Pondělí 20. března 2023
Svátek slaví Světlana, zítra Radek
Oblačno, déšť 14°C

Ozářené vojáky odvezli do Běloruska?! Rusové se stahují z Černobylu, tvrdí Pentagon

Aktualizováno -
31. března 2022
00:33
Autor: ČTK, simao - 
30. března 2022
22:29

Odchod ruských vojáků z areálu Záporožské a Černobylské jaderné elektrárny by měl být tématem jednání na různých úrovních a také během rozhovorů ruské a ukrajinské delegace. Podle agentury Unian to dnes sdělil šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi na setkání se zaměstnanci Jihoukrajinské jaderné elektrárny. Situaci, kdy ruská vojska obsadila jaderné elektrárny, označil za neobvyklou a kritickou. Podle Pentagonu se Rusové začali z okolí Černobylu už stahovat, informuje AFP.

Několik dní po zahájení invaze ruské jednotky obsadily Záporožskou jadernou elektrárnu, která je považována za největší v Evropě. Ostřelování zařízení na jihu Ukrajiny vyvolalo silnou kritiku Západu i odborníků. V první den invaze také Rusové získali pod svou kontrolu areál bývalé Černobylské elektrárny.

Tento týden místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková uvedla, že ruské jednotky se v okolí okupované bývalé elektrárny chovají nezodpovědně a že v uzavřené zóně okolo ní na několika místech hoří. Dnes ukrajinské ozbrojené síly podle Vereščukové varovaly před nebezpečím výbuchu munice u této elektrárny.

Generální štáb ukrajinské armády dnes uvedl, že invazní armáda navyšuje v blízkosti Černobylské jaderné elektrárny svoji přítomnost.

Ukrajinský ministr pro energetiku Herman Haluščenko během setkání s Rafaelem Grossim zdůraznil, že Ukrajina žádá, aby MAAE pozastavila působení ruských zástupců a omezila přístup Rusů k ukrajinským dokumentům.

Ukrajina kromě toho agenturu vyzvala, aby dopomohla k odchodu invazních vojsk z areálů ukrajinských jaderných objektů. Kyjev také požaduje, aby Rada bezpečnosti OSN okamžitě přijala opatření k demilitarizaci černobylské uzavřené zóny a vyslala na místo speciální misi OSN, připomněla Unian.

16:08
Dnes

Bývalý šéf ukrajinské tajné služby SBU v Charkovské oblasti Roman Dudin bude souzen za vlastizradu, oznámil dnes ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování (DBR). Dudin čelí obvinění, že vpředvečer invaze v očekávání ruského vítězství vědomě sabotoval ukrajinskou obranu. Hrozí mu až doživotní trest.

Velkou část Charkovské oblasti, která hraničí s Ruskem, od loňského února okupovaly ruské síly. Vytlačeny byly v září téhož roku při ukrajinské protiofenzivě.

„V domnění, že ofenziva bude úspěšná, a v naději, že to ruské okupační orgány vezmou v úvahu, se šéf bezpečnostní služby zapojil do podvratné činnosti proti Ukrajině, čímž poškodil její obranyschopnost a bezpečnost státu,“ uvedl DBR. Případ bude nyní předán soudu.

15:05
Dnes
!

Ruský prezident Vladimir Putin v Kremlu uvítal svého čínského protějška Si Ťin-pchinga. Putin označil postoj svého kolegy k mezinárodní situaci za vyvážený. Uvedl také, že se Rusko zabývalo čínským návrhem na vyřešení konfliktu na Ukrajině a že je otevřené jednání.

14:52
Dnes

„DBR předběžně zjistil, že 18. března při cvičné střelbě ve vojenské jednotce v Černihivské oblasti explodoval granát. Výbuch zabil čtyři vojáky,“ uvedl Státní úřad pro vyšetřování (DBR) s poznámkou, že zahájil vyšetřování kvůli porušení pravidel zacházení se zbraněmi. Těla vojáků byla podle něj převezena do úřadu soudního lékařství k ohledání.

Incident se podle médií odehrál v sobotu ve městě Desna v Černihivské oblasti.

Zobrazit celý online

Zaměstnancům Jihoukrajinské elektrárny, která stojí v Mykolajivské oblasti severně od Voznesensku, Grossi poděkoval za „vytrvalost a odolnost“ v době, kdy na Ukrajinu útočí ruské vojenské jednotky, a Ukrajině přislíbil pomoc agentury. „Jsme vás připraveni podpořit, jakkoliv můžeme,“ řekl představitelům zařízení i ukrajinských úřadů.

Ukrajina má jeden z největších programů pro jadernou energii v Evropě. V zemi funguje 15 jaderných reaktorů ve čtyřech jaderných elektrárnách, speciální provoz platí v odstavené černobylské elektrárně.

„Zaměstnanci všech ukrajinských jaderných elektráren si zaslouží plný respekt a obdiv za to, že je i uprostřed konfliktu udržují bezpečně v chodu,“ sdělil šéf MAAE. Grossi se domnívá, že přítomnost odborníků jeho agentury přímo na Ukrajině pomůže snížit riziko jaderné havárie.

Ozářené ruské vojáky odvezli do Běloruska?

Server Ukrinform vedle toho dnes uvedl, že „do běloruského Homelu byli převezeni ozáření ruští vojáci“.

Na Facebooku to rovněž oznámil Yaroslav Yemelyanenko, člen veřejné rady při Státní agentuře Ukrajiny pro správu uzavřených zón. „Další várka ozářených ruských teroristů, kteří se zmocnili černobylské zóny, byla dnes přivezena do běloruského centra radiační medicíny v Homelu,“ napsal.

Ruské jednotky se z odstavené jaderné elektrárny Černobyl už začaly stahovat. S odkazem na vysoce postaveného představitele amerického ministerstva obrany o tom dnes informovala agentura AFP.

„Černobyl je další oblastí, kde se začala (vojska) přeskupovat; odcházejí z Černobylu a míří do Běloruska,“ uvedl podle AFP představitel Pentagonu.

Video  Válka na Ukrajině: Ruský útok zasáhl jeden z bloků Záporožské elektrárny, začalo v ní hořet!  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa