Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, sněžení 1°C

Referenda na okupované Ukrajině: Ruští vojáci míří zbraněmi na voliče?! A zaznamenávají jména odpůrců

Autor: tsv - 
26. září 2022
17:45

Kreml vysílá své vojáky na Ukrajinu k volbám v okupovaných oblastech, podle ukrajinského novináře a záznamů na sociálních sítích na občany míří zbraněmi a nutí je odevzdat svůj hlas. Referendum má rozhodnout o tom, zda regiony zůstanou pod správou Ukrajiny, či se postupně jako samostatné správní celky připojí k Ruské federaci. Podobné volby se konaly i v roce 2014, kdy Rusko anektovalo Krymský poloostrov.

Nad volebním procesem dohlíží ozbrojení okupanti, kteří nutí ukrajinské občany odevzdat svůj hlas. Podle novináře Maxima Eristaviho navíc musí Ukrajinci před kamerami „zahrát divadlo“ a ujistit tak Západ o tom, že se voleb účastní dobrovolně. „Moje rodina byla na jihu Ukrajiny donucena volit v ruském nahraném referendu, zatímco na ně mířili zbraní,“ uvedl Eristavi. Podle vyjádření ruské vlády přitom mají vojáci pouze dohlížet na bezpečnost ve volebních sálech.

Během čtyřdenního volebního procesu nesmí občané okupovaných regionů danou oblast opustit. To, že ukrajinské občany ohrožují ruští vojáci, potvrdil i luhanský gubernátor Serhij Hajdaj. Uvedl, že jméno každého, kdo na volebním lístku zaškrtne možnost proti „osvobození“, je zapsáno do knihy.

Volební urny budou kromě okupované Chersonské, Záporožské, Luhanské, Doněcké a Krymské oblasti zpřístupněny i v ruských městech, údajně aby svůj hlas mohli odevzdat také Ukrajinci žijící právě v Rusku. Tento krok ovšem Kremlu ještě více usnadní zmanipulovat výsledky, varuje server DailyMail.

Falešná záminka pro anexi, říká Biden

Ruská státní média uvádí, že pro připojení regionů k Rusku zatím hlasovalo v Doněcku a Luhansku 97 procent voličů. Přičemž nejmenovaná žena z Melitopolu uvedla pro server BBC, že volební lístky nedostává každý občan, nýbrž pouze každá domácnost, a to nehledě na to, kolik v daném domě nebo bytě bydlí lidí.

Představitelé západních států volby na Ukrajině nepovažují za legitimní, stejný postoj zaujal i prezident USA Joe Biden. „Spojené státy nikdy neuznají ukrajinské území jako něco jiného než součást Ukrajiny,“ prohlásil. „Ruská referenda jsou podvod. Je to falešná záminka pro anexi částí Ukrajiny v očividném rozporu s mezinárodním zákonem včetně Charty Spojených národů.“

Podle záznamů zveřejněných zpravodajským serverem Visegrád 24 nad volbami dohlíží kromě ruských okupantů i čečenští vojáci.

22:00
28. 11. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu onlne přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od středečního rána.

21:54
28. 11. 2023

Český prezident Petr Pavel se dostal na seznam 28 nejvlivnějších osobností, které budou podle bruselského webu Politico spoluurčovat charakter Evropy v roce 2024. Redakce serveru jej dnes označila za výrazného "jestřába" ve vztahu k Rusku a Číně, který jednoznačně podporuje Ukrajinu a volá po rozšíření NATO. Kromě Pavla jsou na seznamu například francouzský prezident Emmanuel Macron, ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj nebo maďarský premiér Viktor Orbán.

Politico v Pavlově krátkém profilu zdůrazňuje, že využívá své zkušenosti z působení ve funkci šéfa vojenského výboru NATO a usiluje o efektivnější podporu pro Kyjev. Nechce také v žádném případě, aby Čína získala roli prostředníka mezi Ruskem a Ukrajinou, případný mír musí podle něj vycházet z ukrajinských požadavků.

21:30
28. 11. 2023

Tři lidé, včetně sedmileté holčičky, dnes přišli o život při ruském ostřelování Sumské oblasti na severu Ukrajiny. Informuje o tom server Ukrajinska pravda s odvoláním na prokuraturu v tomto regionu. Jeden mrtvý je hlášen také z Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti ve východní části země.

Podle předběžných informací Rusové ostřelovali z raketometů město Seredyna-Buda ležící v Sumské oblasti nedaleko ruské hranice. Poničili při tom pět domů, z jejichž trosek záchranáři vyprostili těla dvou mrtvých žen a dva zraněné muže. Zasaženo bylo i auto, ve kterém utrpěl zranění muž a jeho nevlastní dcera. Holčička po převozu do nemocnice zemřela.

Kompletní online

Video  Hrozivé záběry z Charkovské oblasti: Provizorní mučírna v Kupjansku  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud