Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 12°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Černobyl bez proudu, Rusové svádí vinu na Ukrajince. A Drábová uklidňuje

Aktualizováno -
10. března 2022
06:58
Autor: ČTK, trm, Darina Jíchová - 
9. března 2022
09:44

Svět ztratil spojení se systémy, které monitorují bezpečnostní situaci v odstavené ukrajinské jaderné elektrárně Černobyl. Areálu bývalé jaderné elektrárny se na začátku pokračující invaze zmocnili ruští vojáci a od té doby tam podle ukrajinské strany nedošlo k vystřídání pracovníků dohlížejících na zabezpečení objektu. Podle Kyjeva je elektrárna bez elektřiny. Radiační situace zůstává i ve čtvrtek ráno v normálu, uklidňuje na twitteru šéfka státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

„Generální ředitel (MAAE Rafael Grossi) naznačil, že dálkový přenos dat z ochranných monitorovacích systémů instalovaných v jaderné elektrárně Černobyl byl ztracen,“ uvádí tisková zpráva. Podle agentury Reuters se vyjádření týká systémů, které MAAE posílají údaje o materiálu v objektech, kde je uchováván radioaktivní odpad.

Podle Kyjeva je elektrárna bez elektrického proudu, což by mohlo vést k úniku radiace. Opravu znemožňuje palba. „Putinova barbarská válka ohrožuje Evropu,“ šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba varoval, že náhradní dieselový generátor jaderné elektrárny Černobyl vydrží jen 48 hodin, pak budou chladící bloky zcela bez proudu. 

Podle Enerhoatomu je v Černobylu 20.000 článků vyhořelého jaderného paliva, které v případě výpadku proudu není možné chladit. Jejich oteplování by mohlo vést k "uvolnění radioaktivních látek do životního prostředí. Radioaktivní mrak by mohl být větrem přenesen do dalších oblastí Ukrajiny, Běloruska, Ruska a Evropy," uvedla společnost v prohlášení.

Upozornila také, že bez elektřiny by v elektrárně nefungovaly ani ventilační systémy, což by vystavovalo zaměstnance nebezpečným dávkám radiace.

23:06
27. 2. 2024

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost našemu zpravodajství z války na Ukrajině. Čerstvé zprávy přineseme ve středu ráno, dobrou noc.

22:30
27. 2. 2024

Ukrajinský prezident Volomymyr Zelenskyj na síti X ukázal fotky z jeho setkání se saúdskoarabským korunním princem Muhammadem bin Salmánem. „Oceňujeme princovu touhu pomoci obnovit skutečný mír a jsme vděční za jeho rady a podporum,“ napsal prezident. 

21:44
27. 2. 2024

Ukrajinská tajná služba SBU viní ze zodpovědnosti za zničení letadla Antonov An-225 známého jako Mrija během bitvy o Hostomel na začátku ruské invaze do země bývalého generálního ředitele ukrajinského podniku Antonov Serhije Byčkova a dalšího člena vedení. Podle SBU nevpustili na území letiště před ruskou invazí národní gardu, aby strategicky důležité místo mohla připravit na obranu. Oba muži jsou ve vazbě a hrozí jim až 15 let vězení, napsal dnes server Ukrajinska pravda.

Dvojice čelí obvinění z maření činnosti ukrajinských ozbrojených sil a dalších vojenských útvarů, uvedla SBU na telegramovém účtu, kde oznámila dokončení vyšetřování zničení někdejšího největšího nákladního letounu světa. U obviněných funkcionářů neuvádí jména, nicméně podle Ukrajinské pravdy jde o Byčkova a šéfa oddělení letecké bezpečnosti podniku Oleksandra Netosova.

Zobrazit celý online

Vyjádření přichází poté, co média a ukrajinský regulační úřad upozornily na to, že na chod odstavené černobylské elektrárny dohlíží od začátku ruské invaze na Ukrajinu stejná skupina pracovníků. Ta údajně v areálu zůstala v podstatě uvězněná poté, co se jej 24. února zmocnily ruské jednotky. Ukrajinští činitelé podle MAAE informují, že je „čím dál naléhavější“ v zájmu „bezpečné správy“ elektrárny pracovníky vyměnit.

Drábová uklidňuje

SÚJB výpadek chlazení nepovažuje za hrozbu pro Českou republiku. "Není reálné, aby se toto vyhořelé jaderné palivo kvůli výpadku chlazení poškodilo natolik, aby nás to ohrozilo," sdělil prohlášení SÚJB. Samovolná exploze tohoto paliva je podle něj fyzikálně vyloučena.

Podle šéfky SÚJB Dany Drábové je i ve čtvrtek radiační siatuace v normálu.

Už dříve napsala na twitteru napsala, že ani přes ztrátu online dat není v případě Černobylu důvod k panice. „Přes ztrátu on-line přenosu dat a stále obtížnější zajištění komunikace s personálem v Černobylu a Záporožské jaderné elektrárně je pořád dost údajů o radiační situaci na celém území Ukrajiny a v sousedních zemích. Nic neukazuje na zhoršení,“ napsala.

Za mnohem větší problém považuje to, že personál elektrárny je už přes týden „uvězněný“. „Situace personálu je však rostoucí problém. Je třeba se aspoň pokusit vyjednat pro lidi obsluhující obě elektrárny lidské podmínky. Pořád je to možné. Úkol pro OSN. Možná EU? Možná Čínu?“ doplnila Drábová.

Ačkoliv je černobylská jaderná elektrárna dlouhé roky mimo provoz, lidé ji nikdy zcela neopustili, jelikož stále vyžaduje nepřetržitý dohled, napsal zpravodajský server BBC. Zařízení do vpádu ruských vojáků na směny zaměstnávalo okolo 2400 lidí - vědců, techniků, kuchařů, lékařů a dalších podpůrných pracovníků.

Video  Ukrajinci u Černobylu trénují obranu proti Rusku  - Reuters
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa