„Mažu Twitter, doufám, že se zase uvidíme.“ Ruské ostřelování nepřežila známá blogerka Oksana

Autor: ČTK, trm - 
10. května 2022
20:59

Při ostřelování vesnice Ševčenkove v Kyjevské oblasti zemřela ukrajinská novinářka Oksana Hajdarová, která byla známá svojí kritikou ruského vedení na sociálních sítích. Novinářka a blogerka zemřela 11. nebo 12. března společně se svojí matkou, zpráva o jejím úmrtí se ale objevila až nyní, napsala dnes ukrajinská agentura Unian.

O úmrtí novinářky na Facebooku informoval šéf ukrajinského svazu novinářů Serhij Tomilenko a vyjádřil upřímnou soustrast jejím blízkým.

Hajdarová psala o historických tématech a na sociálních sítích publikovala pod pseudonymem Ruda Pani. Podle Tomilenka ve svých textech odsuzovala „imperiální ambice ruského vedení“ a jeho snahy ovládnout Ukrajinu.

Její poslední přísěvek na sociálních sítích je z 11. března. Popisuje v něm, že do vesnice vtrhli Rusové a střílí na všechny. „Mažu Twitter, doufám, že se zase uvidíme. Všechno bude Ukrajina,“ napsala v posledním příspěvku.

Publicistka se narodila v Kyjevě, později ale žila se svým manželem a synem v Moskvě. Po začátku války se vrátila na Ukrajinu, aby byla nablízku své matce.

Na Ukrajině za dva a půl měsíce ruské invaze zemřelo již několik ukrajinských i zahraničních novinářů. V polovině března ruští vojáci v Irpini zastřelili novináře listu The New York Times Brenta Renauda, který jako filmař pokrýval i války v Iráku nebo Afghánistánu. Nedlouho poté Rusové nedaleko Kyjeva zabili irsko-francouzského kameramana americké stanice Fox News Pierrea Zakrzewského a místní spolupracovnici týmu Oleksandru Kuvšynovou.

5:20
Dnes

Všichni kromě Maďarska se na summitu EU shodli na tom, že silná a dobře vyzbrojená Ukrajina je jedinou cestou k udržitelnému míru, řekl po skončení čtvrteční vrcholné schůzky český premiér Petr Fiala. Závěry jednání týkající se Ukrajiny podpořilo stejně jako na minulém summitu 26 unijních prezidentů a premiérů, Viktor Orbán byl proti.

5:11
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. Online přenos pokračuje, vítejte zpět.

5:14
Dnes

Drony ukrajinské vojenské rozvědky HUR zapálily sklady raketového paliva v Brjansku na západě Ruska a zničily radiolokátory a vypouštěcí zařízení ruského systému protivzdušné obrany S-400 na okupovaném Krymu, uvedla ukrajinská média s odvoláním na své zdroje v HUR i záběry, zveřejněné ukrajinskou rozvědkou.

Zobrazit celý online

Přímo v Kyjevě zemřela 23. března při ostřelování ruská novinářka Oxana Baulinová, která pracovala pro opoziční portál The Insider. Koncem března taktéž v Kyjevě zemřela při raketovém úderu na obytný dům ukrajinská spolupracovnice Rádia Svoboda Vira Hyryčová. Obětí války na Ukrajině mezi žurnalisty bylo ale více. List Ukrajinska pravda s odvoláním na údaje generální prokuratury a ministerstva kultury začátkem dubna napsal, že od začátku ruské agrese zemřelo na Ukrajině 18 novinářů a že další byli zraněni nebo uneseni.

Video  Video, které pustil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Radě bezpečnosti OSN. (5.4.2022)  - Twitter Volodymyra Zelenského
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa