Středa 5. října 2022
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Oblačno 16°C

Starosta Kličko oznámil rozvod! A občany Kyjeva vyzval: Připravte si na zimu teplé oblečení

Autor: ČTK - 
15. srpna 2022
13:36

Kyjevský starosta Vitalij Kličko oznámil rozvod s manželkou Natalií, která žije v Německu. Kličko a jeho žena žijí dlouhodobě odděleně, brali se před 25 lety. Vedle toho Kličko vyzval obyvatele ukrajinského hlavního města, aby si pořídili na teplé oblečení, jakkoli se město vynasnaží obyvatele udržet v teple. Podle starosty je ale nutné připravit se na všechny možné scénáře, uvedla agentura Ukrinform.  

„Nechci všechny uklidňovat a tvrdit, že vše bude dobré. Žijeme v drsné skutečnosti a musíme počítat s různými scénáři. Za plyn odpovídá vláda a ta nás ujistila, že pro obyvatelstvo plyn bude a že nezdraží. Ale nevylučujeme teroristické činy, útoky na infrastrukturu,“ řekl.

„Zakoupili jsme generátory a palivo pro generátory. Ty jsou ale určeny v první řadě pro nemocnice, školky a školy. Uděláme vše možné i nemožné, aby v bytech bylo teplo. Ale prosím každého, aby si připravil teplé domácí oblečení, teplý oděv, protože nevylučujeme, že teplota v bytech bude nižší než stanoví norma,“ řekl Kličko. Nevyloučil ani výpadky elektřiny.

Starosta se zdržel předpovědi, zda se lidé budou nadále vracet do Kyjeva, anebo v předvečer zimy budou metropoli opouštět. Tento pohyb lidí podle něj závisí především na vývoji na frontě.

Zatímco v březnu, kdy ruská vojska dosáhla předměstí Kyjeva, zůstalo v metropoli jen milion lidí – hlavně mužů, zatímco ženy a děti převážně odjely –, v současnosti má hlavní město tři miliony obyvatel, včetně asi 200 000 uprchlíků, uvedl Kličko s odvoláním na údaje operátorů o počtu mobilních telefonů ve městě. Kyjev ale zůstává hlavním cílem agresora, protože je tam srdce ukrajinského státu, poznamenal starosta. Domnívá se ale, že Rusové v současnosti nejsou s to ukrajinskou metropoli dobýt.

Kličko oznámil rozvod

Kličko ve stejném interview oznámil rozvod s manželkou Natalií, kterou si vzal před 25 lety. Vysvětlil, že už řadu let žijí odděleně, žena poslední roky žije v Německu, a tak rozvod byl podle něj logickým krokem.

„Bylo to přání obou stran. Jsme v dobrých vztazích, vážíme si jeden druhého, ale děti jsou už dospělé a život jde dál,“ uvedl.

„Starosta řekl, že jeho srdce je zadané, ale neřekl, zda má novou přítelkyni, jen se přiznal k lásce ke Kyjevu,“ dodala agentura Unian.

Video  Vitalij Kličko: Z boxerského ringu až ke starostovi Kyjeva  - Videohub
Video se připravuje ...

6:53
Dnes

Gubernátor Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba 5. října brzy ráno oznámil, že ruské síly zaútočily na město Bílá Cerkva pomocí sebevražedných dronů. Bílá Cerkva se nachází asi 80 kilometrů jižně od Kyjeva.

Podle gubernátora po útoku vzplála zasažená budova a jedna osoba byla zraněna. Probíhá záchranná operace a hašení požáru. Kuleba vyzval obyvatele, aby zůstali v krytech.

6:38
Dnes

„Rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Joea Bidena poslat na Ukrajinu další těžkou vojenskou techniku Rusko chápe jako bezprostřední hrozbu pro své strategické zájmy,“ uvedl ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov.

„Dodávky vojenské techniky (z USA a dalších zemí) na Ukrajinu znamenají nejen prodloužení krveprolití a další oběti, ale i zvyšují nebezpečí přímého vojenského střetu mezi Ruskem a západními zeměmi,“ varoval ruský velvyslanec.

Bílý dům v úterý oznámil, že USA poskytnou Ukrajině čelící ruské agresi další balík vojenské pomoci v hodnotě 625 milionů dolarů (asi 15,4 miliardy korun). Jeho součástí budou další zbraně a vojenská technika, včetně salvových raketometů HIMARS.

5:59
Dnes

Částečná mobilizace, kterou před dvěma týdny v Rusku vyhlásil prezident Vladimir Putin, má prozatím větší dopady uvnitř Ruska než na bojišti na Ukrajině. Ve své pravidelné zprávě o vývoji konfliktu na Ukrajině to uvádějí analytici z amerického Institutu pro výzkum války (ISW).

Ukrajinské zdroje podle ISW mají pravdu v tom, že částečná mobilizace pro Ukrajinu v krátkodobé perspektivě neznamená ohrožení, protože ukrajinská protiofenziva pokračuje rychleji, než mobilizace může přinést efekt.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa