Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno 11°C

Zastav mobilizaci a pošli nás domů! Proruští separatisté na Ukrajině se bouří: Nemají léky ani zbraně

Autor: pma - 
4. června 2022
05:00

Na sociálních sítích se objevilo video, na kterém ruští separatisté z Chersonské oblasti spílají Vladimiru Putinovi. „Jsme tu v hladu a zimě. Nemáme žádné léky ani pořádné zbraně,“ stěžují si. Vojáci také ruského prezidenta prosí, aby zastavil mobilizaci a oni se mohli vrátit do Doněcké lidové republiky.

Některým Putinovým vojákům zřejmě dochází trpělivost. Svědčí o tom video, které se objevilo v posledních dnech na sociálních sítích. Natočili ho sami členové 113. střeleckého pluku takzvané Doněcké lidové republiky.

„Bojujeme měsíce v hladu a chladu a navíc bez řádné výstroje nebo lékařské péče,“ postěžoval si za celý pluk ve videu jejich velitel. „Mobilizace naší jednotky proběhla bez jakýchkoli lékařských prohlídek a mezi mými svěřenci jsou i tací, kteří by v souladu se zákony Doněcké lidové republiky zde být vůbec neměli,“ zlobil se velitel jednotky.

Mezi členy pluku jsou údajně vojáci, kteří trpí chronickým onemocněním i psychickými problémy. Nejvíce separatisty tíží nedostatek léků, zima a hlad. Podle velitele na tom pluk není dobře ani se zbraněmi, které nejsou v ucházejícím stavu.

Vojáci si dále stěžují, že jejich prosby nikdo zatím nevyslyšel. „Vyšší velení si interpretuje naše stížnosti jako sabotáže. Ale co vy získáte tím, že pošlete své vojáky zemřít?" zeptal se ve videu naštvaně velitel pluku. Mnoho vojáků také argumentuje, že má doma rodiny a děti, které několik měsíců neviděli.

14:46
Dnes

Počet invalidů v Rusku zaznamenal rekordní růst od dob první války proti čečenským separatistům. Kvůli pokračující válce na Ukrajině se k desetitisícům zabitých přidala i „armáda invalidů“, jejichž počet lze přirovnat k populaci menšího krajského města. Ke konci loňského roku vzrostl počet příjemců invalidních důchodů o 91 700, napsal portál The Moscow Times s odvoláním na údaje sociálního fondu, který má výplatu penzí na starosti.

Celkový počet invalidních důchodců v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel dosáhl 2,225 milionu, což je maximum za posledních sedm let. Jejich počet se zvyšuje nejvyšším tempem od roku 1997. Tehdy se „do civilu“ vraceli veteráni první čečenské války a počet příjemců invalidních důchodů se během roku zvýšil o 271 000.

14:02
Dnes

Česko se nechystá vysílat vojáky na Ukrajinu, řekl premiér Petr Fiala (ODS) před cestou na summit o pomoci Ukrajině do Paříže. Reagoval na vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica, že několik členských zemí NATO a Evropské unie zvažuje vyslání svých vojáků na Ukrajinu na základě dvoustranných dohod s touto zemí, která se už dva roky brání ruské invazi. Stejně se podle premiéra nikdo nemusí bát, že by se v České republice uvažovalo o nějaké formě povinné vojny.

Na summitu v Paříži se bude podle Fialy večer jednat o budování dlouhodobých kapacit zbrojního průmyslu v Evropě i na Ukrajině a o pomoci s výcvikem ukrajinských vojáků. K Ficovi uvedl, že má opačné názory než on. „Nebudeme ustupovat agresivnímu zlu. K míru nikdy nevedlo, že složíme zbraně a ustoupíme agresorům,“ řekl.

13:24
Dnes

Několik členských zemí NATO a Evropské unie zvažuje, že vyšlou své vojáky na Ukrajinu na základě dvoustranných dohod s touto východoevropskou zemí, prohlásil dnes slovenský premiér Robert Fico. Před cestou na schůzku státníků v Paříži, kde budou jednat o podpoře Ukrajiny, doplnil, že Slovensko se do tohoto projektu nezapojí. Kvůli pařížskému jednání dnes Fico svolal mimořádné jednání bezpečnostní rady státu i kabinetu.

Také předseda slovenské sněmovny Peter Pellegrini uvedl, že jedním z témat pařížské schůzky bude možnost, aby státy na základě bilaterální dohody s Ukrajinou vyslaly do této země spolu s vojenskou technikou také své vojáky. Zmiňoval se o nich jako o obsluze techniky.

„Neumím si přestavit, že na území Ukrajiny budou vojáci členských zemí NATO. Budou jen další mrtví. Všichni chtějí jen pokračování zabíjení,“ řekl Fico. Dodal, že případné vyslání zahraničních vojáků na Ukrajinu, která se už dva roky brání ruské ozbrojené agresi, by znamenalo eskalaci konfliktu.

Zobrazit celý online

Video  Tragický požár v Roztokách. Depp slaví, Heard platí! A horor v Praze bez elektřiny  - Bára Horáková
Video se připravuje ...

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa