Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 14°C

„Sebevražedná záležitost!“ Počínání Rusů v jaderné elektrárně v Záporoží děsí svět, tajemník OSN má návrh

Autor: ČTK, tim - 
8. srpna 2022
13:30

Generální tajemník OSN António Guterres apeloval na zpřístupnění Záporožské jaderné elektrárny mezinárodním inspektorům poté, co se o víkendu objevily zprávy o novém ostřelování areálu na jihovýchodě Ukrajiny. Informovala o tom agentura Reuters. Podle Ukrajiny v sobotu ruská palba zasáhla skladiště vyhořelého jaderného paliva a zranila jednoho pracovníka, ruská strana to odmítá. Elektrárna pracuje v „normálním režimu“. Podle agentury TASS to dnes ve vysílání kanálu Rossija 24 řekl šéf proruské oblastní správy Jevhen Balickyj. Podle mluvčího Kremlu Peskova hrzí katastrofální důsledky naopak kvůli ukrajinské armádě.

Boje odehrávající se v blízkosti jaderné elektrárny znepokojily svět. „Jakýkoli útok na jadernou elektrárnu je sebevražedná záležitost,“ řekl Guterres. K tématu se vyjádřil při návštěvě Japonska, kde se předtím zúčastnil pietní akce při příležitosti 77. výročí svržení atomové bomby na město Hirošima. 

Šéf OSN zdůraznil, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) musí mít přístup do elektrárny u ukrajinského města Enerhodar.

Jeden ze zaměstnanců podle ukrajinské státní jaderné společnosti Enerhoatom v sobotu utrpěl zranění při novém ruském ostřelování. Podle Enerhoatomu byly také poškozeny tři senzory pro sledování radiace kolem areálu elektrárny. Ruskem dosazená okupační správa naopak hovořila o škodách způsobených ukrajinským útokem. Reuters poznamenal, že jeho reportéři nebyli schopni ověřit verzi té či oné strany.

O katastrofě mluví šéf MAAE i Kremlu

Šéf MAAE Rafael Grossi o víkendu řekl, že současný vývoj vytváří „velmi skutečné riziko jaderné katastrofy“.

Areálu největší jaderné elektrárny v Evropě se v březnu zmocnily ruské invazní síly a místo v uplynulých měsících opakovaně zasahují výstřely a exploze. Ačkoli dané území kontrolují Rusové, v elektrárně stále pracují ukrajinští technici.

Pro změnu ukrajinské ozbrojené složky z útoku na Záporožskou jadernou elektrárnu dnes obvinil rovněž mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, jenž zároveň podle agentury AFP varoval před potenciálně „katastrofálním důsledky“ pro Evropu.

„Máme od armády a zástupců ruského Rosatomu, kteří tady situaci sledují, informaci, že vše je v normálním režimu,“ prohlásil šéf proruské oblastní správy Jevhen Balickyj. „Dva reaktory nepracují na plný výkon a kontrolují je v současné době ruské struktury,“ cituje ho dále TASS.

Šéf Enerhoatomu mezitím v televizi uvedl, že Záporožská jaderná elektrárna by měla být místem bez vojenské přítomnosti - demilitarizovano uzónou. A na místě by měly být mírové síly.

„Rozhodnutí, které žádáme od světového společenství a všech našich partnerů... je stažení útočníků z území zařízení a vytvoření demilitarizované zóny na území zařízení,“ řekl Petro Kotin. „Přítomnost mírových sil v této zóně a předání kontroly (do jejich rukou) nad ní, a poté i kontroly nad zařízením ukrajinské straně, by tento problém vyřešilo,“ dodal.

Společnost Enerhoatom zároveň na platformě Telegram obvinila ruské síly z vydírání světa prohlášeními, že Záporožská jaderná elektrárna je zaminovaná a invazní jednotky jsou připraveny ji nechat vybuchnout, píše server Ukrajinska pravda.

Video  Válka na Ukrajině: Ruský útok zasáhl jeden z bloků Záporožské elektrárny, začalo v ní hořet!  - Reuters
Video se připravuje ...

6:40
Dnes

Tisíce lidí protestovaly včera ve východním Německu proti vládě a válce na Ukrajině. Jen v durynském městě Gera se sešlo zhruba 10.000 osob, další manifestace u příležitosti Dne německé jednoty se konaly v Lipsku či Drážďanech, informovala agentura DPA s odvoláním na policii.

Při protestním pochodu Gerou účastníci hlasitě vyjadřovali nesouhlas se současnou politikou spolkové vlády, vysokou inflací a válkou na Ukrajině. Zazněly také požadavky na ukončení sankcí proti Rusku. V uplynulých dnech se především ve východní části Německa odehrála řada protestů, na nichž účastníci požadovali ukončení dodávek zbraní Ukrajině a zahájení mírových rozhovorů mezi Kyjevem a Moskvou.

6:36
Dnes

Vážení čtenáři, přejeme vám dobré ráno. Online přenos opět začíná.

23:32
3. 10. 2022

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme a přejeme dobrou noc. Budeme se na vás těšit zase zítra.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa