Černobyl je opět bez proudu. A Rusové vyhodili do povětří munici u Záporožské elektrárny, tvrdí Ukrajina

Aktualizováno -
14. března 2022
17:09
Autor: ČTK, Mii - 
14. března 2022
14:44

Ruské jednotky znovu poškodily elektrické vedení zásobující odstavenou jadernou elektrárnu v Černobylu, které v neděli opravili pracovníci ukrajinského energetického podniku Ukrenerho. Poškozené vedení se i nyní pokusí dát do pořádku opravárenská četa Ukrenerho, která „jede na okupované území v okolí černobylské elektrárny hledat a opravit nové poškození“, oznámila dnes agentura Unian. Ukrajinský parlament pak na sociálních sítích varoval, že Rusové navíc vyhodili do povětří munici u Záporožské jaderné elektrárny, kterou už jednou napadli, jak tvrdí server Ukrinform. 

Objekt atomové elektrárny v Černobylu, která byla v roce 1986 dějištěm bezprecedentní jaderné katastrofy, v současné době ovládají ruské invazní jednotky. Elektrický proud je zapotřebí pro ochlazování jaderného paliva, které se v černobylském areálu stále nachází.

Ukrajinský ministr pro energetiku Herman Haluščenko v neděli uvedl, že se Ukrajině podařilo obnovit dodávky elektrické energie do odstavené Černobylské jaderné elektrárny, chladicí systémy tak mohly opět začít pracovat v normálním režimu, bez využití záložního zdroje.

Kyjev ve středu oznámil, že černobylská elektrárna je bez pravidelné dodávky elektrického proudu, který tak zabezpečovaly jen dva záložní generátory. Moskva ve čtvrtek prohlásila, že sousední Bělorusko dodávky elektřiny do Černobylu obnovilo, což ale Kyjev zpochybnil. V pátek Ukrajina Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) řekla, že technici začali poškozené elektrické vedení opravovat.

MAAE v neděli uvedla, že zaměstnanci elektrárny podle ukrajinských úřadů kvůli velké únavě z prakticky nepřetržitého pracovního nasazení přestali provádět opravy a údržbu související s bezpečností elektrárny.

Válka Rusko vs. Ukrajina
9:00
Dnes
!

Při ruském útoku na Ternopil na západě Ukrajiny bylo zabito devět lidí, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociálních sítích. Zasažena byla devítipodlažní budova.

8:42
Dnes

Při rozsáhlém ruském dronovém útoku na východoukrajinské město Charkov bylo v noci na dnešek zraněno nejméně 32 lidí včetně dvou dětí, uvedly místní úřady. Podle šéfa místní vojenské správy Oleha Syněhubova na Charkov zaútočilo nejméně 19 ruských dronů. Po zásahu musel být evakuován bytový dům.

8:04
Dnes

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že ukrajinská armáda v úterý útočila na ruské území americkými střelami dlouhého doletu ATACMS. Podle Moskvy byla cílem Voroněžská oblast a ruská armáda všechny střely zachytila, informuje dnes ruskojazyčná verze serveru BBC. Ukrajinský generální štáb přitom v úterý tvrdil, že ukrajinský úder střelami ATACMS byl úspěšný.

V odstavené elektrárně podle MAAE pracuje 211 techniků a hlídačů bez vystřídání již déle než tři týdny; do práce nastoupili ještě před ruskou invazí 24. února. Práce dispečerů přitom vyžaduje maximální soustředění, a proto pracovníci obvykle pracují po směnách a pravidelně se střídají. Nyní velká fyzická a psychická únava komplikuje opravy.

Elektrický proud je zapotřebí pro ochlazování jaderného paliva, které se v černobylském areálu stále nachází. MAAE nicméně už dříve uvedla, že přerušení dodávek elektřiny do této elektrárny nepředstavuje kritický bezpečnostní problém. V pátek MAAE informovala, že stále nedostává data z monitorovacích systémů v elektrárně v Černobylu.

U Záporožské elektrárny explodovala munice. Drábová: Radiace je v normě

Ruské invazní jednotky obsadily před zhruba deseti dny také Záporožskou jadernou elektrárnu, která je považována za největší v Evropě. Provoz v ní zajišťují ukrajinští zaměstnanci. Během nočního útoku v areálu této elektrárny hořelo, podle odborníků ale reaktory nebyly poškozeny. Ostřelování elektrárny vyvolalo silné a odmítavé reakce v zahraničí.

Ukrajinský parlament v pondělí odpoledne varoval, že Rusové u této elektrárny plánují velký výbuch – mají zde chtít vyhodit vyhodit do povětří munici. Pár hodin nato se informace potvrdila. 

„Ti ruští id*oti vyhodili do povětří část munice poblíž trosek výcvikového střediska,“ informovala později společnost Energoatom na Telegramu. Podle ní stihli zaměstnanci z místa utéct. „Jaké další teroristické útoky budou potřeba, aby se rozhodli konat i naši partneři, včetně MAAE?“ dodala společnost.

„Není třeba se děsit. Čestvé údaje z monitorovacích sond neukazují zvýšení radiace v blízkosti Záporožské elektrárny. Nemáme zatím jak ověřit zprávy o výbuších údajně provedených okupanty v areálu. Budeme to sledovat ze všech zdrojů,“ ujišťovala odpoledne šéfka českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Video  Válka na Ukrajině: Ruský útok zasáhl jeden z bloků Záporožské elektrárny, začalo v ní hořet!  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa