Rušno kolem špinavé bomby: Varování diplomata z USA a ruský dopis kvůli „jadernému terorismu“ do OSN

Aktualizováno -
25. října 2022
06:53
Autor: ČTK, swp - 
24. října 2022
21:46

Použití tzv. špinavé či jaderné bomby na Ukrajině by pro Rusko znamenalo následky, uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. USA však podle mluvčího nepozorují žádné náznaky, že by se k takovému kroku Moskva chystala. Také Bílý dům popřel ruské tvrzení, že by Ukrajina pracovala na přípravě špinavé bomby. Rusko chce, aby o jeho tvrzeních jednala v úterý Rada bezpečnosti OSN. Mezinárodní organizace pro atomovou energii (MAAE) uvedla, že v ukrajinských zařízeních, kde se podle Moskvy dějí neohlášené aktivity, nic takového nezaznamenala.

Price odpovídal na dotaz novinářů, zda by USA reagovaly stejně při použití špinavé i jaderné bomby Ruskem. „Tak jako tak by to znamenalo následky. Ať už by použili špinavou nebo jadernou zbraň. To dáváme najevo velice jasně,“ řekl Price.

Moskva, která po začátku války na Ukrajině výrazně omezila kontakty se západními zeměmi, v posledních dnech v sérii telefonátů bez důkazů upozorňuje americké a evropské představitele na údajné nebezpečí, že by Ukrajina v konfliktu s Ruskem mohla použít zbraň, která způsobí zamoření rozmetáním radioaktivního materiálu pomocí běžné trhaviny.

Ruský tlak na OSN

Rusko chce, aby se jeho tvrzením v úterý zabývala Rada bezpečnosti OSN, napsala agentura Reuters s odkazem na dopis, který poslal tomuto orgánu a generálnímu tajemníkovi OSN Antóniovi Guterresovi ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja.

V dopise Rusko vyzývá Guterrese, aby udělal vše, co je v jeho silách, aby zabránil „ohavnému zločinu“ ze strany Ukrajiny. Podobnou snahu by měly podle Moskvy vyvinout i západní země. Použití špinavé bomby by Rusko považovalo za „jaderný terorismus“, stojí v textu. Jednání RB OSN by se mělo uskutečnit za zavřenými dveřmi.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba označil taková ruská tvrzení za absurdní a za nebezpečnou lež, stejně tak ho podle Reuters odmítli ministři zahraničí Francie, Británie i USA nebo šéf britské armády Tony Radakin.

Video  Jaké jsou druhy atomových bomb a jak si před nimi zachránit život?  - Videohub
Video se připravuje ...

Ukrajinců se zastal i šéf NATO

Šéf NATO Jens Stoltenberg dnes podle Reuters nejnovější „falešná ruská obvinění“ probíral s britským ministrem obrany Benem Wallacem. Zároveň vyjádřil obavy, že Rusko by svá obvinění mohlo použít jako záminku k zesílení konfliktu na Ukrajině.

O „špinavé bombě“ podle ruských agentur v neděli s protějšky z USA, Francie, Británie a Turecka mluvil ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Dnes podobné telefonáty uskutečnil šéf štábu ruské armády Valerij Gerasimov.

Ruské tvrzení podle tiskových agentur popřel také nejmenovaný vysoce postavený americký armádní činitel. „Nic nenaznačuje tomu, že by Ukrajinci přijali rozhodnutí použít v bojích jadernou, biologickou nebo chemickou zbraň,“ sdělil podle AFP novinářům.

MAAE vydala prohlášení, že dvě ukrajinská jaderná zařízení, kde se podle Moskvy dějí neohlášené aktivity, jsou pod dohledem organizace a pravidelně je navštěvují mezinárodní inspektoři.

„MAAE provedla v jednom z těchto zařízeních kontrolu před měsícem a všechna zjištění byla v souladu s bezpečnostními prohlášeními ze strany Ukrajiny,“ uvedl šéf agentury Rafael Grossi. Podle něj inspektoři nezaznamenali nenahlášené aktivity ani materiály. Organizace rovněž potvrdila, že se zařízení chystá v příštích dnech znovu navštívit.

21:54
21. 7. 2025

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Dění týkající se ruské agrese na Ukrajině budeme sledovat zase od úterního rána.

21:14
21. 7. 2025

Americká rodina byla natolik znechucená společenskou situací ve Spojených státech, že se přestěhovala do Ruska, které prý vyznává konzervativní hodnoty. Teď se diví, že otce tří malých holčiček po kraťoučkém výcviku poslali na frontu.

„Bohužel, když se učíte v jiném jazyce a nerozumíte mu, jak se vlastně učíte?“ rozjímala na rodinném kanále na YouTube DeAnna Huffmanová. „Má bohužel pocit, že ho předhodili vlkům, a musí se spoléhat na víru, a to je přesně to, co děláme všichni.“ Kontrakt s ruskou armádou Texasan Derek podepsal ve víře, že bude působit v týlu – jako svářeč, nebo snad reportér. Chtěl si tak urychleně vysloužit občanství. Místo toho ho rázem poslali do frontových bojů na Ukrajinu – a z těch se přestal manželce hlásit…

21:00
21. 7. 2025

Pomoci napadené Ukrajině chce také Nizozemsko. Tamní ministr obrany Ruben Brekelmans řekl, že země „významně přispěje" na dodávku systémů Patriot. Podrobnosti ale neuvedl a dodal, že detaily sdělí později, píše agentura Reuters s odkazem na nizozemský list De Telegraaf.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa