Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Oblačno, bouřka 27°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Ukrajinci děkují Čechům za pomoc ve válce. Na raketě proti Rusům připomněli Pražské jaro 1968

Autor: ČTK, simao - 
18. května 2022
20:27

Jasný vzkaz ruské armádě a také poděkování Česku za podporu během invaze Putinových vojsk na Ukrajinu - obojí se objevilo u příspěvku na sociální síti na profilu Militarnyi, kterým se zabývají i některé weby.

„Děkujeme České republice za pomoc Ukrajině ve válce. Rusko dlouhodobě zasahuje do života svobodných států. Rusové věřili, že cizí země lze beztrestně okupovat. Za to se pomstíme!“ stojí na raketě, která údajně patří ukrajinské armádě.

O příspěvku píše i web Chas News, který uvádí, že jde o raketu typu R-27 a nápis na ní odkazuje na Pražské jaro v roce 1968, jehož sen o rozvolnění v komunistickém Československu skončil s příjezdem sovětských tanků spolu se spojenci tehdejšího SSSR.

„Pražské jaro bylo v bývalém Československu obdobím liberalizace a reforem provázených protesty proti sovětskému vlivu. Procesy skončily invazí 200 000 vojáků Varšavské smlouvy, která potlačila lidové hnutí,“ píše ukrajinský web.

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Demokratizační proces v Československu 21. srpna 1968 ukončila vojenská intervence členů Varšavské smlouvy. Několik dní poté Alexander Dubček spolu s dalšími československými představiteli podepsal takzvaný moskevský protokol, jenž okupaci legalizoval a položil základy následné „normalizace“ poměrů v zemi.

23:28
1. 7. 2022

Děkujeme, že jste i dnes sledovali naše zpravodajství týkající se ruské invaze na Ukrajinu. O aktuálním dění v okupované zemi vás budeme informovat zase od zítřejšího rána. Prozatím přejeme za celou redakci Blesk Zpráv dobrou noc. 

23:23
1. 7. 2022

Ukrajinské státní společnosti Enerhoatom se po dvou dnech podařilo obnovit spojení mezi systémy v Záporožské jaderné elektrárně a Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). S odvoláním na Enerhoatom o tom informovala agentura Reuters. Největší ukrajinskou jadernou elektrárnu během své invaze na Ukrajinu 4. března obsadily ruské jednotky.

22:53
1. 7. 2022

Ukrajinský server TV Nexta sdílel vzpomínku na zesnulou Naděždu a jejího syna Dima (12), kteří byli zabiti při útoku na Oděsu. Server také upozorňuje, že vedle dvou zmíněných obětí dnes bylo zabito dalších 19 lidí. 

Zobrazit celý online

Česko dodalo na současnou válečnou Ukrajinu řadu těžkých zbraní, podle dostupných informací mimo jiné i tanky T-72.

Jaké jsou konkrétní české dodávky na Ukrajinu, o tom však vládní představitelé mluvit nechtějí. „Vy víte, že konkrétní vojenskou techniku, kterou posíláme na Ukrajinu, nekomentujeme. Nekomentujeme to z bezpečnostních důvodů, je to v zájmu i samotné Ukrajiny, abychom ty věci nekonkretizovali,“ uvedla ve středu na tiskovce po jednání vlády Jana Černochová (ODS).

„Každopádně ta naše pomoc je rozsáhlá, byla, je a bude a určitě i ta naše pomoc přispívá k tomu, aby i Ukrajina mohla brzy slavit den vítězství, který my jsme mohli oslavit v prvním týdnu v květnu,“ dodala Černochová.

Video se připravuje ...
Další videa