Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Další porážka: Rusové opustí Cherson, míní zástupce okupační správy. Ukrajinka varovala před pastí

Aktualizováno -
3. listopadu 2022
19:18
Autor: ČTK, swp - 
3. listopadu 2022
14:49

Ruská vojska se patrně budou stahovat ze západního břehu Dněpru v Chersonské oblasti, řekl podle listu Kommersant zástupce ruských okupačních úřadů v regionu Kirill Stremousov. Na západním břehu Dněpru přitom leží také samotné středisko oblasti Cherson, jedno z největších měst, které se podařilo ruským vojskům od začátku invaze na Ukrajinu obsadit, připomněl list. Na sociálních sítích se dnes objevila videa a fotografie bývalé chersonské oblastní správy bez ruské vlajky, která nad ní dříve vlála.

Videa budovy bez vlajky sdíleli na sociální síti telegram i pracovníci ruských provládních médií. Mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ale varovala, že zprávy o odstranění vlajky mohou být pouze součástí ruské taktiky.

„Neměli bychom se předčasně radovat,“ citovala ji stanice Svobodná Evropa. Humeňuková prohlásila, že podobnými kroky se Rusové mohou pokoušet vytvořit zdání, že některé obce opustili.

Ukrajinská armáda vede v regionu od konce léta protiofenzivu a ruské úřady nařídily obyvatelům některých měst a obcí podél obou břehů Dněpru v okolí Chersonu, aby opustili domovy. Evakuace civilistů se týká také samotného střediska oblasti.

„Naše jednotky, naše vojska se pravděpodobně budou přesouvat na levobřežní část Chersonské oblasti. Lidé, kteří ještě nestihli odjet z Chersonu, tak musejí učinit co nejdříve,“ řekl podle Kommersantu Stremousov ve vysílání ruského propagandistického pořadu Solovjov Live.

Na ústup si Rusové připravovali půdu

Okupační správa uvádí, že ze západního břehu Dněpru na východní přepravila v uplynulých týdnech už desítky tisíc lidí.

Tento týden pak začala nutit civilisty k odchodu z domovů také v městech a obcích ležících na asi 15 kilometrů dlouhém pásu podél východního břehu řeky s vysvětlením, že ukrajinské síly se připravují k útoku na přehradu Kachovské vodní elektrárny.

Analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW) dříve uvedli, že Rusko se podobnými výroky patrně připravuje na plánovaný ústup a ztrátu území v okupované části ukrajinské Chersonské oblasti.

Ministr obrany USA: Ukrajina na to má

Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes v patrně svém nejoptimističtějším vyjádřením o ukrajinské ofenzivě u Chersonu uvedl, že Ukrajina má schopnosti dobýt zpět Ruskem okupované území na pravém břehu řeky včetně samotného města, uvedla agentura Reuters.

„Viděli jsme, že vyvíjejí (Ukrajinci) velmi metodické a účinné úsilí o znovuzískání svého výsostného území,“ citovala jej agentura Ukrinform.

Minulý měsíc označila Moskva Chersonskou oblast společně s třemi dalšími ukrajinskými územími za součást Ruska poté, co v nich narychlo zorganizovala hlasování o připojení k Ruské federaci. Svět tento pokus Moskvy o anexi dalšího ukrajinského území neuznal.

Video  Putin prý trpí těžkými chorobami. Severní Korea má pomáhat Rusku a zamilovaná Kuchařová  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters, FTV Prima
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa