Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Světlana (30) prchla před válkou s dcerkami (4, 2): Popsala strastiplnou cestu, zázemí našla u příbuzných

Autor: jkr, red - 
3. března 2022
12:30

Několik desítek metrů dlouhá fronta se ve středu táhla před centrálou cizinecké policie v pražské Olšanské ulici. Stovky běženců z Ukrajiny, kteří se tam přišli v Česku zaregistrovat, v ní museli čekat i několik hodin. Dlouhý pobyt v chladném počasí lidem ulehčoval vytápěný stan pro rodiny s dětmi a přistavené vozidlo Českého Červeného kříže. Z něj jeho pracovníci lidem rozdávali teplý čaj a párek v rohlíku. Mezi čekajícími byla i Světlana (30), která před válkou prchla ze zakarpatské Iršavy i s dcerkami.

Nečekala, až válka přijde i k nim. Světlana (30) ze zakarpatské Iršavy raději s dcerkami Arianou (4) a Jadelinou (2) nasedla do autobusu a vyrazila do Prahy. „Cesta byla strašná. Na hranicích byly obrovské fronty. Strávili jsme v nich 12 hodin. Děti to unavovalo,“ svěřila se Blesku Ukrajinka.

V Praze našla útočiště u příbuzných. „Vyhradili nám pokoj. Nevím, co budeme dělat. Peníze máme na dva týdny,“ řekla. „V Zakarpatí se nestřílí. Měli jsme ale strach, že válka přijde i k nám. Vojáci jsou v pohotovosti. Připravují si pozice,“ popsala situaci doma. Kvůli mobilizaci musela v zemi nechat manžela Ruslana. „Stýská se nám, ale denně si voláme,“ uzavřela.

Video  Na cizinecké policii v Olšanské ulici na Žižkově se kvůli registraci přijíždějících uprchlíků tvoří dlouhé fronty. Policisté je v případě potřeby odbavují i po konci pracovní doby. (1. březen 2022)  - David Malík
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud