Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť 12°C

Na Ukrajinu dopadlo 100 ruských raket: Útoky zastavily i dodávky ropy Družbou do Česka, tvrdí Maďarsko

Aktualizováno -
15. listopadu 2022
19:33
Autor: ČTK, Mii - 
15. listopadu 2022
17:05

Rusko při nové vlně vzdušných útoků vypálilo střely na města a energetickou infrastrukturu po celé Ukrajině. V Kyjevě byly zasaženy dva obytné domy, sdělil starosta města Vitalij Kličko na sociální síti Telegram. Několik raket podle něj nad městem sestřelila protivzdušná obrana. Řada měst včetně Charkova na východě země, ale i Lvova a Rivne v západní části Ukrajiny hlásí výpadky proudu. Celkem je podle ukrajinské vlády bez proudu 7 milionů domácností. Maďarská média uvádějí, že Dodávky ropovodem Družba, mimo jiné do Česka, byly dočasně pozastaveny po zásahu transformátoru na Ukrajině ruskou raketou, uvádí maďarská média.

Dnešní vzdušné útoky na Ukrajinu jsou rozsáhlejší než ty z 10. října, kdy Ukrajinci zaznamenali 84 raketových útoků, uvedl podle agentury Ukrinform mluvčí ukrajinských vzdušných sil. Rusko podle něj dnes na sousední zemi vyslalo okolo 100 raket. Moskva na začátku října podnikla rozsáhlé útoky na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu, tehdy to byl jeden z největších úderů od prvních měsíců invaze.

V Kyjevě byly zasaženy dva obytné domy, sdělil starosta města Kličko na telegramu. Později uvedl, že v jednom z domů bylo nalezeno tělo. Na místě pokračují záchranné práce. Informace o případných obětech nebo zraněných v Kyjevě budou upřesněny, uvedlo vedení města. Na záběrech z hlavního města, které zveřejnil Tymošenko, je vidět hořící pětipodlažní dům.

Útočili na kritickou infrastrukturu

Ruské síly na řadě míst na Ukrajině zasáhly objekty kritické infrastruktury. Hlásí je představitelé Charkova, Lvova, Rivne, Žytomyru, Poltavy nebo Sumské a Chmelnycké oblasti, shrnuje zpravodajský portál Meduza.

Podle zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyryla Tymošenka je energetická situace po útocích na Ukrajině kritická. Ukrajinskou společnost Ukrenerho podle něj útoky donutily nouzově odpojit část země od sítě. Polovina odběratelů v Kyjevě je bez elektřiny, uvedl Kličko. Podobně ve Lvově nemá elektřinu 80 procent města, výpadek postihl i dodávky teplé vody.

Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko řekl, že dnešní ruské ostřelování je nejrozsáhlejším útokem na ukrajinskou energetickou infrastrukturu od 24. února, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.

Výzva k útěku do krytů

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak útok označil za ruskou odpověď na silný projev prezidenta Volodymyra Zelenského k účastníkům summitu G20 na Bali. „Někdo si doopravdy myslí, že Kreml chce mír? Kreml chce poslušnost. Ale teroristé na konec vždy prohrají,“ napsal Jermak na twitteru.

Zprávy o explozích dnes přišly prakticky z celé Ukrajiny. Na řadě míst včetně Černihivské a Sumské oblasti na severu země nebo v Oděské oblasti na jihu byla aktivována protivzdušná obrana. V pohotovosti byly například také Mykolajivská nebo Záporožská oblast na jihu, jejichž představitelé obyvatele vyzvali, aby se kvůli nebezpečí ruských raketových útoků schovali do krytů. „V žádném případě neposílejte fotografie nebo videa zásahů, činnosti sil protivzdušné obrany nebo rozmístění a přesunů vojsk. Raketový útok pokračuje. Zůstávejte v krytech nebo na jiných bezpečných místech,“ apeloval na obyvatele Černihivské oblasti předseda tamní správy Vjačeslav Čaus. Podobné varování vydal šéf vojenské správy Kryvého Rihu Oleksandr Vilkul, podle něhož Rusové zaútočili střelami s plochou dráhou letu Ch-101.

Video  Ruští vojáci se u Chersonu stahují za Dněpr  - Reuters
Video se připravuje ...

21:00
26. 3. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od pondělního rána.

20:40
26. 3. 2023

Okupanti se na Krymu anektovaném Ruskou federací v roce 2014 připravují na ukrajinskou ofenzivu, staví zákopy, posilují obranné linie a přistavují více a více vojenské techniky. Dle západních úřadů a samotného ukrajinského velení Ukrajina ovšem zatím boj o poloostrov neplánuje, jelikož by takový krok mohl vést k další eskalaci konfliktu, a to nikoli ve prospěch okupované země. Rusové přesto zaměstnávají nové pracovníky i tamní občany v přípravách příštího potenciálního bojiště.

19:53
26. 3. 2023

Prokurátoři v Charkově mají zvláštní sbírku: Zbytky víc než tisícovky raket a výbušnin. „Polovina toho, co na nás Rusové vypálili,“ říkají. Řady munice mají pomoci ukrajinskému úsilí dovést ruské velitele před soud.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa