Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 14°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Otce ruské privatizace“ pustili z nemocnice. Lékaři už ví, zda byl otráven

Autor: ČTK - 
7. srpna 2022
19:47

Ruský ekonom a někdejší představitel Kremlu Anatolij Čubajs byl propuštěn z nemocnice na italském ostrově Sardinie, kde byl hospitalizován po náhlé nevolnosti. Otravu, o které se také spekulovalo, však lékaři podle listu La Repubblica vyloučili.

Sardinská nemocnice výsledky toxikologických testů zatím nemá k dispozici. Čubajs ale dobře reagoval na léčbu, lékaři jsou si proto jistí, že nešlo o otravu, píše list. Podle doktorů šlo o autoimunitní onemocnění postihující nervovou soustavu, takzvaný Guillainův–Barrého syndrom. Čubajs je nyní na cestě do Frankfurtu nad Mohanem, kde se bude rehabilitovat.

Šestašedesátiletý Čubajs, jenž působil jako místopředseda ruské vlády za prezidenta Borise Jelcina, byl jedním z posledních ruských reformátorů 90. let, který zůstával ve vysokých patrech ruské politiky. Na přelomu tisíciletí stál u politického vzestupu ruského prezidenta Vladimira Putina a během jeho prezidentského působení zastával nejvyšší pozice ve velkých státních podnicích. Na konci března, zhruba měsíc po začátku ruského vojenského tažení proti Ukrajině, Kreml potvrdil Čubajsovu rezignaci. Podle médií pak Čubajs odcestoval do zahraničí.

Zahraniční média 1. srpna uvedla, že Čubajsovu hospitalizaci prošetřuje italská policie. Ekonom byl podle své manželky ve vážném stavu a měl potíže s pohyby rukou a nohou. Kvůli ekonomově neshodám s Putinem a osudu několika kremelských oponentů včetně opozičníka Alexeje Navalného panovaly obavy, že byl Čubajs otráven, píše La Repubblica. Spekulace ze začátku tohoto týdne, kdy se objevily zprávy o okolnostech Čubajsovy hospitalizace, vyloučily už dva zdroje agentury Reuters.

23:32
3. 10. 2022

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme a přejeme dobrou noc. Budeme se na vás těšit zase zítra.

23:23
3. 10. 2022

Snímky z Charkova.

23:08
3. 10. 2022

Rusko přidalo do videa z koncertu, který se konal před Kremlem na počest anexe ukrajinských území, nadšený křik diváků. Chtělo tím ukázat "podporu lidu". Rozdíl mezi verzí přímo z místa je značný. 

Zobrazit celý online

Video  Medveděv hrozí Ukrajině soudným dnem: Analytik o jaderné hrozbě i cíli Ukrajinců zničit Krymský most  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa