
Putin řídí válku přímo! Zasahuje do práce i zkušeným generálům

Západní vojenské rozvědky pravidelně nabízejí rozbory toho, co se s největší pravděpodobností děje v ruské armádě. Jejich poslední analýza se týkala toho, kdo a jak udílí rozkazy. S odkazem na svoje zdroje uvedly, že do všech rozkazů zasahuje i prezident Vladimir Putin, dokonce udílí příkazy, které jinak přísluší výrazně nižším šaržím.
To, o čem jinak rozhodují plukovníci, případně velitele brigád, řeší v případě války na Ukrajině, kterou Rusko rozpoutalo v únoru a ve které se mu nedaří podle představ, sám Putin, informoval s odkazem na vojenské zdroje deník The Guardian. „Činí taktická a operativní rozhodnutí, která jinak přísluší nižšímu velení,“ uvedly západní zdroje. „Zasahuje třeba i do toho, kudy se budou různé jednotky pohybovat,“ vysvětlily zdroje.
Rusku se válka dál nedaří
Putinovým jednotkám válka na Ukrajině skutečně nevychází, když se počátkem roku spekulovalo o tom, jak by mohl konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou vypadat, vojenští experti nedávali Ukrajincům velké šanci. V současné době ti samí odborníci podotýkají, že Ukrajina zatím ve válce vyhrává. Putin své vojáky stáhl na východní Ukrajinu s tím, že jejich cílem je Donbas. Ukrajinci je vyhnali z Charkova, denně se množí zprávy o ruských neúspěších.
Putin úzce spolupracuje hlavně s náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem, což kontrastuje s tvrzením ukrajinské armády, podle které Putin odsunul Gerasimova do pozadí. „Domníváme se, že Putin a Gerasimov jsou zapojeni do všech taktických rozhodnutí od nejnižších stupňů po ty nejvyšší,“ komentoval jeden z vojenských zdrojů.
Hlava státu by se měla starat o politiku
Moskvě se zatím ani na Donbasu nepodařilo dosáhnout žádného většího úspěchu. Vojenské zdroje neposkytly žádné další detaily o Putinově vlivu na postup armády. Experti podotkli, že v americké či britské armádě většinou taktická rozhodnutí dělají velitelé brigád (brigáda je jednotka složená z několika pluků). Ruská armáda funguje trochu jinak, rozkazy posílají generálové, ti se ale v rámci tohoto konfliktu ocitli na frontě. Ukrajinské zdroje navíc dodávají, že se jejich jednotkám podařilo „zlikvidovat“ až 12 ruských generálů.
„Hlava státu by se měla zabývat jinými věcmi než vojenskými rozhodnutími. Měl by se věnovat politickým rozhodnutím, a ne každodennímu pohybu armády,“ zhodnotil bývalý britský velitel brigády Ben Barry, který nyní působí jako vojenský analytik ve výzkumném ústavu Mezinárodní institut pro strategická studia.
Za posledních 24 hodin Rusové pokračovali v ostřelování ukrajinské fronty na Donbasu, soustředili se hlavně na oblast Severodoněcku. Zaměřují se dál i na civilní cíle, gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj v pondělí informoval o tom, že ruské střely zasáhly také nemocnici.
Ukrajina vyhrává
Šéf britského generálního štábu admirál Tony Radakin prohlásil, že podle jeho hlediska Ukrajina v této chvíli válku vyhrává. Jako důvod uvedl to, že „si Putin chtěl podmanit celou Ukrajinu“ a „nastolit v zemi svůj režim“, což se nezdařilo, podotkl Radakin. „Ukrajina vyhrává, vyhrává z toho důvodu, že se musela postavit existenční hrozbě. Ukrajina a její národ to přežije,“ domnívá se admirál.
Americký think-tank Institut pro studium války ve své analýze uvedl, že „ruské síly s největší pravděpodobností odstoupily od svého úmyslu celkově obklíčit ukrajinské jednotky po trase od Doněcku po Izjum a soustřeďují se na dobytí zbytku Luhanské oblasti“. Experti se domnívají, že může dojít na dlouhé boje o Severodoněck. Specialista na zpravodajství z otevřených zdrojů Konrad Muzyka, který je zakladatel společnosti Rochan Consulting, dodal, že dobytí Severodoněcku je otázkou několika týdnů. „Moskva momentálně nemá lidskou ani technickou sílu k tomu, aby město dobyla rychle,“ řekl ve své pravidelné analýze průběhu války.