Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Ruský propagandista vyzýval k topení a upalování ukrajinských dětí. Teď se omlouvá

Autor: ČTK - 
24. října 2022
12:07

Moderátor ruské televize RT Anton Krasovskij, který z obrazovky vyzýval k utopení či upálení ukrajinských dětí, se dnes omluvil a požádal o odpuštění za svá slova. Stalo se tak poté, co s ním televize pozastavila spolupráci a šéf ruské kriminální ústředny na podnět jednoho z uživatelů sociálních sítí nařídil prověřit situaci po výrocích Krasovského. Oznámila to dnes ruská média.

Krasovskij, známý svou podporou války proti Ukrajině, dosud zastával funkci ředitele vysílání televize RT, považované za jednu z hlásných trub kremelské propagandy. Po Krasovského vyjádřeních na adresu ukrajinských dětí šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba vyzval země světa k zákazu RT.

„Poslyšte, opravdu se stydím, že jsem nějak neviděl tu hranici, týkající se dětí,“ uvedl dnes Krasovskij podle agentury TASS. „Inu, stane se, že jste ve vysílání a necháte se unést. A nemůžete přestat. Omlouvám se všem, které to šokovalo, kterým to připadalo zvířecké, nemyslitelné a za hranou,“ dodal.

Krasovskij ve vysílání RT reagoval na vyprávění ruského spisovatele Sergeje Lukjaněnka o tom, jak mu děti při jeho návštěvě Ukrajiny v 80. letech minulého století říkaly, že by se jim žilo lépe, kdyby jejich zemi neokupovala Moskva.

10:43
Dnes

V Kyjevě jsou slyšet exploze, píše Reuters s odkazem na svědky. Městem se předtím rozezněly sirény, starosta vyzval obyvatele, aby zůstali v krytech.

10:23
Dnes

Po více než roce nečinnosti se znovu spustil provoz v sesterské továrně kyjovské sklárny Vetropack v Hostomelu u Kyjeva na Ukrajině. Byla vyřazena z provozu kvůli vpádu Rusů loni v únoru, jedna ze tří tavicích van byla po prvních dnech bojů v okolí zcela zničená. Po odeznění bojů v Kyjevské oblasti bylo možné postupně opravovat, co opravit šlo, a ve čtvrtek začali pracovníci zahřívat první z nezničených van na požadovanou teplotu, aby bylo možné znovu vyrábět bílé obalové sklo pro potraviny a nápoje, uvedla v tiskové zprávě asistentka generálního ředitele kyjovského podniku Regina Bělohoubková.

10:22
Dnes

Ruská armáda při vzdušném útoku zasáhla v Chmelnycké oblasti vojenský objekt, uvedlo vedení regionu, které zároveň hlásí poškození pěti letadel.

Zobrazit celý online

„Měli je utopit,“ reagoval Krasovskij. „Prostě ty děti utopte, utopte je,“ prohlásil moderátor. Případně by je podle něj mohli „strčit do chatrčí a upálit“. V krátkém výňatku z rozhovoru, který se objevil na sociálních sítích, se Krasovskij také vysmál obviněním, že ruští vojáci během invaze znásilňovali starší ukrajinské ženy.

„Vlády, které ještě nezakázaly RT, se musí podívat na tento úryvek,“ uvedl v neděli šéf ukrajinské diplomacie Kuleba na twitteru, kde záznam sdílel. „Agresivní podněcování ke genocidě (toho člověka za to postavíme před soud), které nemá nic společného se svobodou slova. Zakažte RT po celém světě,“ dodal Kuleba.

Vysílání televize RT zakázala nedlouho po ruské invazi na Ukrajinu například Evropská unie, a to kvůli systematickým dezinformacím. RT dlouhodobě čelí kritice, že šíří ruskou vládní propagandu a protizápadní lživé informace. Moderátoři ruské televize běžně odmítají zprávy o ruských válečných zločinech a mnozí z nich využívají vysílací čas k tomu, aby vyzývali ruského prezidenta Vladimira Putina k ještě agresivnějšímu postupu během invaze, poznamenala agentura Reuters.

Krasovskij, který v RT působil od roku 2020, figuruje na sankčním seznamu EU a Británie, podotkl list Kommersant a připomněl, že od června Krasovského stíhá kvůli veřejným výzvám ke genocidě a svržení ústavního pořádku ukrajinská generální prokuratura, podobně jako šéfredaktorku RT Margaritu Simonjanovou, generálního ředitele mediálního holdingu Rosija segodňa Dmitrije Kiseljova a moderátorku televize Rossija 1 Olgu Skabejevovou.

Video se připravuje ...
Další videa