Pondělí 3. října 2022
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Oblačno, déšť 16°C

České raketomety v akci? Ukrajinci jimi měli ostřelovat Doněck. Oceňují jejich podvozky Tatra

Autor: ČTK - 
8. srpna 2022
19:40

Doněck, bašta proruských separatistů na východě Ukrajiny, byl v sobotu 6. srpna ostřelován z českých raketometů RM-70, dodaných v dubnu Ukrajině. Uvedla to dnes ruská státní tisková agentura TASS s odvoláním na vyjádření představitelů separatistické Doněcké lidové republiky (DNR).

„Vojenští experti DNR potvrdili fakt, že Kyjevská čtvrť v Doněcku byla ostřelována ukrajinskými ozbrojenými silami, a upřesnili použité zbraně a směr palby. Nepřítel vedl palbu z pozic nacházejících se severozápadně od Doněcka a použil raketomety RM-70 ráže 122 milimetrů, dodaných Českem letos v dubnu,“ citoval TASS z komuniké. To upozornilo, že vypálené rakety byly vybaveny vysoce výbušnými hlavicemi se zvýšeným ničivým účinkem.

TASS dodal, že při sobotním ostřelování přišli o život dva civilisté v Petrovské a Kujbyševské čtvrti Doněcka, v Kyjevské čtvrti sedm civilistů utrpělo zranění.

Tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu ověřit z nezávislých zdrojů.

Letos v květnu ukrajinský server Defense Express napsal, že české raketomety RM-70 byly již použity v bojích proti ruským invazním silám, které napadly Ukrajinu. O nasazení českých raketometů podle serveru svědčí i rostoucí počet videí, které zachycují střelbu z RM-70. Zprávy o jejich předání ukrajinským silám se objevily v dubnu, ale dosud se neví, kolik těchto vozidel má Ukrajina k dispozici.

Výhoda? Podvozek od Tatry

Raketomety RM-70 má podle ukrajinského serveru přednosti proti ruským raketometům BM-21 Grad, i když oba systémy využívají rakety stejné ráže 122 milimetrů. Především jde o podvozek, který u českého modelu místo šasi kamionu Ural využívá podvozek Tatra v uspořádání pohonu 8x8, což je spolu s lepším motorem výhodnější. Ale snad ještě důležitější je skutečnost, že podvozek Tatra umožňuje k raketometu umístit systém automatického nabíjení dalšími 40 raketami. Jejich vložení do raketometu trvá za pomoci hydraulického systému jen několik minut, zatímco ruční nabíjení BM-21 klidně zabere i hodinu. Výrazné zkrácení času nabíjení je mimořádné důležité v boji zaměřeném na umlčování nepřátelské palby, dodal server.

Video  Šéf obranného průmyslu pro Blesk o zbraních pro Ukrajinu: Nebudou chybět Česku?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Raketomety RM-70 vznikly ještě v bývalém Československu, původně na šasi T-813 Kolos, v modernějších verzích na podvozku T-815. Raketomety se vyráběly v Dubnici nad Váhom. Na Slovensku později vznikla i modifikace, která využívá americké rakety.

7:11
Dnes

Ve stínu ruské války na Ukrajině začíná letošní udělování Nobelových cen. Jako první bude dnes vyhlášena cena za fyziologii a lékařství, v dalších dnech pak budou postupně oznámena jména držitelů cen za fyziku, chemii, literaturu a za mír. 

Na zisk nejsledovanější Nobelovy ceny za mír mají podle expertů šanci bojovníci proti autoritářským režimům z Ruska, Běloruska či dalších zemí, dobrovolníci pomáhající na Ukrajině nebo instituce, které shromažďují informace o válečných zločinech.

6:43
Dnes

Dobré ráno, zástupkyně ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Krymu Tamila Taševová a její tým tráví každý den přípravami na budoucí reintegraci Krymu. Taševová říká, že „znovudobytí se zdá být nevyhnutelné“. „Možná se to nestane zítra, ale myslím, že to bude mnohem rychlejší, než jsem si myslela před rokem,“ řekla deníku Guardian.

22:04
2. 10. 2022

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Přejeme dobrou noc a budeme se na vás těšit zítra. 

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa