Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Ukrajinci děkují Čechům za pomoc ve válce. Na raketě proti Rusům připomněli Pražské jaro 1968

Autor: ČTK, simao - 
18. května 2022
20:27

Jasný vzkaz ruské armádě a také poděkování Česku za podporu během invaze Putinových vojsk na Ukrajinu - obojí se objevilo u příspěvku na sociální síti na profilu Militarnyi, kterým se zabývají i některé weby.

„Děkujeme České republice za pomoc Ukrajině ve válce. Rusko dlouhodobě zasahuje do života svobodných států. Rusové věřili, že cizí země lze beztrestně okupovat. Za to se pomstíme!“ stojí na raketě, která údajně patří ukrajinské armádě.

O příspěvku píše i web Chas News, který uvádí, že jde o raketu typu R-27 a nápis na ní odkazuje na Pražské jaro v roce 1968, jehož sen o rozvolnění v komunistickém Československu skončil s příjezdem sovětských tanků spolu se spojenci tehdejšího SSSR.

„Pražské jaro bylo v bývalém Československu obdobím liberalizace a reforem provázených protesty proti sovětskému vlivu. Procesy skončily invazí 200 000 vojáků Varšavské smlouvy, která potlačila lidové hnutí,“ píše ukrajinský web.

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Demokratizační proces v Československu 21. srpna 1968 ukončila vojenská intervence členů Varšavské smlouvy. Několik dní poté Alexander Dubček spolu s dalšími československými představiteli podepsal takzvaný moskevský protokol, jenž okupaci legalizoval a položil základy následné „normalizace“ poměrů v zemi.

18:46
Dnes

„Pro nás to největší riziko skutečně spočívá při všech rizicích, která bohužel ve světě dnes jsou a kterým čelím, to největší riziko je ruská agrese na Ukrajině a musíme jí zastavit. Já jsem rád, že se nám podařilo dosáhnout v Evropě jednotného postoje a sílícího přesvědčení evropských zemí, že je potřeba ještě přidat v podpoře Ukrajiny. Projevuje se to i v podpoře české muniční iniciativy. Ale je potřeba dělat víc a je potřeba si přiznat, že bez Spojených států by to bylo velmi obtížné, ne-li nemožné. Spojené státy musí pokračovat ve své podpoře,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS) na tiskovce před odletem do USA. Na palubě ho doprovodil bezpečnostní poradce Tomáš Pojar.

„Já jsem opravdu přesvědčen, že kdyby Rusko uspělo ve své agresivní politice, tak to může být návod pro další státy, aby se chovaly také agresivně. A to nesmíme připustit. Já opravdu nechci, aby Rusko bylo na hranicích Severoatlantické aliance a představovalo pro nás nějaké ohrožení,“ dodal Fiala.

16:55
Dnes

Volodymyr Zelenskyj útok odsoudil a vyzval k úsilí zabránit další eskalaci blízkovýchodního konfliktu. Íránský režim přirovnal k tomu ruskému, oba podle něj „šíří teror a vyžadují rozhodnou a jednotnou reakci světa“. Zelenskyj apeloval na mezinárodní společenství, aby se vzpamatovalo, když slyší útočné íránské drony Šáhed, které jsou „nástrojem smrti“ na Blízkém východě i na Ukrajině.

16:07
Dnes

Ruská armáda má v plánu ovládnout město Časiv Jar v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny do 9. května, uvedl na sociálních sítích vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Uvedený den se v Rusku obvykle pořádají pompézní oslavy připomínající vítězství nad nacistickým Německem v roce 1945. Časiv Jar, který leží nedaleko od již ovládnuté Avdijivky, je pod neustálou palbou, upozornil na začátku měsíce starosta města Serhij Čaus.

Zobrazit celý online

Česko dodalo na současnou válečnou Ukrajinu řadu těžkých zbraní, podle dostupných informací mimo jiné i tanky T-72.

Jaké jsou konkrétní české dodávky na Ukrajinu, o tom však vládní představitelé mluvit nechtějí. „Vy víte, že konkrétní vojenskou techniku, kterou posíláme na Ukrajinu, nekomentujeme. Nekomentujeme to z bezpečnostních důvodů, je to v zájmu i samotné Ukrajiny, abychom ty věci nekonkretizovali,“ uvedla ve středu na tiskovce po jednání vlády Jana Černochová (ODS).

„Každopádně ta naše pomoc je rozsáhlá, byla, je a bude a určitě i ta naše pomoc přispívá k tomu, aby i Ukrajina mohla brzy slavit den vítězství, který my jsme mohli oslavit v prvním týdnu v květnu,“ dodala Černochová.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa