Čtvrtek 6. října 2022
Svátek slaví Hanuš, zítra Justýna
Oblačno 20°C

Husarský kousek pilotů Airbusu: „Neviditelným“ přeletem dostali letadlo z Ukrajiny

Autor: pma - 
23. září 2022
10:20

Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air předvedla nebývale riskantní kousek. Několik jejích letadel v důsledku války na Ukrajině muselo v zemi nečekaně zůstat. Po několika měsících se však posádce jednoho z letounů povedlo s prázdným Airbusem A320 dostat ze země. Aby se přelet povedl, museli piloti ve stroji letět s vypnutým transpondérem.

Od začátku únorové ruské invaze byl nad Ukrajinou z větší části uzavřen vzdušný prostor. Několika leteckým společnostem se tak stalo, že jejich stroje na dlouhé měsíce uvízly ve válkou zmítané zemi. 

Doletěli až do Polska

Mezi nimi byla i maďarská nízkonákladová aerolinka Wizz Air, které na Ukrajině zůstaly viset na kyjevském letišti Žuljany čtyři letouny. S jedním se ale posádce po několika měsících podařilo ze země odletět poměrně kuriózním způsobem. 

Devět let starému letounu A320-232 se podařilo nepozorovaně doletět z ukrajinského Lvova až na polské hranice a úspěšně přistát na letišti v Katovicích. Piloti letěli ve výšce zhruba 3 tisíc metrů a měli vypnutý transpondér, který umožňuje sledování stroje na obloze. Zapnut byl až poté, co se posádka s prázdným letadlem dostala za polské hranice.

Lety do Ruska aerolinka neobnovila

„Wizz Air potvrzuje, že po provedení hloubkové analýzy rizik a komplexních přípravách letadlo opustilo letiště Lvov,“ vyjádřil se pro britský deník Business Insider k situaci za společnost mluvčí. Na Ukrajině aerolince zůstávají další tři stroje. 

Ke kroku stáhnout svá letadla z Ukrajiny se společnost rozhodla jen pár týdnů poté, co čelila vlně kritiky za to, že jednala o obnovení letů do Ruska. Po několika dnech z plánů společnosti sešlo

15:40
Dnes

Ukrajinský prezident Zelenskyj přes video promluvil k účastníkům jednání 44 evropských zemí v Praze, poděkoval mu šéf Evropské rady Michel.

15:33
Dnes

Evropa v současnosti čelí těžkostem, nejzávažnějším problémem je, že trpí agresivní válkou. Rusko pokračuje ve své nespravedlivé agresi vůči Ukrajině, ruský prezident Vladimir Putin není otevřen jednání a jeho jediným cílem je dobytí sousední země. Ruské akce z posledního týdne to opět dokazují, řekl český premiér Petr Fiala (ODS) v úvodním projevu k účastníkům premiérového zasedání Evropského politického společenství (EPC) na Pražském hradě.

Vyhlásit hlasování v okupovaných územích bylo podle Fialy nečestnou lstí a mezinárodní společenství to nemůže brát vážně. Kyjev a Západ ruskou anexi čtyř ukrajinských území vyhlášenou na konci září odsuzují a odmítají jako nelegální. Narychlo zorganizované hlasování se týkalo Záporožské, Chersonské, Doněcké a Luhanské oblasti.

„Prezidentská standarta vlající nad tímto hradem na sobě nese motto Pravda vítězí. To znamená, že pravda nakonec vyhraje, nebo, že pravda porazí lež. Toto motto nám dodávalo naději v těžkých časech, v časech útlaku,“ připomněl Fiala.

15:06
Dnes

Podívejte se na nové video s ruskými zajatci. 

Zobrazit celý online

Video  Hrozivé záběry z Charkovské oblasti: Provizorní mučírna v Kupjansku  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa