Neděle 2. října 2022
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Oblačno, déšť 16°C

Na Ukrajině padl 100. ruský plukovník! Okupanti přišli o desítky tisíc mužů, odhaduje Pentagon

Autor: tim - 
10. srpna 2022
19:39

Po 167 dnech války na Ukrajině je bilance ruských ztrát odpovídající polovině počtu invazní armády, která na konci února byla připravena dobýt zemi. Ruských vojáků, kteří jsou buď mrtví, nebo zranění a tím neschopní boje, je podle třetího muže Pentagonu Colina Kahla už 80 tisíc, informoval britský deník DailyMail. Mezi zabitými ruskými vojáky je i 100. ruský velitel. 

Ruská media nezveřejňují počty mrtvých na straně své vlastní armády. Moskva se totiž bojí reakcí obyvatelstva větších měst, které vedly například k zastavení První čečenské války v roce 1996. Odhady amerického Pentagonu, ale dávají děsivou bilanci 6měsíční ruské invaze na Ukrajině.

Putin se bojí lidu

Moskevská vražedná mašinérie již půl roku okupuje ukrajinské území, ale slibovaných výsledků nedosáhla. Rusové ztrácí vojáky a nové získávají velmi těžko, většina branců, kteří jsou součástí nové ruské armády, pochází z vylidněných částí Ruska. Kreml nováčkům slibuje obří odměny až 70 tisíc korun za měsíc služby. To je v chudém Rusku 5krát víc, než činí průměrný ruský plat. Přesto se do služby noví rekruti příliš nehrnou.

Nabízí se otázka, proč Putin nevyhlásí mobilizaci? Tento krok by ale mohl vést k velké nevoli u občanů velkých měst, kteří drží Rusko na ekonomických nohou. Proto zahájil takzvanou „tichou mobilizaci“, při které mají náborové kanceláře nabrat za měsíc určitý počet branců, ať se děje cokoli. 

100. plukovník padl

Kreml přišel o dalšího plukovníka, kterým byl Vitalyho Cikulu (†36). Jejich počet se zvedl na 100, a to je již varovnou zprávou pro Moskvu, která tímto tempem přijde o zkušené velení velmi brzy. Snaha o doplnění vojáků z řad dobrovolníků ze Sýrie nejspíše nebude natolik efektivní, jak Kreml zprvu uvažoval. Boj řadové armády se stylem válčení hrdlořezů z blízkého východu je nesrovnatelný. Neukázněné jednotky na bitevním poli budou spíše na obtíž než spásnou pomocí.

Putin zklamaný z postupu

Podle Colina Kahla je těžko uvěřitelné, jak velká ruská armáda na Ukrajině pohořela. „Celkovým cílem Ruska bylo ovládnout celou zemi, zapojit se do změny režimu v Kyjevě, zlikvidovat Ukrajinu jako nezávislý suverénní a demokratický stát. Nic z toho se nestalo,“ komentuje Kahl.

Ofenziva na východě Ukrajiny se do značné míry zastavila po dobytí většiny provincie Luhansk, přičemž několik velkých měst stále stojí mezi ruskými agresory a jejich cílem dobýt celý Donbas. Mezitím probíhá silný protiútok v jižní Chersonské oblasti, o níž ukrajinští představitelé předpověděli, že bude do září opět pod jejich kontrolou.

17:07
Dnes

Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Francouzský prezident Emmanuel Macron chce v reakci na anexi pracovat s unijními partnery na dalších sankcích proti Rusku, uvedla dnes agentura AFP. Kvůli připojení čtyř ukrajinských území k Rusku si Německo, Itálie a další unijní země předvolaly ruské velvyslance.

Podle Stoltenberga dobytí města Lyman ukazuje schopnost ukrajinské armády zatlačovat ruské jednotky. To se děje díky odvaze ukrajinských vojáků i dodávkám moderních zbraní ze strany západních zemí. Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Kyjeva, řekl Stoltenberg v rozhovoru s televizí NBC.

K pátečnímu prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že míní zrychleně podat přihlášku Ukrajiny do aliance, Stoltenberg uvedl, že o členství musí státy NATO rozhodnout jednomyslně. Severoatlantická aliance také podporuje vyšetřování příčin poškození plynovodu Nord Stream. „Jakýkoliv úmyslný útok na kritickou infrastrukturu NATO se setká s pevnou a jednotnou odezvou,“ řekl Stoltenberg.

16:05
Dnes

Ukrajinci na Doněcku dobyli Torskoje.

15:28
Dnes

Německo, Dánsko a Norsko koupí pro Ukrajinu 16 slovenských houfnic Zuzana 2. Uvedené tři země za ně zaplatí 92 milionů eur (asi 2,2 miliardy Kč), uvedlo podle agentury Reuters německé ministerstvo obrany.

Dodávky těchto samohybných děl mají začít v příštím roce. Slovenské ministerstvo obrany zakázku v prohlášení zaslaném ČTK potvrdilo, podle něj příslušnou dohodu v této záležitosti dnes slovenský ministr obrany Jaroslav Naď podepsal v Kodani se svým dánským kolegou Mortenem Bodskovem. Ukrajina se už dříve dohodla se Slovenskem, že od něj koupí osm zmíněných houfnic.

„Ukrajina potřebuje při obraně své země a životů lidí naši pomoc, proto se i na mezinárodní úrovni snažíme nacházet všechny možnosti, jak ji efektivně a adresně podpořit,“ uvedl Naď. Jeho úřad sdělil, že dodávky houfnic Ukrajině na základě nejnovější dohody Slovenska se spojenci předpokládá postupně od druhé poloviny příštího roku.

Zobrazit celý online

Video  Epické selhání ruských vojáků: Vystřelili raketu, která se jim vrátila a vybouchla  - Reuters
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa