Neděle 28. dubna 2024
Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert
Polojasno 22°C

Válka dělá z Ukrajinců spisovatele. Z krutostí a traumat se „vypisují“ v denících

Autor: DVL - 
29. července 2023
18:20

Když začala ruská invaze na Ukrajinu, začali se uprchlíci přesouvat do sousedních zemí. Ukrajinská umělkyně Mila Teshaieva dorazila loni 1. března do Kyjeva, svého rodného města. Šla se sama projít. Později té noci se usadila v hotelu a napsala svůj první deníkový záznam na notebooku. Píše deník The New York Times.

„Venku je zima a normálně bych přišla do nějaké útulné restaurace v okolí a obvolala nějaké přátele, aby se ke mně přidali na sklenku vína. Ale dnes tu není nic normálního,“ napsala. „Děje se něco nemyslitelného, něco, co moje mysl odmítá přijmout. VÁLKA je tady, v mé zemi, v mém městě.“

Už po staletí si lidé v období válek vedou deníky, aby zdokumentovali sled událostí. Teshaieva později zveřejnila své deníkové záznamy a fotografie v německém internetovém magazínu Dekoder.org, který překládá a uvádí do kontextu ruská a běloruská nezávislá média pro německou veřejnost.

Ale pro mnohé lidi bylo vedení deníku také způsobem, jak se vyrovnat se strachem a nejistotou z války, ústupem ze světa, který se zbláznil.

V dubnu a květnu cestovala Teshaieva do Buči, Borodyanky a dalších měst v regionu, která byla nedávno napadena a obsazena ruskými silami. Tam se setkala s dalšími, kteří považovali psaní za záchranné lano.

„Potkala jsem řadu lidí, kteří zažívali válku, ostřelování, žili v pekle, zbláznili se z toho všeho, a také si psali deníky,“ řekla. „Ženy mi říkaly, že píšou ručně v noci bez elektřiny, při svíčkách, jen aby se nezbláznily.“

Lidé si odedávna rádi vedou deníky

Rudolf Dekker, nizozemský historik, strávil tři desetiletí vytvářením soupisu deníků shromážděných v Nizozemsku od 15. století a zjistil, že v dobách válek a politických konfliktů si lidé psali deníky častěji. „Lidé si uvědomují, že se děje něco výjimečného, a chtějí to zaznamenat pro budoucí historiky nebo pro své děti,“ uvedl Dekker.

Francouzský literární kritik Philippe Lejeune poznamenal, že lidé mají tendenci si vést deníky ve dvou životních okamžicích, tedy v dospívání nebo když prožívají „okamžiky krize“, ať už osobní nebo společenské. „Deník mladé dívky“ Anne Frankové je pravděpodobně nejznámějším příkladem obojího. Ale mimo deníku Frankové existují v archivech desítky tisíc deníků z druhé světové války, dodal Dekker. „Každý ví, že dějiny druhé světové války by se nedaly napsat bez deníků,“ pokračoval, „protože pachatelé zničili tolik jiného materiálu“.

Nedávno byl ukrajinský boj za nezávislost zachycen ve formě deníku Andreje Kurkova, který je ukrajinský romanopisec a politický satirik. Jeho kniha z roku 2014 „Ukrajinské deníky: Odeslání z Kyjeva“ (v České republice kniha nevyšla, pozn. redakce) byla z první ruky popisem probíhajících proevropských protestů z listopadu 2013. Kurkov ve své předmluvě vysvětlil, že vždy dával přednost čtení deníků před „knihami o skutečné historii“.

„Když žijete vedle sopky, skutečné nebo metaforické, den je plný tolika událostí, že je fyzicky nemožné si je všechny zapamatovat,“ napsal. „Tyto události nevyhnutelně skončí v historických knihách, někdy obsahují jen několik řádků, někdy jednu nebo dvě stránky.“

Lidé, kteří psali deníky před dobou internetu, často psali izolovaně, buď pro útěchu, kterou to poskytovalo, nebo snad v naději, že si jednoho dne někdo přečte nebo dokonce zveřejní jejich práci. Technologie dnes umožňují těmto lidem zveřejňovat každodenní postřehy na blozích nebo platformách sociálních médií a v online časopisech a okamžitě oslovit publikum.

Internetová éra deníkových záznamů

Oksana Koshel (35) v záznamu ve svém podcastovém deníku z 18. května 2022 hovoří o tom, že se jde podívat do domu, který si její rodina nedávno koupila v malém městě jménem Hostomel'. Ruské síly okupovaly region během února a března a bylo jaro, než se tam konečně mohla jít podívat. Všechna okna a skleněné dveře byly rozbité, řekla, brána byla vytržena a rodinný minibus ukraden.

Její deník je součástí britského seriálu podcastů Ukraine War Diaries. Série má více než 1 milion poslechů. Je jednou ze tří Ukrajinců, kteří si od března nahrávají osobní zvukové deníky pomocí aplikace WhatsApp. Dalším člověkem je Oksanin manžel Seva Koshel, obchodní manažer a vojenský dobrovolník v první linii; a Ilyas Verdiev, IT specialista se sídlem v Kyjevě. Zvukové poznámky zasílají producentovi seriálu Robertu Mulhernovi do Londýna, který je sestříhá do kratších segmentů a každý týden je publikuje jako 15minutový podcast.

Projekt, jako je tento, by před rozšířeným používáním smartphonů nebyl možný, řekl Mulhern v rozhovoru. „Ale dnes tihle chlapi chodí po Ukrajině s mono-mikrofony v kapsách, je to jejich iPhone.“

Nicméně ne všichni sdílejí své myšlenky s celým světem. Mila Teshaieva uvedla, že autoři deníků, které potkala například v Buči, si vedli deníky hlavně proto, aby zůstali při smyslech.

„Nebylo to proto, že by si chtěli vést deník, ale proto, že přišli o své životy,“ řekla. „Když nemohli několik dní nic dělat, myslím, že jen potřebovali dát nějaký smysl svému každodennímu životu, tomu, co vidí, co se děje. Nemyslím si, že to považovali za historický záznam."

Teshaieva si vedla svůj vlastní deník až do loňského 24. dubna, kdy už necítila nutkání psát každý den. Od té doby její fotosérie spolu s písemnými záznamy vystavilo několik muzeí. Její dílo je v současnosti až do ledna k vidění v Muzeu evropské kultury v Berlíně.

„Mám pocit, že bych se už jen opakovala a ještě by mě to bolelo, kdybych pokračovala ve psaní,“ řekla, proč přestala. „Je to složitý a bolestivý proces, kterým stále procházím od doby, kdy jsem opustila Ukrajinu.“

18:47
Dnes

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj upozornil, že ukrajinská armáda pozoruje hromadění a přeskupování ruských vojsk u Charkova, druhého největšího města Ukrajiny vzdáleného jen asi 30 kilometrů od ruské hranice. Charkov se v posledních měsících stává častým terčem vzdušných útoků a podle Ukrajiny se Rusové toto město s 1,3 milionu lidí snaží učinit neobyvatelným.

„V nejvíce ohrožených oblastech byla naše vojska posílena dělostřelectvem a tankovými jednotkami,“ uvedl Syrskyj.

Nový pozemní útok z Ruska naopak podle armádního velitele nyní nehrozí v Sumské a Černihivské oblasti na severu Ukrajiny.

16:43
Dnes

Ruské soudy o víkendu uvalily vazbu na dva novináře, kteří podle nich spolupracovali s týmem opozičního politika Alexeje Navalného při výrobě videí publikovaných na YouTube a odhalujících korupci ve špičkách ruské politiky. Oba novináři, kteří také spolupracovali se západními tiskovými agenturami, jsou obvinění z účasti v extremistické organizaci. Jak Konstantin Gabov, tak Sergej Karelin obvinění odmítli, ve vazbě ale zůstanou přinejmenším dva měsíce a v případě odsouzení jim hrozí až pět let ve vězení, uvedla AP.

Už dříve úřady zakázaly Navalného Fond boje pro korupci jako extremistickou organizaci, což znamená, že postih hrozí i spolupracovníkům. Většina z nich odešla do exilu, ostatní byli uvězněni, připomněla agentura AFP.

Případy Gabova a Karelina spojila se stupňováním tlaku ruských úřadů na nezávislá a zahraniční média. Po rozpoutání války proti Ukrajině se režim snaží rozdrtit jakýkoliv odpor a umlčet veškerý nesouhlas. Karelin spolupracoval s AP, která nad jeho zadržením vyjádřila „hluboké znepokojení“. Gabov jako nezávislý producent příležitostně spolupracoval s agenturou Reuters.

Novinář Sergej Kalenin je ve vazbě (28. 4. 2024). Novinář Konstantin Gabov je ve vazbě (28. 4. 2024). Novinář Konstantin Gabov je ve vazbě (28. 4. 2024). Novinář Sergej Kalenin je ve vazbě (28. 4. 2024).
15:57
Dnes

„Situace na frontě se vyostřila,“ uvedl velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj. „Situace se dynamicky měnila - v některých oblastech měl nepřítel taktické úspěchy a v některých oblastech se nám podařilo zlepšit taktické postavení našich jednotek,“ napsal na Telegramu.

Podle Syrského je pro ukrajinská vojska nejsložitější situace západně od Avdijivky a Marjinky, kde se ruské síly snaží prodrat ve směru na Pokrovske a Kurachove.

„Jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny se přesunuly na nové linie západně od Berdyči, Semenivky a Novomychajlivky (...) Celkově nepřítel dosáhl v těchto oblastech určitých taktických úspěchů, ale nepodařilo se mu získat operační převahu,“ uvedl velitel ukrajinské armády s tím, že ukrajinská vojska se ústupem snaží udržet svou bojeschopnost.

15:09
Dnes

Těla dvou utonulých mužů našla v řece Tise sobotu večer hlídka ukrajinských pohraničníků. Vzhledem k vysokým peřejím a silnému proudu se těla podařilo vytáhnout z vody až dnes ráno. Úřady se nyní snaží zjistit totožnost utonulých.

Tisa tvoří částečně hranici Ukrajiny s Rumunskem, Maďarskem a Slovenskem. Přes řeku se podle médií snaží dostat muži obávající se povolání do války proti Rusku. Po invazi ruských vojsk ukrajinské úřady zakázaly mužům od 18 do 60 let cestovat do zahraničí.

Od vypuknutí války jen na úseku, který střeží pohraniční jednotka z Mukačeva, našli těla už 24 mužů, kteří se pokoušeli řeku překročit, uvedl ukrajinský list. Ačkoliv momentálně stav vody v řece klesl, pokoušet se ji přeplavat je mimořádně nebezpečné, a to zejména v noci, kdy plavec může narazit do ostrých kamenů či zbytků stromů, nemluvě o prudkém proudu a nízké teplotě vody, varují pohraničníci.

14:13
Dnes

Ruská vojska dobyla další vesnici v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, Novobachmutivku, uvedlo dnes ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská strana se zatím k ruskému tvrzení nevyjádřila, uvedl server BBC News na svém ruskojazyčném webu.

Novobachmjutivka leží severozápadně od města Avdijivka, odkud ruské invazní síly vytlačily ukrajinské obránce po měsících bojů letos v únoru.

13:22
Dnes

„Polovina německých tanků, které zaútočily na Polsko v roce 1939, byla ve skutečnosti česká. Tedy - jestli Putin získá Ukrajinu, bude silnější. A tehdy budeme mít větší problém,“ varoval Sikorski před možným ruským ovládnutím ukrajinských průmyslových a vojenských kapacit. „Je lepší zastavit Putina na Ukrajině, 500 či 700 kilometrů na východ odtud,“ odpověděl na otázku, zda by mělo smysl poslat na Ukrajinu pozemní vojska.

Ministr zahraničí Jan Lipavský se sešel se svým polským protějškem Radoslawem Sikorskim, 20. března 2024, Praha. Ministr zahraničí Jan Lipavský se sešel se svým polským protějškem Radoslawem Sikorskim, 20. března 2024, Praha. Ministr zahraničí Jan Lipavský se sešel se svým polským protějškem Radoslawem Sikorskim, 20. března 2024, Praha.
12:33
Dnes

„Ruský teror je možný jen proto, že máme méně zbraní a rozhodnutí na ochranu života, než má Rusko prostředků na jeho ničení,“ tweetuje prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Každý ví, jak účinné jsou Patriot, IRIS-T, NASAMS, Hawk a další moderní systémy protivzdušné obrany. Potřebujeme je tady na Ukrajině: v Charkově, Dnipru, Oděse, Mykolajivu, Chersonu, Donbasu a dalších městech, která trpí ruskými útoky. Každý vůdce, každý stát, každý velvyslanec, který nám nyní pomáhá s protivzdušnou obranou, je nejen ochráncem života, ale také tím, kdo snižuje pokušení Ruska vést válku. Čím méně toho Kreml dosáhne terorem, tím více bude mít zájem usilovat o mír. Musíme k tomu Rusko společně donutit,“ apeluje prezident.

11:09
Dnes

Tři členy známé ruské metalové skupiny Korrozja Metalla zadržela policie, která v sobotu večer vtrhla na koncert kapely ve městě Nižnij Novgorod. Hudebníky obvinila z „propagace nacistických symbolů“.

Příslušníci zásahové jednotky vtrhli do klubu přímo při koncertu a donutili diváky lehnout si na podlahu. Některé z nich zbili, napsal server Meduza s odvoláním na záběry ze sociálních sítí. Kromě hudebníků byly zatčeny také čtyři desítky návštěvníků klubu Nenávist.

Tři členové kapely ve věku 57, 42 a 19 let čelí obvinění z „propagace či veřejného předvádění nacistických symbolů“, což je přestupek obvykle trestaný pokutou či krátkodobým uvězněním. Policie uvedla, že zabavila knihy a trička se zakázanou symbolikou. Ředitelka skupiny Marija Runovová státní agentuře TASS řekla, že se jednalo o „staroslovanské symboly“.

10:38
Dnes

Ministerstvo zahraničních věcí Tádžikistánu vydalo naléhavé doporučení svým občanům, aby se dočasně zdrželi cest do Ruska, pokud cesta není naprosto nezbytná. Tádžikové čelí v Rusku nepříjemnostem zejména od březnového útoku v koncertní síni na okraji Moskvy, který si podle úřadů vyžádal nejméně 144 mrtvých a stovky zraněných. Většina z následně zadržených jsou Tádžikové, včetně předpokládaných pachatelů. K útoku se opakovaně přihlásila teroristická organizace Islámský stát, ruské úřady se incident snaží spojovat s Ukrajinou, kde Rusko už déle než dva roky vede agresivní válku.

Občanům Tádžikistánu v posledních týdnech ruské úřady masově odmítaly vstup do Ruska, upozornilo již dříve ministerstvo. V pátek ruskému velvyslanci v Dušanbe vyjádřilo své znepokojení nad případy bezdůvodného odmítnutí vstupu do Ruska.

9:41
Dnes

Za poslední den ztratil protivník 1096 lidí, 11 tanků, 20 obrněných vozidel, 22 dronů a další, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit.

Ruské ztráty podle ukrajinské armády (28. 4. 2024).
08:37
Dnes

Ruské ostřelování téměř dvou desítek obcí v Chersonské oblasti a také samotného Chersonu si vyžádalo tři zraněné, uvedl na Telegramu šéf oblastní správy Oleksandr Prokudin. Ruská armáda zasáhla obytné čtvrti, konkrétně poškodila dvě výškové budovy, osm soukromých domů, vysokoškolské zařízení a objekt kritické energetické infrastruktury.

07:45
Dnes

Ruský dronový útok v noci na dnešek těžce poškodil hotel v jihoukrajinském městě Mykolajivu, oznámil na sociální síti šéf správy stejnojmenné oblasti Vitalij Kim. Rekreační objekt začal hořet, zprávy o zraněných či obětech nyní nejsou. Podle ruských médií okupační síly v Mykolajivu zasáhly loděnici a hotel, kde byli ubytováni "britští žoldnéři".

07:00
Dnes

Společnost MTS, která je největším mobilním operátorem v Rusku, zahraničním investorům nabízí, že od nich koupí své akcie, ovšem se slevou kolem 69 procent. Oznámila to v tiskové zprávě. Zahraniční akcionáři by tak měli šanci dostat se alespoň ke zlomku svých peněz, které mají v Rusku už asi dva roky blokovány kvůli západním sankcím.

21:30
27. 4. 2024

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od nedělního rána.

21:25
27. 4. 2024

Začaly se objevovat zprávy o tom, že Rusko naverbovalo chudé Kubánce, aby bojovali ve válce na Ukrajině. Mělo tak být učiněno podvodem, kdy byla rekrutům přislíbena práce v Rusku nebo vysoký finanční obnos za účast v boji. Ani k jednomu však nedošlo. „Už jsem ve válce nějakou chvíli a neplatí se nám. Mnoho z mých přátel bylo už zabito,“ vypověděl jeden z obelhaných. Celý článek čtěte ZDE

20:30
27. 4. 2024

Ukrajinská společnost Naftohaz v ranním prohlášení uvedla, že při dnešním útoku na její plynárenská zařízení nebyl nikdo zraněn a že útok „nebude mít vliv na poskytování služeb ukrajinským spotřebitelům ani zákazníkům skupiny“.

Rusko v posledních týdnech zintenzivnilo vzdušné útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Rozsáhlé škody utrpěly zejména tepelné elektrárny a přenosová soustava.

Cílem útoků byly v minulosti také podzemní zásobníky plynu, které jsou v hloubce i několika stovek metrů umístěny na západní Ukrajině. Ukrajina má větší skladovací kapacity než kterákoliv jiná země na západ od Ruska a aktivně se snaží přimět evropské obchodníky, aby tam uskladňovali své zásoby.

19:59
27. 4. 2024

Dnešní vzdušný útok ruských sil na ukrajinskou energetiku cílil na plynárenská zařízení, která jsou důležitá pro dodávky do EU, uvedl ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj.

19:20
27. 4. 2024

OBRAZEM: Odklízení škod po ruském ostřelování budovy psychiatrické léčebny v Charkově. 

Válka na Ukrajině: Odklízení po ostřelování blázince v Charkově (27.4.2024) Válka na Ukrajině: Odklízení po ostřelování blázince v Charkově (27.4.2024)
18:34
27. 4. 2024

Ruským silám se podařilo proniknout dál do části Očeretyne, frontové vesnice v Doněcké oblasti. Uvádí to The Kyiv Independent s odkazem na mluvčího skupiny Khortytsia.

Nazar Voloshyn také dodal, že okupované části jsou pod ukrajinskou palbou. 

„Podnikají se všechny kroky k vytlačení nepřítele,“ řekl Voloshyn.

17:30
27. 4. 2024

OBRAZEM: Život v Borodyance se stal kvůli válce obtížnějším, městečko poblíž Kyjeva se ale začíná zase dávat dohromady. 

Válka na Ukrajině: Život v Borodyance (27.4.2024) Válka na Ukrajině: Život v Borodyance (27.4.2024)
Zobrazit celý online
Video  Jak se žije Ukrajincům pod útlakem Putina? Expertka o každodenních starostech lidí  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa