Čtvrtek 7. července 2022
Svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
Zataženo, déšť 19°C

Šokující detaily vraždy Čecha Tomáše (†49) na Ukrajině: Zabit byl dvěma ranami do břicha!

Autor: VaB - 
18. května 2022
12:19

V úterý přišla z Ukrajiny tragická zpráva o tom, že v jednom z hrobů byl nalezen mrtvý Čech Tomáš, který v zemi zmítané válkou pomáhal tamním obyvatelům. Podle šéfa tamní policie byl zastřelen dvěma ranami. Ruští vojáci pak u hrobu umístili výbušné zařízení.

Jeho tělo bylo nalezeno v jednom z hromadných hrobů nedaleko města Makariv. Kromě ostatků Tomáše z České republiky tam byla ještě další dvě těla. Na místě se našly české doklady. Místní policie uvedla, že devětačtyřicetiletý Čech se přestal blízkým ozývat 3. března. Dvě další těla se úřadům zatím nepodařilo identifikovat, byla ale v civilním oblečení.

„Dvě osoby byly zastřeleny ranou do hlavy, jedna do břicha,“ uvedl Andrij Něbytov z místní policie. Muž ještě před samotnou invazí pracoval jako řidič kamionu. V Česku má manželku a bratra. „Informovali jsme rodinu, jsme s ní v kontaktu a poskytujeme jí konzulární služby, které mohou být spojené s případnou repatriací. Po dohodě s rodinou ale žádné další detaily nemůžeme sdělovat,“ napsala Blesk Zprávám mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Lenka Do.

Dvě rány do břicha a zaminovaný hrob

Šéf policie v Kyjevské oblasti Andrij Něbytov poskytl serveru Seznam Zprávy rozhovor ohledně tragického úmrtí Tomáše. Podle něj tělo leželo v jámě. „V blízkosti hromadného hrobu byl zamaskován granát typu F1, což znamená, že lidé, kteří to udělali, tedy ruská armáda, doufali, že ti, co těla najdou, na granát šlápnou a zemřou nebo budou zraněni,“ popsal Něbytov.

Podle něj jde bez pochyby o Čecha. „Doklady, které jsme našli na místě, se shodovaly s těmi, o kterých nás informoval Interpol a naši kolegové z Česka. Informace jsme ověřili a jedná se o občana ČR, (...).  Podle našich informací dorazil Tomáš na Ukrajinu 28. února, měl červené auto značky Renault. Ukrajinu navštěvoval už dříve,“ dodal policejní šéf.

„Byl zabit dvěma výstřely do břicha,“ popsal příčinu smrti s tím, že případ vyšetřují ukrajinské úřady. Trojice mužů prý nebyla pohřbena normálně, ale mělo jít o rychlou operaci. Zatím nevědí, kdo byl přímým vykonavatelem akce, ale podle Něbytova byla v oblasti ruská armáda, jež měla v nedalekém lese zákopy a rozmístěnou techniku.

10:00
Dnes

Rusko se snaží plně pod kontrolu dostat ukrajinskou Luhanskou oblast, zatímco v sousední Doněcké oblasti pokračuje v útočných operacích ve směru na Slovjansk. Uvedl to dnes ukrajinský generální štáb. Ve středu podél frontové linie v Doněcké oblasti pokračovaly tvrdé boje, ale ruské jednotky postoupily jenom na několika místech, napsalo dnes britské ministerstvo obrany. Oděskou oblast brzy ráno zasáhly rakety, útoky vedly na Hadí ostrov a zemědělské budovy.

Ruští vojáci ve směru na Slovjansk, který se nachází jen několik kilometrů od bojové linie, ostřelovali dělostřelectvem a salvovými raketomety několik obcí, uvádí ukrajinský generální štáb. Dělostřelecké ostřelování a letecký útok ukrajinské armádní vedení zaznamenalo i ve směru na Bachmut, raketové útoky hlásilo i několik menších měst a vesnic v okolí Kramatorsku.

9:57
Dnes
!

Ruská armáda zabila 6. července sedm civilistů v Doněcké oblasti. Podle guvernéra Doněcké oblasti Pavla Kyrylenka zabili ruští vojáci tři civilisty v Toretsku, dva v Avdijivce, jednoho v Kodemě a jednoho v Siversku. Další 2 lidé byli zraněni, uvedl guvernér.

9:45
Dnes

Ukrajinská armáda znovu umístila ukrajinskou vlajku na Hadí ostrov, který byl několik měsíců pod kontrolou ruských jednotek.

Zobrazit celý online

Video  Smrtící déšť: Video ukázalo ostřelování mariupolských oceláren Azovstal.  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa