Úterý 27. září 2022
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Zataženo, déšť 13°C

Ruské novinářce, která označila Putina za vraha, dali domácí vězení. Hrozí jí až 10 let za mřížemi

Autor: ČTK - 
11. srpna 2022
21:40

Moskevský soud dnes na žádost vyšetřovatelů uložil domácí vězení novinářce Marině Ovsjannikovové, nyní obviněné z úmyslného šíření „lživých informací“ o ruských ozbrojených silách. Novinářce hrozí až deset let za mřížemi, napsal na svém webu list Kommersant.

Ovsjannikovová se stala známou v polovině března svým protestem proti válce na Ukrajině v živém vysílání ruské státní televize. Od té doby už třikrát dostala v ruské obdobě správního řízení pokuty za nepovolené protesty a „diskreditaci“ ruské armády.

Tentokrát ale čelí trestnímu stíhání za šíření „lživých informací“, když minulý měsíc při protestu u Kremlu poukázala na smrt stovek dětí při ruském tažení na Ukrajině.

Za „lživé“ a „falešné“ ruské úřady pokládají jakékoliv informace odchylující se od oficiální verze, která válku proti Ukrajině nenazývá válkou, ale „speciální vojenskou operací“. Rusko také přes množící se důkazy o opaku stále oficiálně uvádí, že neútočí na civilisty ani na civilní objekty.

Video  Putin jako kůl v plotě: Nechali ho potupně dlouze čekat na erdogana  - Reuters
Video se připravuje ...

Sama Ovsjannikovová ještě ve středu v aplikaci Telegram napsala, že jí o šesté ráno vpadla do bytu desítka policistů a že ji stíhají kvůli protestu, který podnikla v polovině července na nábřeží řeky Moskvy naproti Kremlu. Tam přišla s plakátem s vyobrazením dětí zabitých na Ukrajině a nápisem „Kolik ještě musí zahynout dětí, abyste přestali?“.

Více než 350 doložených případů dětí zabitých od začátku ruské agrese vůči Ukrajině ani nyní nepokládá za lživou informaci.

15:57
Dnes

Polský prezident Andrzej Duda, premiér Mateusz Morawiecki a dánská premiérka Mette Frederiksenová slavnostně otevřeli nový plynovod Baltic Pipe, kterým bude do Polska dodáván norský plyn, informuje televize Nexta.

15:53
Dnes

Ukrajina a Rumunsko jsou připraveny pomoci Moldavsku v případě, že mu ruská společnost Gazprom od 1. října přestane dodávat plyn. Informují o tom dnes zahraniční média. Moldavsko, které je na ruském plynu silně závislé, patří mezi nejchudší země v Evropě. 

Poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak v pondělí v televizi Pro TV Chisinau řekl, že jeho země bude dodávat více elektřiny, pokud Moldavsko přijde o dodávky z elektrárny Cuciurgan v moldavském separatistickém regionu Podněstří, která funguje na ruský plyn. „Pro nás je to principiální záležitost. Je to otázka našeho humánního postoje,“ citoval dnes Podoljaka server Balkan Insight.

15:45
Dnes

Cena plynu pro evropský trh se v reakci na zprávy o únicích z potrubí Nord Stream zvyšuje. Klíčový kontrakt přidává šest procent na 184 eur za MWh.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa