Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno 21°C

Kachovská přehrada je poškozená, Cherson bez vody a proudu. Rusové svalují vinu na Ukrajinu

Aktualizováno -
6. listopadu 2022
20:47
Autor: ČTK - 
6. listopadu 2022
16:40

Ukrajinské síly dnes ostřelovaly z raketometů HIMARS Kachovskou vodní elektrárnu na jihu Ukrajiny a zasáhly stavidlo přehrady, tvrdí ruské tiskové agentury. Odkazují na vyjádření nejmenovaného představitele záchranných složek v Chersonské oblasti, kterou z velké části ovládla ruská vojska při invazi na Ukrajinu. Samotné město Cherson a další obce jsou podle Ruskem dosazené správy bez dodávek vody a elektřiny. Mluví Rusové pravdu?

Moskva a ruská okupační správa ovládnutých ukrajinských oblastí v minulosti opakovaně varovaly, že Ukrajina hodlá provést na přehradě útok. Kyjev to popřel a z přípravy úderu na přehradu elektrárny naopak obvinil ruské síly, které podle něj oblast zaminovaly. Vzájemná obviňování válčících stran není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Hrozící katastrofa?

„Ukrajinské ozbrojené síly nezanechávají pokusů zničit přehradu Kachovské vodní elektrárny a připravit půdu pro humanitární katastrofu,“ citovala dnes agentura RIA Novosti vyjádření nejmenovaného představitele Chersonské oblasti.

„Dnes v 10:00 místního času (09:00 SEČ) síly provedly úder šesti raketami HIMARS. Pět z nich bylo sestřeleno, jedna ale zasáhla stavidlo Kachovské přehrady, která byla poškozena. Informace o obětech se upřesňují,“ sdělil podle agentury činitel novinářům.

Ruská správa Chersonské oblasti dnes na telegramu uvedla, že po sabotáži a teroristickém útoku, jenž poničil troje dráty elektrického vedení, je dočasně bez vody a elektřiny mnoho obcí včetně Chersonu.

Video  Animace: Co nastane, když se zničí Kachovská přehrada?  - Videohub
Video se připravuje ...

Útok podle představitelů ruské správy zorganizovala Ukrajina, důkazy ale správa neposkytla. Podle agentury TASS, která se odvolává na pohotovostní složky, je bez proudu deset obcí včetně Chersonu.

Kyjev zatím nejnovější obvinění nekomentoval. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ale už dříve tvrdil, že útok na přehradě chystají ruské síly. Zničení přehrady by podle něj mohlo vést k zatopení více než 80 obcí včetně města Chersonu. Ruské síly v poslední době intenzivně útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

11:17
29. 5. 2024

Polská bezpečnostní služba začátkem března zatkla muže, který se údajně pokoušel přesvědčit nejmenovaného Poláka, aby u ukrajinské hranice fotografoval vojenská vozidla mířící do sousední země jako pomoc při obraně proti ruské invazi. Obžalovaný je 26letý Ukrajinec, jehož úřady identifikovaly jako Oleksandra D. Pokud bude uznán vinným, může mu hrozit až osm let vězení, napsala dnes agentura Reuters.

„Muž je podezřelý, že se pokoušel polského občana přesvědčit, aby fotky sdílel a podílel se na činnosti zahraniční rozvědky namířené proti Polské republice,“ uvedl mluvčí vládního koordinátora tajných služeb Jacek Dobrzyński.

10:34
29. 5. 2024

Švédsko poskytne Ukrajině vojenskou pomoc ve výši 13,3 miliardy švédských korun (28,6 miliardy Kč). S odvoláním na švédskou vládu to dnes napsala agentura Reuters, podle níž to je zatím největší švédský balík pomoci východoevropské zemi, která se už přes dva roky brání ruské agresi. Součástí nově schválené pomoci budou protivzdušná obrana či pozorovací letoun Saab, uvedl na tiskové konferenci ministr obrany Pal Jonson.

10:00
29. 5. 2024

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, uvedly Ozbrojené síly Ukrajiny.

Kompletní online

Video  Jak se žije Ukrajincům pod útlakem Putina? Expertka o každodenních starostech lidí  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa