Středa 5. října 2022
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Oblačno 16°C

Tankista Michail (31) rozstřílel v Černihivu panelák: Rus dostal na Ukrajině 10 let vězení

Autor: ČTK - 
8. srpna 2022
17:47

Ukrajinský soud poslal na deset let do vězení ruského tankistu Michaila Kulikova, který během ruské invaze střílel na bytový dům na předměstí Černihivu na severu Ukrajiny, uvedla ruská redakce BBC. Kulikov, jenž vinu přiznal, je jedním z prvních ruských vojáků odsouzených na Ukrajině od doby, kdy Rusko na konci února na zemi zaútočilo.

Jednatřicetiletý Kulikov podle obžaloby na příkaz svého velitele vystřelil z tanku T-72B na několikapatrový bytový dům na předměstí Černihivu. Útok budovu poškodil, ale oběti na životech nezpůsobil. Kulikov tvrdí, že vystřelil poté, co ho jeho velitel ujišťoval, že v jednom z bytů je ruční protitankový granátomet. Ve stejný den Kulikova zajaly ukrajinské síly.

Tankistovi podle jeho výpovědi bylo jasné, že střílí na obytný dům. „Všechno se dělalo rychle, automaticky. Jakoby ve strachu. Měli jsme strach o sebe, o posádku. A tak jsem vystřelil,“ citovala jeho slova ukrajinská média.

Oblastní černihivský soud shledal Kulikova vinným z porušení válečných zvyklostí. Svoji vinu Kulikov přiznal hned na začátku procesu v červnu. Kromě toho se omluvil majitelům zničených bytů i všem obyvatelům Ukrajiny za to, že se podílel na ruské invazi.

Dříve jiný ukrajinský soud uložil trest vězení v délce 11,5 roku dvěma ruským vojákům obžalovaným z raketového ostřelování civilních cílů v ukrajinské Charkovské oblasti. Jako první ruský voják za dobu invaze byl na konci března odsouzen 21letý Vadim Šišimarin za vraždu civilního obyvatele v Sumské oblasti.

Video  Expert pro Blesk o ukrajinském protiútoku na jihu: Gesto Zelenského a válečné PR?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

7:46
Dnes

Ukrajinská armáda pokračuje v koordinovaném postupu v Chersonské, Charkovské a Luhanské oblasti. Institut pro studium války uvedl, že ukrajinský postup komplikuje ruské pokusy o přesun další munice a nově mobilizovaných mužů.

Podle místních zdrojů ukrajinské síly osvobodily několik osad na východním břehu Inhulecké řeky, následkem čehož donutily ruské jednotky ustoupit směrem k Chersonu.

Přerušily také dvě ruské pozemní komunikační linie v severní Chersonské oblasti a zatlačily ruské jednotky směrem k Beryslavské oblasti.

 

7:29
Dnes

Cenový strop pro ruskou ropu navržený v rámci osmého kola sankcí Evropské unie proti Rusku se nebude vztahovat na dodávky ropovodem, uvedl v úterý večer maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto.

Maďarsko, které je nejhlasitějším kritikem sankcí proti Rusku v EU, je z velké části závislé na dodávkách ruské ropy a plynu prostřednictvím potrubních sítí.

 

6:53
Dnes

Gubernátor Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba 5. října brzy ráno oznámil, že ruské síly zaútočily na město Bílá Cerkva pomocí sebevražedných dronů. Bílá Cerkva se nachází asi 80 kilometrů jižně od Kyjeva.

Podle gubernátora po útoku vzplála zasažená budova a jedna osoba byla zraněna. Probíhá záchranná operace a hašení požáru. Kuleba vyzval obyvatele, aby zůstali v krytech.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa