Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

„Otce ruské privatizace“ pustili z nemocnice. Lékaři už ví, zda byl otráven

Autor: ČTK - 
7. srpna 2022
19:47

Ruský ekonom a někdejší představitel Kremlu Anatolij Čubajs byl propuštěn z nemocnice na italském ostrově Sardinie, kde byl hospitalizován po náhlé nevolnosti. Otravu, o které se také spekulovalo, však lékaři podle listu La Repubblica vyloučili.

Sardinská nemocnice výsledky toxikologických testů zatím nemá k dispozici. Čubajs ale dobře reagoval na léčbu, lékaři jsou si proto jistí, že nešlo o otravu, píše list. Podle doktorů šlo o autoimunitní onemocnění postihující nervovou soustavu, takzvaný Guillainův–Barrého syndrom. Čubajs je nyní na cestě do Frankfurtu nad Mohanem, kde se bude rehabilitovat.

Šestašedesátiletý Čubajs, jenž působil jako místopředseda ruské vlády za prezidenta Borise Jelcina, byl jedním z posledních ruských reformátorů 90. let, který zůstával ve vysokých patrech ruské politiky. Na přelomu tisíciletí stál u politického vzestupu ruského prezidenta Vladimira Putina a během jeho prezidentského působení zastával nejvyšší pozice ve velkých státních podnicích. Na konci března, zhruba měsíc po začátku ruského vojenského tažení proti Ukrajině, Kreml potvrdil Čubajsovu rezignaci. Podle médií pak Čubajs odcestoval do zahraničí.

Zahraniční média 1. srpna uvedla, že Čubajsovu hospitalizaci prošetřuje italská policie. Ekonom byl podle své manželky ve vážném stavu a měl potíže s pohyby rukou a nohou. Kvůli ekonomově neshodám s Putinem a osudu několika kremelských oponentů včetně opozičníka Alexeje Navalného panovaly obavy, že byl Čubajs otráven, píše La Repubblica. Spekulace ze začátku tohoto týdne, kdy se objevily zprávy o okolnostech Čubajsovy hospitalizace, vyloučily už dva zdroje agentury Reuters.

22:05
Dnes

Vážení čtenáři, 

pro dnešek končíme online zpravodajství z rusko-ukrajinského válečného konfliktu. Pokračovat v něm budeme v brzkých ranních hodinách. Za redakci Blesk zpráv přejeme dobrou noc. 

22:00
Dnes

Ruský prezident Vladimir Putin dnes přiletěl do Uzbekistánu, kde bude při dvoudenní státní návštěvě jednat se svým tamním protějškem Šavkatem Mirzijojevem. Informovaly o tom agentury AP a ruský TASS, podle kterého je hlavní program cesty naplánován na pondělí.

Dnes Putin položil věnec u památníku nezávislosti v Taškentu a podle Kremlu už neformálně hovořil také s Mirzijojevem. Formální jednání hlav státu jsou na programu v pondělí. Cesta je podle agentur zaměřená na prohloubení vztahů mezi Taškentem a Moskvou.

20:26
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval k účasti na červnovém mírovém summitu ve Švýcarsku prezidenty Spojených států Joe Bidena a Číny Si Ťin-pchinga. Video s výzvou v angličtině nahrál podle agentury Reuters ve vyhořelé charkovské tiskárně, která se ve čtvrtek stala terčem ruského útoku. USA se summitu zúčastní, řekl dnes podle agentury Reuters nejmenovaný americký činitel, který ovšem odmítl sdělit, kdo a na jaké úrovni z Washingtonu přijede.

Zobrazit celý online

Video  Medveděv hrozí Ukrajině soudným dnem: Analytik o jaderné hrozbě i cíli Ukrajinců zničit Krymský most  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa