Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Varování pro Čechy: Urychleně opusťte východ Ukrajiny! A pozor na ruské hry, říká Lipavský

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
20. února 2022
22:02
Autor: ČTK, simao - 
20. února 2022
09:53

Pozor na ruské hry a manipulace, vyzval v neděli na tiskovce po jednání krizového štábu ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Dle informací ČR se ruská vojska od hranic s Ukrajinou nestahují, jejich počet se blíží ke 200 000, řekl Lipavský. Ambasáda ČR zůstává otevřená. Ministerstvo zahraničí připravuje další zdravotnickou pomoc Ukrajině ve výši 10 milionů korun. Lipavský vedle toho opět vyzval Čechy, aby necestovali na Ukrajinu.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) avizoval, že členové krizového štábu vyhodnotí nejnovější informace o krizové situaci na východě Evropy. Označil ji za opravdu vážnou.

„Jednali jsme o velmi závažné situaci, která v tomto regionu díky ruským krokům panuje. Náš přístup k celé otázce je zodpovědný, chystáme se na všechny možné scénáře,“ uvedl v neděli Lipavský.

Rusové se nestahují, i když tvrdí opak

Informace z amerických i dalších zdrojů, se kterými česká diplomacie pracuje, ukazují na poměrně značnou vojenskou sílu, kterou Rusko na ukrajinských hranicích shromáždilo.

„Podle našich informací, kterými disponuje MZV, se ruská vojska od Ukrajiny nestahují, naopak ten počet se již blíží až k 200 tisícům ruských vojáků,“ uvedl Lipavský na tiskovce.„Avizovaná ruská stažení jsou součástí těch dezinformačních her. Stahování podle našich informací neprobíhá,“ vzkázal.

Ministr proto vyzval Čechy, aby si dali pozor na ruské dezinformace. „Také bych chtěl apelovat na občany ČR, aby byli obezřetní k různým dezinformacím a mediálním manipulacím a hrám. Jsme svědky, že Ruská federace především produkuje řadu falzifikovaných informací, vytváří scénáře, které by ji umožnily nějakým způsobem ospravedlnit případnou ruskou agresi vůči Ukrajině,“ upozornil.

Nejezděte na Ukrajinu

Lipavský vyzval české občany, aby v tuto chvíli necestovali na Ukrajinu a pokud tam jsou, aby velice zvažovali co nejdřívější letecký návrat.

„V kontaktu s českými občany jsme skrze více kanálů. Vydáváme cestovní doporučení, část českých občanů je registrována v aplikaci Drozd, pokud tam ještě nějací jsou, kteří nejsou registrováni, tak je tímto vyzývám, aby se registrovali,“ uvedl.

„Český zastupitelský úřad v Kyjevě zůstává otevřen, zůstává funkční. My bedlivě sledujeme vývoj, některé země stahují ambasády, omezují počty. My jsme již také minulý týdne přistoupili k redukci,„ podotkl. „MZV v tuto chvíli připravuje další projekt humanitární pomoci, bude do výše 10 milionů korun a bude se opět jednat o zdravotnickou humanitární pomoc,“ dodal Lipavský.

Urychleně opusťte východ Ukrajiny

Ministerstvo zahraničí v neděli večer vydalo cestovní doporučení, ve kterém vyzvalo Čechy, aby kvůli stále se zvyšující pravděpodobnosti vzniku vojenského konfliktu na Ukrajině urychleně opustili východní oblasti země.

„MZV ČR důrazně varuje před jakýmikoliv cestami na Ukrajinu a doporučuje občanům ČR zvážit opuštění země. Zároveň MZV ČR velmi důrazně vyzývá občany ČR, aby urychleně opustili Luhanskou, Doněckou, Černigovskou, Sumskou, Charkovskou, Dněpropetrovskou, Záporožskou, Chersonskou, Mikolajevskou a Oděsskou oblast,“ uvádí Lipavského resort.

Pokud se v zemi rozhodnou zůstat, vyzval je úřad k maximální opatrnosti. Sledovat mají důvěryhodná média a měli by mít připravený plán evakuace pro případ nouze. „MZV ČR upozorňuje, že v případě vzniku vojenského konfliktu bude mít jen velmi omezené možnosti, poskytovat českým občanům na území Ukrajiny pomoc a ochranu,“ oznámilo ministerstvo.

Fialovo varování

K situaci na Ukrajině se v neděli vyjádřil premiér Petr Fiala. V Otázkách Václava Moravce mluvil o tom, že Evropa je krok od války, snahy o diplomatické řešení naráží na ruský postoj a šance na takové řešení klesá. Připomněl i dosavadní pomoc Česka Ukrajině v podobě daru dělostřelecké munice nebo v oblasti zdravotnictví.

Druhou fází pomoci podle Fialy je dar deset milionů korun na zdravotnický materiál. Pokud by se tamní humanitární situace zhoršila, mohla by následovat další humanitární pomoc za asi 100 milionů korun, řekl. Zatím podle něj nepřišel požadavek, aby česká armáda vyslala své vojáky na Slovensko. Fiala si to dovede osobně představit, musely by o tom ale rozhodnout vláda a Parlament.

Evropa krok od války?

„Situace je vážná a je vážnějším každým dnem. Není přehnané tvrdit, že Evropa je krok od války, což je něco naprosto donedávna ještě nepředstavitelného,“ varoval premiér Fiala v neděli na ČT s tím, že je potřeba odvrátit válku. Západ není připraven obětovat Ukrajinu a její budoucnost, věří Fiala.

„Když se podíváme i na slovník světových státníků, jak se změnil za poslední týden, tak už se nemluví jenom o hrozbě a nějakého konfliktu, a nebo zvýšení napětí, ale opravdu přímo se používá to slovo válka, protože ruská vojska jsou v takovém stupni připravenosti kolem Ukrajiny ať už ruské strany, nebo běloruské, že vlastně jsou připraveni na ten útok, který může začít v jakékoliv chvíli,“ míní Fiala.

Je třeba nadále se snažit o diplomatické řešení, dokud se dveře úplně nezavřou, podotkl. „Všechny ty pokusy o diplomatické řešení, které západní státy opravdu vytrvale vedou, tak zatím nevedou, bohužel k žádnému výsledku. Protože Rusko staví buďto nerealistické požadavky, nebo žádného výsledku dosáhnout nechce. Ta situace je opravdu nesmírně vážná a nebezpečná,“ upozorňuje a pokračuje: „Bohužel ta pravděpodobnost mírového řešení se snižuje (...) Rusko hledá záminku pro ten útok a pro nedohodu. A ty záminky Rusku konkrétními kroky je zbytečné dávat.“

Podle Fialy hrozí Rusku tvrdé sankce. „My podporujeme Ukrajinu, nepřipustíme žádné ohrožení jejího území. Jakýkoliv útok Ruska bude mít vážné následky a jsme připraveni k nejtvrdším sankcím (…) Sankce jsou připraveny, všichni jsou přesvědčeni o tom, že to nesmějí být sankce kosmetické, symbolické, ty, které byly dosud. Že to musí být sankce, které skutečně Rusko postihnou,“ míní.

Ruské sankce by dopadly i na Česko

EU zároveň vyhodnocuje míru dopadu sankcí na jednotlivé členské státy. „Je zde připravenost těm, co by byly postiženy nejvíc, tak to nějakým způsobem kompenzovat,“ uvedl. Česko by podle něj bylo zasaženo podle toho, jaký typ sankcí by byl uplatněn. Připustil ale, že podle dlouhodobých odhadů by Česká republika patřila k zemím, kterých by se sankce dotkly. Pravděpodobně by pak získala kompenzace.

„Tady hrozí válka v Evropě, válka, do které by bylo zapojeno Rusko. To je přece něco tak nesmírně vážného, že všechna pokud možno nejtvrdší opatření musí být na stole a musíme je být odhodláni použít,“ vyzývá Fiala a připomíná, že právě jako Češi máme s expanzí Ruska své zkušenosti. „My víme, co to znamená ruská okupace, ruská agrese,“ dodal.

Video  Fiala varuje: Ukrajina není daleko... Všichni máme obavy z války v Evropě.  - Youtube / ODS
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

salto ( 23. února 2022 15:03 )

Jeníku, kde máš helmu? Když jsi ji měl na hlavě, tak jsi byl neodolatelný všivák, pardon švihák.

ANO-travim-psy ( 21. února 2022 20:13 )

Putin již půlhodinku ospravedlňuje okupaci Ukrajiny.

obrobr ( 21. února 2022 17:39 )

obrobr ( 21. února 2022 17:34 )

VĚTŠÍHO ŠAŠKA JAK JE LIPOSUKCE SVĚT NEVIDĚL

Jana JJ ( 21. února 2022 17:19 )

Okem amatérského pozorovatele závislého na meinstrýmu a alternativě mi to zatím víc připadá na americké hry
Ale jsem prostý občan, tak mohu jen vyhodnocovat co si kde přečtu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa