Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Jasno 22°C

Ruští velitelé probírali použití jaderné zbraně na Ukrajině, odhalili v USA

Autor: ČTK, swp - 
2. listopadu 2022
13:54

Ruští vojenští velitelé v říjnu probírali možnost použití taktické jaderné zbraně na Ukrajině, napsal dnes list The New York Times (NYT) s odvoláním na své zdroje v americké vládě. Ruský prezident Vladimir Putin, který má jediný pravomoc o jejím použití rozhodnout, se jednání nezúčastnil. Bílý dům zprávu NYT odmítl komentovat, zopakoval pouze, že nevidí žádné náznaky toho, že by se ruská armáda chystala jadernou zbraň použít.

Informace o tom, že ruští velitelé debatovali, kdy a jak by Moskva mohla použít na Ukrajině jadernou zbraň, kolovala v americké vládě v polovině října. NYT uvádí, že zpráva znepokojila administrativu amerického prezidenta Joea Bidena, jelikož poukazuje na frustraci ruských generálů z vývoje bojů na Ukrajině.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby na dotaz novinářů ohledně zprávy odpověděl, že její detaily nebude komentovat.

„Již dříve jsme uvedli, že ruské poznámky o možném použití jaderných zbraní jsou hluboce znepokojivé a bereme je vážně. Situaci monitorujeme, jak nejlépe dokážeme, a nevidíme žádné náznaky, že by se Rusko chystalo jaderné zbraně použít,“ řekl Kirby.

Obavy z použití jaderné zbraně na konci října opět rozvířily ruské výroky o tom, že Ukrajina sestavuje takzvanou špinavou bombu, tedy bombu, která po výbuchu zamoří okolí radioaktivním materiálem pomocí exploze konvenční výbušniny.

Video  Jaké jsou druhy atomových bomb a jak si před nimi zachránit život?  - Videohub
Video se připravuje ...

Na žádost Kyjeva jsou od 31. října ve dvou jaderných zařízeních na Ukrajině inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), aby ověřily, zda mají ruská obvinění faktický základ. Západ i Kyjev obvinění označují za falešná a ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že působí dojmem, že Moskva plánuje provést útok špinavou bombou sama a vinu následně svalit na Kyjev.

Taktická jaderná zbraň je určená k použití na bojišti v blízkosti vlastních jednotek, kde má zlikvidovat nepřátelské síly. Americký institut pro studium války (ISW) na začátku října uvedl, že ruská armáda ve svém současném stavu není schopná operovat v zamořeném bojovém prostředí.

22:03
28. 5. 2023

Pro dnešek zpravodajství z války na Ukrajině končíme, znovu se přihlásíme v pondělí ráno. Dobrou noc.

21:51
28. 5. 2023

Kanál Nexta přinesl záběry raketového útoku z Jurivky, obce nedaleko okupovaného Mariupolu. 

21:34
28. 5. 2023

Prezident Volodymyr Zelenskyj poblahopřál a poděkoval protivzdušné obraně. „Pokaždé, když sestřelujete nepřátelské drony a střely, zachraňujete životy. Jste naši hrdinové,“ zdůraznil šéf státu. Zelenskyj ve večerním projevu prohlásil, že Ukrajina skoncuje s tyranií Moskvy, která dlouho zotročovala jiné národy. „Nespasí ji (íránské drony) šáhedy, ani jakékoliv jiné nástroje, které hledají po celém světě. Před porážkou ji nezachrání ani stovky šáhedů, jen zvětší ostudu Ruska,“ prohlásil podle listu Ukrajinska pravda.

Zobrazit celý online

Video  Kdo má jaderné zbraně a kde jsou rozmístěné? Je čeho se bát?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa