jiné hovořit o válce na Ukrajině, o klimatické změně i o armádách obou zemí. Novinářům to dnes řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Blinken Čínu navštíví 5. a 6. února.

21:38
31. 1. 2023

Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2022 vyhrál snímek volného fotografa Vojtěcha Dárvíka Mácy Masakr v Buči. Je ze série fotografií, která dokumentuje válečné události v ukrajinských městech Buča a Irpiň. Mezinárodní porota vítězný snímek vybrala z více než 6000 prací, které do 28. ročníku soutěže přihlásilo 234 autorů z Česka a Slovenska. Lidé si budou moci nejlepší snímky z fotožurnalistické soutěže prohlédnout od středy do konce července v Národním muzeu, kde dnes pořadatelé vyhlásili výsledky.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa