Neděle 2. října 2022
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Oblačno, déšť 16°C

Ukrajinci získali osobní údaje ruských Wagnerovců: Potrestáme katy, vrahy a násilníky, varují

Autor: pma - 
20. září 2022
14:31

Skupina obávaných ruských žoldáků, známá jako Wagnerovci, má důvod k obavám. Podle informací, které na sociálních sítích potvrdil ukrajinský vicepremiér a ministr pro digitální transformaci Mychajlo Fedorov, se ukrajinským expertům podařilo prolomit zabezpečení soukromé armády.

Ukrajinci mají další páku na to, aby vnesli zmatek do ruských řad. Jejich počítačovým expertům se totiž podařilo prolomit webové stránky obávané Wagnerovy skupiny a ukrást citlivá data o nájemných válečnících.

„Webové stránky Wagnerovy skupiny, která shromažďuje ruské vězně pro válku na Ukrajině, nabourala naše IT-armáda,“ uvedl na sociální síti Telegram ukrajinský vicepremiér a ministr pro digitální transformaci země Mychajlo Fedorov.

Wagnerovci by se podle něj měli obávat. „Máme všechny osobní údaje žoldáků. Každý kat, vrah a násilník bude tvrdě potrestán. Pomsta je nevyhnutelná!“ hlásí politik. Informaci s odvoláním na politika publikoval tamní deník Ukrajinska pravda. Z nezávislých zdrojů se zprávu ověřit nepodařilo.

Wagnerova skupina je soukromou vojenskou armádou, za níž stojí „Putinův kuchař“, oligarcha Jevgenij Prigožin. Jako součást ruských ozbrojených sil bojovali Wagnerovci například při konfliktech v Libyi a Sýrii. Podle odhadů by v soukromé armádě mělo působit až pět tisíc vojáků.

18:09
Dnes

Česká republika nebude tolerovat ruské hanebné porušování mezinárodního práva, sprostou krádež území jiného státu a Putinovy koloniální snahy, sdělil dnes ČTK v reakci na ruskou anexi čtyř ukrajinských území ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). V reakci na aktuální dění si některé evropské státy povolají na jednání ruské velvyslance. Zda tak učiní i Česko, není jasné. „Další postup koordinujeme se spojenci,“ uvedl ministr na dotaz ČTK.

„Neuznáme jedinou nezákonnou anexi ukrajinského území Ruskem bez ohledu na to, kolik ruských vojáků se bude na území Ukrajiny nacházet,“ doplnil.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podepsal se zástupci proruských separatistů smlouvy o připojení čtyř ukrajinských oblastí k Rusku - samozvaných lidových republik Doněcké a Luhanské na východě Ukrajiny a Chersonské oblasti a Záporožské oblasti na jihu země. Dnes krok schválil i ústavní soud a hlasovat o něm musí i parlament, který o tom začne jednat v pondělí, napsala agentura Reuters.

17:30
Dnes

V ukrajinském Izjumu bylo během šesti měsíců ruské okupace mučení naprosto běžnou praktikou, která postihla vojáky i civilisty, napsala dnes agentura AP na základě svého zkoumání. Agentura v nedávno osvobozeném městě lokalizovala deset míst, kde se mučení odehrávalo.

Novináři AP mluvili s 15 lidmi, kteří popsali mučení ruskými vojáky v Charkovské oblasti, kde Izjum leží, a také se dvěma rodinami, jejichž příbuzní padli do ruských rukou a už se nevrátili. Agentura zjistila, že ruští vojáci unášeli především muže s vazbami na ukrajinské síly, v bezpečí před nimi ale nebyl žádný dospělý.

„Mlátili mě holemi, rukama a kopali do mě. Típali o mě cigarety. Střelili mě do nohou,“ popsal 38letý voják Mykola Mosjakyn. Rusové ho podle jeho vyprávění zajali u něho na chalupě. Trápili ho také tak, že ho hodili do jámy se stojatou vodou, spoutali mu ruce a pověsili za pouta. Po třech dnech ho vysadili u nemocnice a řekli mu:„Povězte, že jste měl nehodu.“

17:07
Dnes

Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Francouzský prezident Emmanuel Macron chce v reakci na anexi pracovat s unijními partnery na dalších sankcích proti Rusku, uvedla dnes agentura AFP. Kvůli připojení čtyř ukrajinských území k Rusku si Německo, Itálie a další unijní země předvolaly ruské velvyslance.

Podle Stoltenberga dobytí města Lyman ukazuje schopnost ukrajinské armády zatlačovat ruské jednotky. To se děje díky odvaze ukrajinských vojáků i dodávkám moderních zbraní ze strany západních zemí. Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Kyjeva, řekl Stoltenberg v rozhovoru s televizí NBC.

K pátečnímu prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že míní zrychleně podat přihlášku Ukrajiny do aliance, Stoltenberg uvedl, že o členství musí státy NATO rozhodnout jednomyslně. Severoatlantická aliance také podporuje vyšetřování příčin poškození plynovodu Nord Stream. „Jakýkoliv úmyslný útok na kritickou infrastrukturu NATO se setká s pevnou a jednotnou odezvou,“ řekl Stoltenberg.

Zobrazit celý online

Video  Wagnerovci: Putinovi nebezpeční nájemní vrazi a žoldáci  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa