Úterý 23. července 2024
Svátek slaví Libor, zítra Kristýna
Polojasno 26°C

Ruští velitelé probírali použití jaderné zbraně na Ukrajině, odhalili v USA

Autor: ČTK, swp - 
2. listopadu 2022
13:54

Ruští vojenští velitelé v říjnu probírali možnost použití taktické jaderné zbraně na Ukrajině, napsal dnes list The New York Times (NYT) s odvoláním na své zdroje v americké vládě. Ruský prezident Vladimir Putin, který má jediný pravomoc o jejím použití rozhodnout, se jednání nezúčastnil. Bílý dům zprávu NYT odmítl komentovat, zopakoval pouze, že nevidí žádné náznaky toho, že by se ruská armáda chystala jadernou zbraň použít.

Informace o tom, že ruští velitelé debatovali, kdy a jak by Moskva mohla použít na Ukrajině jadernou zbraň, kolovala v americké vládě v polovině října. NYT uvádí, že zpráva znepokojila administrativu amerického prezidenta Joea Bidena, jelikož poukazuje na frustraci ruských generálů z vývoje bojů na Ukrajině.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby na dotaz novinářů ohledně zprávy odpověděl, že její detaily nebude komentovat.

„Již dříve jsme uvedli, že ruské poznámky o možném použití jaderných zbraní jsou hluboce znepokojivé a bereme je vážně. Situaci monitorujeme, jak nejlépe dokážeme, a nevidíme žádné náznaky, že by se Rusko chystalo jaderné zbraně použít,“ řekl Kirby.

Obavy z použití jaderné zbraně na konci října opět rozvířily ruské výroky o tom, že Ukrajina sestavuje takzvanou špinavou bombu, tedy bombu, která po výbuchu zamoří okolí radioaktivním materiálem pomocí exploze konvenční výbušniny.

Video  Jaké jsou druhy atomových bomb a jak si před nimi zachránit život?  - Videohub
Video se připravuje ...

Na žádost Kyjeva jsou od 31. října ve dvou jaderných zařízeních na Ukrajině inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), aby ověřily, zda mají ruská obvinění faktický základ. Západ i Kyjev obvinění označují za falešná a ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že působí dojmem, že Moskva plánuje provést útok špinavou bombou sama a vinu následně svalit na Kyjev.

Taktická jaderná zbraň je určená k použití na bojišti v blízkosti vlastních jednotek, kde má zlikvidovat nepřátelské síly. Americký institut pro studium války (ISW) na začátku října uvedl, že ruská armáda ve svém současném stavu není schopná operovat v zamořeném bojovém prostředí.

22:09
Dnes

Vážení čtenáři,
končíme online zpravodajství z válečného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Pokračovat v něm budeme opět zítra v ranních hodinách. Za redakci Blesk zpráv Vám přejeme dobrou noc. 

22:06
Dnes

Vedoucí ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak dnes telefonicky hovořil s poradcem pro národní bezpečnost americké viceprezidentky Kamaly Harrisové Philem Gordonem. Podle agentury Reuters se jednalo o první podobný kontakt mezi Kyjevem a týmem Harrisové od chvíle, co americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že nebude usilovat o znovuzvolení.

Jermak s Gordonem diskutovali o situaci na frontě a ruských útocích na ukrajinská města a energetickou infrastrukturu, píše se v prohlášení na Jermakově telegramu. Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta zdůraznil význam posílení ukrajinské protivzdušné obrany.

V rozhovoru se dnes večer zmínil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném večerním videoposelství, kde připomněl, že Harrisová zastupovala Spojené státy na červnovém mírovém summitu ve Švýcarsku.

„Je zásadní, aby se dynamika naší spolupráce na spravedlivém mírovém řešení neutlumila,“ řekl Zelenskyj.

Spojené státy jsou významným spojencem Ukrajiny, která se od února 2022 brání ruským invazním vojskům. Washington Kyjevu poskytl vojenskou a finanční pomoc za miliardy dolarů.

21:29
Dnes

Památník padlých ukrajinských bojovníků v Kyjevě, na náměstí Nezávislosti (majdan Nezaležnosti).

Zobrazit celý online

Video  Kdo má jaderné zbraně a kde jsou rozmístěné? Je čeho se bát?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa