Pondělí 3. října 2022
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Oblačno 14°C

Boháč Abramovič hostil propuštěné zajatce Rusů! Přepravil je soukromým letadlem do Británie

Autor: tsv - 
23. září 2022
11:40

Ruský oligarcha a bývalý majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič pomohl přepravit pět britských zajatců, kteří strávili několik měsíců v ruském zajetí. Osvobození rukojmí s Abramovičem letěli v luxusním soukromém letadle, jedli steaky, tiramisu a bavili se o fotbale. Podnikatel jim navíc rozdal iPhony, aby mohli zavolat svým rodinám. „Abramovič byl milý, vážně skvělý chlap. Je to legenda, milujeme ho a jsem mu nesmírně vděčný za jeho snahy,“ uvedl jeden z osvobozených.

Britové nejprve podstoupili náročnou cestu z Ukrajiny do Ruska, po celou dobu byli přivázáni k podlaze nákladního auta, měli zavázané oči a byli přesvědčeni o tom, že je v cílové destinaci čeká jistá smrt. Že se jednalo o výměnu zajatců, pochopili až v letadle v momentě, kdy přelétali nad Egyptem. Luxusní soukromý letoun je vzal z ruského letiště do Saúdské Arábie.

Jeden z mužů si v průběhu letu všiml Abramoviče. „Ani jsem to nezaznamenal, ale Shaun říkal, že to vypadá jako on,“ řekl s odkazem na svého kolegu osvobozený John Harding. „Šel za ním a zeptal se ho, odkud je, a Roman řekl, že je z Londýna. Shaun mu pak řekl: ‚Vypadáte úplně jako Roman Abramovič.‘ A on odpověděl: ‚To proto, že jsem on.‘ Nemohl tomu uvěřit. Vtipkoval jsem, že Shaun je fanoušek West Hamu, a všichni jsme se zasmáli.“

Abramovič měl údajně výměnu zajatců spoluorganizovat, stále ale zůstává na seznamu sankciovaných. Podle představitelů britské vlády je oligarcha napojen na ruský Kreml, píše server DailyMail.

„Naši chlapci jsou volní“

Britští veteráni na Ukrajině protrpěli šest měsíců, v ruském zajetí podstupovali brutální výslechy, bití a mučení elektrošoky. „Rozlučte se se svými rodinami, budete zabiti,“ řekli mužům okupanti. Dny spolu s dalšími vězni přečkávali v malé cele a stali se svědky smrti jednoho ze svých kolegů.

Na sociálních sítích se po odletu mužů z Ruska začaly objevovat příspěvky jejich přátel a rodinných příslušníků. „Dnes odpoledne jsem volal s Aidenem poprvé po pěti měsících,“ uvedl kamarád osvobozeného Aidena Aslina. „Zní skvěle a je plný energie. To, čím si prošel, je ještě horší, než jsem si myslel. Ale přišel nový den a Aiden je volný! Naši chlapci jsou volní! Ukrajina a její lid bude navždy svobodný!“

Velké přivítání se dostalo i Shaunu Pinnerovi. „Shaun si prošel mnohým. Jsme velmi, velmi rádi, že je doma. Jsou to fantastické zprávy. Všichni jsme pospolu, Shaunův syn, moje manželka a Shaunova sestra,“ uvedl Pinnerův nevlastní otec. „Právě jsem mu oholil všechny vousy, vypadá dobře a je moc rád, že je doma. To, čím si Shaun prošel, není pro slabé povahy. Je unavený, měl několik piv. Večer si dá steak a červené víno, těší se na to.“

Podle informací zasažených rodin rukojmí o vyjednáváních v rámci výměny zajatců nevěděli. Spolu s nimi byly osvobozeny stovky ukrajinských vojáků a několik ruských okupantů, výměnu korigovala právě Saúdská Arábie. K návratu pěti mužů se na twitteru vyjádřila mimo jiné nová britská premiérka Liz Trussová: „Velmi vítám zprávy o tom, že se pět britských občanů zadržovaných ruskými zástupci na východě Ukrajiny bezpečně vrátilo po měsících nejistoty a utrpení.“

15:48
3. 10. 2022

Druhý den mobilizace v Rusku ukázal, že už se jí sotva dá říkat částečná, napsala dnes ruská redakce BBC. Lidé po celém Rusku dostávali povolávací rozkazy, doma nebo i v práci, a to v jakoukoli denní nebo noční hodinu, a rovnou byli posazeni do letadel nebo autobusů, které je převezly do středisek vojenské správy nebo přímo k jednotkám. Hlásit se na vojenskou správu měli v některých případech i lidé bez zkušeností z armády, otcové čtyř a více dětí, a dokonce i muži nad 60 let věku.

Také americký institut pro studium války ISW uvedl, že ruské úřady už porušují slíbené podmínky částečné mobilizace. Upozornil například na video, na němž údajně policie odvádí přímo z výuky studenty univerzity v Burjatsku.

„Budou chytat všechny, na koho dosáhnou,“ řekl v rozhovoru se stanicí Nastojaščeje vremja odborník na bezpečnost Pavel Luzin. Ruské úřady ale i tak podle něj budou mít problém naverbovat 300.000 rezervistů se zkušeností z armády, což je záměr ohlášený ve středu ministrem obrany Sergejem Šojguem. Povolávací rozkazy se sice v Rusku vydávají ve velkém, ale ne všichni adresáti je přijímají, podotkl Luzin.

15:33
3. 10. 2022

Majitel Sklárny a minipivovaru v Harrachově na Jablonecku František Novosad se rozhodl kvůli vysokým cenám plynu zastavit v listopadu výrobu a na dva měsíce vyhasit sklářskou pec. Většinu z 90 zaměstnanců plánuje propustit. Vyrábět chce znovu od poloviny ledna.

Zatímco letos firma musela nakupovat plyn za spotové ceny v průměru za 200 eur za megawatthodinu (4900 Kč), na příští rok má plyn zajištěný za výrazně nižší cenu 26 eur (640 Kč), řekl dnes ČTK Novosad.

Sklářská výroba patří k energeticky velmi náročným odvětvím, i když se podle Novosada snaží firma šetřit a sklo taví jen obden, spotřebu výrazně snížit nedokáže. Malá krkonošská sklárna spotřebuje ročně kolem 8000 megawatthodin plynu. Zatímco loni za něj za celý rok zaplatila 4,5 milionu korun, letos už náklady na plyn překročily 20 milionů a ještě není konec roku. „Utratili jsme už i 12 milionů, které jsme si v minulých letech našetřili na novou pec,“ řekl majitel sklárny.

15:13
3. 10. 2022

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov dnes prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Informovala o tom stanice BBC a agentura AFP. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky reagoval na zprávu o ústupu Rusů z Lymanu příspěvkem na sociálních sítích, ve kterém vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“, tedy v regionu, který Rusko anektuje.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes v reakci uvedl, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

„Je to velice emotivní moment. Šéfové regionů mají právo vyjádřit svůj názor. Ale i v těžkých okamžicích by emoce měly zůstat stranou jakéhokoliv hodnocení. Proto se raději držíme vyvážených, objektivních hodnocení,“ řekl novinářům Peskov. Použití jaderných zbraní se podle něj řídí příslušnou doktrínou.

Ruská jaderná doktrína umožňuje použití nukleárních zbraní, pokud budou proti zemi použity tyto nebo jiné zbraně hromadného ničení, popřípadě pokud bude Ruská federace čelit existenční hrozbě při použití konvenčních zbraní. Kreml dal zároveň už dříve najevo, že jaderná ochrana se bude vztahovat i na čtyři oblasti Ukrajiny, které Moskva právě anektuje, píše agentura Reuters.

Kompletní online

Video  Někteří vojáci se vrací domů po více než půl roce.  - TikTok
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa