Dojemné video: Ukrajinská dívenka vítá svého tátu, který se vrátil z fronty!
Na sociálních sítích koluje dojemné video z ukrajinského vlakového nádraží. Na záznamu je zachycen moment, kdy se voják vrací domů za svou rodinou. Na nástupišti ho nadšeně očekává malá dcerka, a když otce uvidí, radostně vybíhá směrem k němu.
Válka na Ukrajině trvá už pátý měsíc. Za dobu, kdy ruští okupanti vpadli násilně na Ukrajinu, přišly o život tisíce vojáků i civilistů. Štěstí na frontě měl zatím voják zachycený na virálním videu, které se šíří po sociálních sítích. Ukrajinec se zřejmě vrací z boje a má namířeno za svou rodinou. V ruce má i svazek balónků v ukrajinských barvách, které chce dát svojí dceři, a kytici pro svou milou.
Our soldiers are motivated by love.
— Defence of Ukraine (@DefenceU) 2. srpna 2022
This is why they are undefeatable.
This is why #UkraineWillWin
🎥Daily Ukraine
🎶 @officialSveta pic.twitter.com/wRDlaWbUJt
Na vlakovém nástupišti už na něj čeká netrpělivá dcerka, která tatínka neviděla dlouhé týdny. Když otce spatří, rozbíhá se k němu s otevřenou náručí. Následně se oba šťastní a uslzení objímají a těší se z chvíle, na kterou oba tak dlouho čekali.
Ne všechny osudy ukrajinských vojáků mají takto dobrý konec. Není tomu tak dávno, co prezident Zelenskyj hovořil o tom, že země ztrácí stovky vojáků denně. Vzhledem k bezohlednému charakteru ruských útoků jsou značné i ztráty mezi bezbrannými civilisty. Další miliony Ukrajinců pak raději zemi sužovanou válkou opustili.
Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov (69) ukončil své působení ve Washingtonu a vrací se do vlasti, oznámily ruské tiskové agentury s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí a velvyslanectví ve Washingtonu. Jeho nástupce dosud není znám, poznamenal list Kommersant na svém webu.
Ukrajina a Evropská unie v roce 2015 uvalily na Antonova sankce za jeho podporu ruské anexe Krymu, později sankce proti němu zavedla Kanada, Švýcarsko a Norsko, napsal server RBK.
Dobré ráno, vážení čtenáři. Hlásíme se s pokračováním online přenosu z dění na Ukrajině.
Nad Doněckou oblastí na východě Ukrajiny byl pravděpodobně sestřelen ruský experimentální bezpilotní letoun S-70 Ochotnik, který má – vybaven vlastní výzbrojí – sloužit jako doprovod pilotovaných bojových letounů a rozšiřovat jejich možnosti, uvedl server BBC News s odvoláním na záběry, které se objevily na sociálních sítích.
This marks a significant development, as Russia deploys some of its most advanced military hardware—likely a prototype—directly into the combat zone. Drone was possibly downed by a Russian Su-57 jet to prevent it from falling into Ukrainian hands. 2/ pic.twitter.com/fPXXGiSxtx
— Maria Avdeeva (@maria_avdv) 5. října 2024
Na těchto záběrech je vidět, že S-70 letí spolu s dalším letounem, který pojednou proti němu odpálil raketu. V důsledku se Ochotnik zřítil poblíž města Kosťantynivka, přibližně 12 kilometrů od fronty. Experimentální dron tedy už vletěl do prostoru ovládaného ukrajinskými ozbrojenými silami, dodal server.
Ruští prováleční blogeři se domnívají, že dron podstupoval první zkoušky v bojových podmínkách, ale zřejmě se vymknul řízení, a tak ruskému pilotovi nezbylo, než jej sestřelit, aby se zřítil z velké výšky a roztříštil se nárazem o zem.
Looks like Russia’s newest S-70 Okhotnik heavy attack UAV shot down near Kostiantynivka. The drone crashed in Ukrainian territory, meaning Ukraine and its allies will get as much as possible out of the wreckage. 1/ pic.twitter.com/2v0A2wFpfi
— Maria Avdeeva (@maria_avdv) 5. října 2024
Vážení čtenáři,
pro dnešek končíme zpravodajství z konfliktu na Ukrajině. Přihlásíme se zase zítra ráno. Za redakci Blesk Zpráv přejeme dobrou noc.
Zelenskyj zveřejnil další podrobnosti mírového plánu
„V nadcházejících dnech se naše týmy – vládní úředníci a diplomaté – zapojí do politických konzultací, zatímco vojenský personál se zaměří na plnění vojenských aspektů Vítězného plánu. To může rychle posílit pozice Ukrajiny, zejména v předních liniích. Vše, co je uvedeno v plánu, je pro naše partnery zcela dosažitelné. Svět má prostředky na posilování, které umožní postupovat vpřed podle mírového vzorce. Naším cílem, naším posláním, je zajistit Ukrajině bezpečný a trvalý mír. Toho lze dosáhnout pouze na základě mezinárodního práva, bez jakýchkoli kompromisů ohledně suverenity nebo územní celistvosti. Jak je uvedeno v mírovém vzorci. Ukrajina usiluje o skutečný a spravedlivý mír – zaručenou ochranu před válkou. To je možné pouze v silných pozicích a pouze tehdy, když jsou naši lidé i naši partneři skutečně jednotní. Jsem vděčný všem, kteří pomáhají, a těm, kteří jsou připraveni, jako jsme my, učinit nadcházející týden v mnoha ohledech historickým,“ řekl ve videu, které můžete sledovat níže.
In the coming days, our teams—government officials and diplomats—will engage in political consultations, while the military personnel will focus on filling the military aspects of the Victory Plan. This can quickly bolster Ukraine’s positions, particularly at the front lines.… pic.twitter.com/9c7f7NpdCk
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) 5. října 2024
Ukrajinští vojáci zkoumají fragmenty ruského vojenského letadla, které bylo sestřeleno na předměstí Kosťantynivky.
Ukrajina zasáhla 3 ruská velitelská stanoviště pomocí systémů Storm Shadows a GMLRS, tvrdí armáda.
⚡️ Ukraine hit 3 Russian command posts with Storm Shadows and GMLRS, military claims.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) 5. října 2024
"The results of the strikes are being clarified," the General Staff of Ukraine’s Armed Forces said on Oct. 5.https://t.co/U7szTWtoyu
Ukrajinské ministerstvo obrany zveřejnilo předpokládané ztráty protivníka
"The greatest use of a life is to spend it on something that will outlast it."
— Defense of Ukraine (@DefenceU) 5. října 2024
William James
The combat losses of the enemy from February 24, 2022 to October 5, 2024. pic.twitter.com/0tCUVJ5U12
Ukrajinci sestřelili další ruský Su-25?
Na internetu kolují fotografie a videa sestřeleného letadla. Žádné oficiální informace zatím nejsou k dispozici.
❗️BREAKING:
— NEXTA (@nexta_tv) 5. října 2024
Another Russian Su-25 shot down by the Ukrainians
Photos and videos of the downed plane are circulating online. There is no official information yet.
Monitoring channels report that it was shot down over Kostyantynivka. pic.twitter.com/349qve1IsK
Ruská prokuratura pro dvaasedmdesátiletého amerického penzistu Stephena Jamese Hubbarda, který čelí obžalobě ze žoldnéřství a účasti v bojích na straně Ukrajiny, požaduje sedmiletý trest vězení. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž se verdikt očekává 7. října.
Hubbard, který koncem září před soudem doznal vinu, podle obžaloby na začátku současné války podepsal smlouvu s ukrajinskou jednotkou územní obrany ve městě Izjum v Charkovské oblasti na severovýchodě země, přičemž prošel výcvikem, dostal zbraně a měl mít plat 1000 dolarů měsíčně (přes 22.000 korun).
Ukrajina představí svůj takzvaný plán vítězství spojencům za týden na jednání na základně Ramstein v Německu, uvedl dnes na telegramu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informuje o tom agentura Reuters.
Zelenskyj poznamenal, že plán nastíní „jasné a konkrétní kroky ke spravedlivému ukončení války“.
Ukrajinský prezident už svůj plán koncem září při návštěvě Spojených států představil americkému prezidentovi Joeu Bidenovi, který má být přítomen i na setkání v Německu. Deník The Wall Street Journal (WSJ) ale s odvoláním na americké a evropské činitele napsal, že z něj americká administrativa není nadšená. Bílý dům podle nich plán považuje především za rozšířenou žádost o další zbraně a zrušení zákazu útočit západními zbraněmi do hloubi ruského území.
We are preparing for the 25th Ramstein meeting on October 12, which will be the first to take place at the leaders’ level.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) 5. října 2024
We will present the Victory Plan—clear, concrete steps towards a just end to the war. The determination of our partners and the strengthening of Ukraine are… pic.twitter.com/NKhFZM2EgX
Ale během posledních šesti let bylo v Rusku zatčeno nejméně deset vědců, z nichž mnozí prováděli výzkum v oblasti vysokorychlostní aerodynamiky nebo hypersoniky, napsal zpravodajský server The Wall Street Journal. Někteří z nich byli zatčeni kvůli podezření, že předávali vědecká data konkurentům Moskvy. Poslední z nich byl odsouzen k 15 letům vězení. Několik z nich bylo zadrženo poté, co se podíleli se souhlasem ruského státu na výzkumu s jinými zeměmi. Někteří pracovali na projektech souvisejících s obranným sektorem, jiní na základních vědeckých studiích.
„V Rusku teď řádí špionománie, je to tak trochu mentalita obležené pevnosti,“ řekl Sergej Davidis, který vede program na podporu politických vězňů v ruské lidskoprávní skupině Memorial, jež je držitelkou Nobelovy ceny za mír. „Ze strany státu panuje snaha o přehnanou bezpečnost a přehnané obavy, aby nic neuniklo.“
Ruská vědecká komunita se nyní obává, že každý, kdo pracoval na technologii, která by mohla být použita v hypersonických zbraních, může být zatčen a držen ve vazbě několik let, než by mu hrozil soud za vlastizradu.
Ukrajinské úřady mají informace o tom, že ruští vojáci přímo na bojišti zabili nejméně 93 ukrajinských válečných zajatců, uvedl dnes v televizi Jurij Belousov z ukrajinské generální prokuratury, kde vede odbor zabývající se válečnými zločiny. Čtyři z pěti uvedených případů byly zaznamenány v letošním roce, uvedl Belousov podle ukrajinských médií.
Belousov také upozornil, že ve čtvrtek 3. října se na sociálních sítích objevily informace o další brutální vraždě zajatého ukrajinského vojáka. Prokuratura a kriminalisté tento případ vyšetřují.
Ruské ministerstvo obrany zprávy o vraždění zajatých Ukrajinců ruskými vojáky nekomentovalo, poznamenal server BBC News.
Toto úterý ukrajinské úřady oznámily, že prověřují informace, že ruští vojáci u Pokrovska na východě země zastřelili 16 vzdávajících se ukrajinských vojáků.
Dobré ráno, vážení čtenáři. Také dnes budeme sledovat dění na Ukrajině v online přenosu.
Až polovina dělostřeleckých granátů, které Rusko používá k útokům na Ukrajinu, pochází ze Severní Koreje, píše list The Times s odkazem na západní zpravodajské služby. Rusko se podle listu The Times stalo závislé na dodávkách ze Severní Koreje poté, co Vladimír Putin na začátku letošního roku navštívil Pchjongjang.
Západní zpravodajské služby odhadují, že mnoho severokorejských raket může být vadných, ale jsou to právě jejich počty, které Rusku umožnily dosáhnout trvalého úspěchu na bojišti, píše web Pravda.ua.
Vážení čtenáři,
pro dnešek končíme zpravodajství z konfliktu na Ukrajině. Pokračovat v něm budeme opět zítra v ranních hodinách.
Ukrajinský prezident komentuje situaci v příhraničních oblastech země.
Today, I received reports from the head of the Security Service of Ukraine and law enforcement officials. Commander Syrskyi reported on the situation at the front lines, including the Donetsk directions, Kharkiv region, the south, the border areas, and the Kursk region.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) 4. října 2024
I… pic.twitter.com/zCb38idB7n
Ve Snině na východě Slovenska dnes firma ZVS holding otevřela novou linku na výrobu dělostřelecké munice ráže 155 milimetrů. Hodnota investice do rozšíření výroby dosáhla 31,5 milionu eur (asi 798 milionů Kč), sdělil ČTK v tiskové zprávě Andrej Čírtek, mluvčí skupiny Czechoslovak Group (CSG), která je v ZVS holding zastoupena prostřednictvím společnosti MSM Group. CSG se tento týden dohodla s ukrajinskou zbrojovkou Ukrajinska bronetechnika na výrobě munice ráže 155 milimetrů, která by měla začít v příštím roce. Ukrajina pokládá nedostatečné dodávky dělostřelecké munice za jeden z klíčových problémů své obrany před ruskou agresí, které čelí třetím rokem.
Dnešního slavnostního otevření nové výrobní linky se zúčastnil i slovenský ministr obrany Robert Kaliňák. Nová linka umožní firmě ZVS holding v následujících letech výrazně zvýšit výrobu těl pro velkorážovou munici. Hodnota investice do rozšíření výroby dosáhla 31,5 milionu eur. Celkem tak bylo do provozu ZVS ve Snině za poslední období investovaných přes 80 milionů eur (více než dvě miliardy Kč), uvedl Čírtek. Očekává se, že do roku 2026 se díky novému závodu ve Snině zvýší roční produkce dělostřelecké munice ráže 155 mm na 360.000 kusů, dodal.
Vyšetřovatelé ve městě Chmelnyckyj na západě Ukrajiny odhalili šéfku oblastního střediska pro lékařské posudky a jejího syna, kteří za úplatek zájemcům zařizovali falešná potvrzení o invaliditě. Ta zaručovala, že dotyční nebudou povoláni do války. Dvojice si tak přišla na ekvivalent 139 milionů korun. Podobný systém odhalili vyšetřovatelé i na druhém konci země, v Charkově, kde zadrželi předsedu jedné z posudkových komisí a jeho 12 společníků, informovala dnes prokuratura. Ukrajinská tajná služba SBU ohlásila, že rozbila podobnou síť v Kyjevské a Charkovské oblasti.
Zadrženou regionální činitelku v Chmelnyckém identifikoval server RBK-Ukrajina jako Tetjanu Krupovou z vládní strany Sluha národa, zatímco její syn zastává řídící funkci v oblastní správě penzijního fondu. Při domovní prohlídce u ní a jejího syna našli vyšetřovatelé ekvivalent téměř šesti milionů dolarů (asi 139 milionů Kč) v různých měnách a také ve špercích. Podezřelá se během prohlídky pokusila vyhodit oknem dvě tašky plné peněz, poznamenala agentura AFP s tím, že šlo o ekvivalent 450.000 eur (asi 11,4 milionu korun).
Polsko začne do konce letošního roku stavět první prvky obranných opevnění na hranicích s Ruskem a Běloruskem. Novinářům to dnes řekl náměstek polského ministra obrany Cezary Tomczyk.
Polská vláda pod vlivem ruské invaze na Ukrajinu představila letos v květnu plán vynaložit deset miliard zlotých (asi 59 miliard Kč) na zvýšení bezpečnosti své hranice s Ruskem a Běloruskem, dlouhé přibližně 400 kilometrů. Projekt nazvaný Východní štít má být hotový do konce roku 2028, aby odradil potenciálního agresora či pomohl odrazit případný útok.
„V příštích třech týdnech budeme moci vykonat první testy prvků Východního štítu na polských vojenských cvičištích a letos začneme stavět první prvky na severní a východní hranici,“ řekl Tomczyk podle agentury Reuters.
V Bělorusku odsoudili k trestům sahajícím od 15 až po 25 let vězení 12 obžalovaných za poškození ruského letounu včasné výstrahy a řízení A-50 na letecké základně poblíž Minsku na konci loňského února. Oznámila to dnes ruská a běloruská média. Soud v Minsku podle běloruské generální prokuratury shledal obžalované vinnými z terorismu, extremismu a dalších zločinů.
Ukrajinec Mykola Švec, kterého obžaloba označila za vykonavatele teroristického útoku, byl odsouzen k 25 letům v nepřítomnosti, protože jej Minsk již dříve vyměnil za vysoce postaveného proruského duchovního ukrajinské pravoslavné církve, metropolitu Jonafana. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko na počátku července tvrdil, že se tak stalo na žádost ruského prezidenta Vladimira Putina.
O návratu deseti ukrajinských občanů do vlasti, z toho pěti vězněných v Bělorusku, včetně Švece, informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na konci června.
Ruské síly jsou od Pokrovska vzdáleny méně než 7 km, tvrdí úřady.
⚡️Russian forces less than 7 km away from Pokrovsk, authorities say.https://t.co/zebfleuGet
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) 4. října 2024
Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, uvedly Ozbrojené síly Ukrajiny.
These are the indicative estimates of Russia’s combat losses as of Oct. 4, according to the Armed Forces of Ukraine. pic.twitter.com/1vaGgcqTzf
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) 4. října 2024
V Ruskem okupovaném ukrajinském městě Enerhodar zemřel bezpečnostní pracovník Záporožské jaderné elektrárny poté, co explodoval jeho vůz. Informovala o tom dnes ruská agentura TASS s odvoláním na ruský vyšetřovací výbor a píše to také server Ukrajinska pravda, jenž se odvolává na prohlášení ukrajinské vojenské rozvědky HUR. Ruská okupační správa jaderného zařízení na telegramu obvinila z útoku Kyjev. Rozvědka HUR o případu informuje na svém webu, k zodpovědnosti se ale Ukrajina nepřihlásila.
„V důsledku teroristického útoku spáchaného kyjevským režimem byl zabit zaměstnanec Záporožské jaderné elektrárny,“ píše v prohlášení okupační správa atomového zařízení, která oběť identifikovala jako Andreje Korotkého. Podle ruského vyšetřovacího výboru někdo nastražil pod jeho vůz improvizované výbušné zařízení a to explodovalo, když nastoupil do auta. „Na následky zranění v nemocnici zemřel,“ uvedl vyšetřovací výbor s tím, že případ vyšetřuje jako vraždu a po pachatelích pátrá.
„Ukrajinský dron, který zneškodnila ruská armáda, zasáhl sklad pohonných hmot ve Voroněžské oblasti a na místě vypukl požár.“ Dnes o tom informoval Alexandr Gusev, gubernátor tohoto regionu sousedícího s Ukrajinou. Podle ministerstva obrany v Moskvě armáda v noci na dnešek sestřelila celkem 18 ukrajinských dronů. Kyjev naopak podle agentury Reuters ráno uvedl, že ruské síly v noci použily celkem 19 dronů k útokům na ukrajinskou infrastrukturu.
Gusev uvedl, že armáda zničila ukrajinský dron s nasazením elektronických bojových prostředků v okolí městečka Anna východně od Voroněže. Dopadl v areálu skladu pohonných hmot, kde se vzňala prázdná cisterna. Nikomu se podle Guseva zřejmě nic nestalo.
Požár v noci na dnešek vypukl také ve skladu pohonných hmot v Permském kraji na východě evropské části Ruska. Lidé projíždějící autem po nedaleké silnici na sociálních sítích zveřejnili snímky a videa, na kterých je vidět mohutný oheň, z něhož se valí černý dým.
Podle telegramového kanálu Astra ministerstvo pro mimořádné události uvedlo, že hasiči likvidují oheň na ploše 10 000 metrů čtverečních a že ohledně vzniku požáru se uvažuje o dvou verzích. Mohlo jít o následek neopatrné manipulace s ohněm nebo poruchy na elektrickém zařízení.
Dobré ráno, vážení čtenáři. Moskevský soud dnes odsoudil devětapadesátiletou zdravotní sestru Olgu Menšichovou k osmi letům v trestanecké kolonii kvůli tomu, že podle obžaloby na sociální síti kritizovala válku Ruska proti Ukrajině. Ruské úřady veškerou kritiku války zakázaly a potrestaly pokutami i vězením tisíce lidí, kteří se v očích úřadů dopustili očerňování ozbrojených sil
Děkujeme za pozornost, čerstvé zprávy z války na Ukrajině přineseme opět v pátek ráno. Dobrou noc.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opět vyzval k posílení protivzdušné obrany Ukrajiny. „To, co funguje na obloze nad Blízkým východem a pomáhá bránit Izrael, může fungovat i v naší části Evropy, na Ukrajině, a pomáhat zachraňovat životy,“ míní Zelenskyj.
It is crucial, especially ahead of winter, to strengthen Ukraine’s air defense and make real progress in jointly intercepting Russian missiles and drones. We see that one of the main reasons for the security deficit in Ukraine’s skies—particularly near NATO’s borders and our… pic.twitter.com/JWorlym3Ke
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) October 3, 2024
Rus, odsouzený za spálení koránu, půjde znovu před soud. Dvacetiletý Nikita Žuravel je nyní obviněn z vlastizrady, protože podle prokuratury předával ukrajinské tajné službě SBU utajované informace, uvedl dnes na svém webu ruský list Kommersant. Obviněnému podle prokuratury hrozí až 20 let za mřížemi. Odsouzen však může být až na doživotí, napsal server Meduza. Žuravelův případ se stal všeobecně známým především poté, co jej po předání do Čečenska ve věznici brutálně zbil patnáctiletý syn místního vládce Ramzana Kadyrova, který byl vzápětí vyznamenán. Vězně se ruské úřady nezastaly, Kreml se odmítl vyjádřit.
Předsedové regionálních vlád ve východoněmeckých spolkových zemích Sasko a Braniborsko a šéf durynské organizace Křesťanskodemokratické unie (CDU) se ve společném článku pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) vyslovili pro větší diplomatické úsilí Německa o ukončení ruské války proti Ukrajině a pro jednání s Moskvou. Zemští premiéři Michael Kretschmer (CDU) a sociální demokrat (SPD) Dietmar Woidke a Mario Voigt, který o úřad zemského premiéra usiluje v Durynsku, budou po zářijových zemských volbách při vytváření nových vlád odkázáni na podporu levicové strany BSW Sahry Wagenknechtové. Ta přitom patří k hlasitým zastánkyním jednání s Ruskem o míru, což dnes zopakovala i na velké protiválečné demonstraci v Berlíně.
Legie, která měla být tvořena Ukrajinci žijícími v Polsku, nevznikne, nenašlo se dost zájemců, kteří by do ní chtěli vstoupit. Ve středu to podle serveru Business Insider připustil polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.
To, že ukrajinští dobrovolníci žijící v Polsku budou moci vstoupit do zvláštně utvořené formace, oznámili v červenci polský premiér Donald Tusk a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Počet Ukrajinců, kteří mají zájem o vstup do ukrajinské legie, je příliš malý,“ řekl Kosiniak-Kamysz. Projekt se proto podle něj „zastavil“.
Na Ukrajinu dorazil další raketový systém protivzdušné obrany Patriot, s jehož předáním souhlasilo Rumunsko. Příslušné rozhodnutí rumunské úřady definitivně schválily minulý měsíc, napsal dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření mluvčího rumunského ministerstva obrany. Již o den dříve Bukurešti poděkoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
„Děkuji každé zemi, která nám pomáhá s protivzdušnou obranou. Zvláštní poděkování patří Rumunsku za systémy Patriot. Společně můžeme dosáhnout ještě větší efektivity a můžeme skoncovat s ruským terorem tím, že společně sestřelíme drony Šáhed a rakety,“ napsal Zelenskyj na sociální síti poté, co ruské drony opět zaútočily na civilní infrastrukturu Oděské oblasti, především na dunajský přístav Izmajil u hranic s Rumunskem, přes který Ukrajina vyváží obilí.
Několik tisíc lidí se dnes sešlo v centru Berlína na demonstraci, kterou svolala iniciativa vyzývající k ukončení válek na Ukrajině a na Blízkém východě a k jednání o míru. Řečníci, mezi nimiž byli i přední němečtí politici včetně předsedkyně nové levicové strany BSW Sahry Wagenknechtové, vyzývali k diplomatickému řešení válek a kritizovali údajně proválečnou politiku německé vlády a její dodávky zbraní Ukrajině a Izraeli. Účastníci demonstrace, mezi nimiž převažovali starší lidé, mávali vlajkami s holubicí míru, ale i vlajkami ruskými a palestinskými. Poblíž se sešlo několik stovek lidí s ukrajinskými vlajkami na protidemonstraci.
Tři mrtvé, včetně dítěte, a čtyři raněné, včetně dvou dětí, si v Černihivské oblati vyžádal nálet ruského dronu, který v pohraniční vsi zaútočil na vůz rozvážející plyn do domácností; kamion následně explodoval, informovalo ukrajinské ministerstvo vnitra. „Rusové úmyslně zaútočili dronem na auto, přivážející lidem zkapalněný plyn,“ napsal šéf oblastní správy Vjačeslav Čaus, podle kterého je mezi třemi oběťmi šestiletá dívka a mezi čtyřmi raněnými čtyřletý chlapec a třináctiletá dívka. Jejich stav označil za vážný.
Agentura Reuters a server Ukrajinska pravda s odvoláním na své zdroje v ukrajinských zpravodajských službách píší, že ukrajinské drony zaútočily na ruské vojenské letiště Borisoglebsk a sklady s leteckými pumami či palivem ve Voroněžské oblasti.
Rusové používají toto letiště k bombardování ukrajinských území naváděnými bombami, píše Ukrajinska pravda. Podle jejího zdroje ukrajinské drony zaútočily také na místa, kde bývají odstaveny letouny Su-35 a Su-34.
Podívejte se na nové snímky z návštěvy nového šéfa NATO Marka Rutteho na Ukrajině, kde se setkal s ukrajinským prezidentem Zelenským.
Slovenský premiér Robert Fico chce po skončení války na Ukrajině, která se od února 2022 brání ruské vojenské invazi, obnovit standardní vztahy s Ruskem. Fico, jenž dlouhodobě kritizuje protiruské sankce a západní vojenskou pomoc Ukrajině, to dnes řekl novinářům. Vyslovil se rovněž pro zachování tranzitu ruských surovin do Evropy přes Ukrajinu. V proslovu bez bližších podrobností také tvrdil, že postoj k válce na Ukrajině už změnil český prezident Petr Pavel.
„Pokud skončí válka během mandátu této vlády, udělám všechno pro obnovení hospodářských a standardních vztahů s Ruskou federací. Evropská unie potřebuje Ruskou federaci, Ruská federace potřebuje Evropskou unii. Bude nám velmi záležet na přátelských vztazích s Ukrajinou,“ uvedl Fico, jehož nynější vládě skončí mandát v řádném termínu v roce 2027. Dodal, že konflikt na Ukrajině nemá vojenské řešení.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v Kyjevě jednal o situaci na bojišti a o takzvaném plánu vítězství s novým generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem. Ten na Ukrajinu, která se už třetím rokem brání rozsáhlé ruské vojenské agresi, přijel dva dny po svém nástupu do vedení Severoatlantické aliance. Informovaly o tom světové tiskové agentury.
Podle agentury Reuters ukrajinské úřady informují o škodách v energetické infrastruktuře v několika regionech kvůli ruským útokům v posledních 24 hodinách. A hlásí škody také na obytných budovách. Úřady v Charkově mezitím zvýšily na 12 počet lidí, kteří utrpěli zranění při středečním nočním ruském úderu leteckou pumou na toto druhé největší ukrajinské město. Bomba podle nich poničila pětipatrový obytný dům ve čtvrti Saltivka, původní informace hovořily o osmi zraněných.
Ruská tajná služba FSB tvrdí, že zadržela dva agenty ukrajinské vojenské rozvědky HUR, kteří se pokusili nelegálně překročit hranici mezi Litvou a ruskou Kaliningradskou oblastí. Viní je ze špionáže na rusko-litevské části hranice. Oznámila to dnes ruská státní agentura TASS, podle níž FSB dvojici obvinila také z pokusu o únos nezletilého Rusa, který je synem pracovníka HUR. Ověřit tvrzení Moskvy nebylo možné, podotkla stanice BBC. Kyjev se zatím nevyjádřil.
Ukrajinská vojenská rozvědka chtěla zjistit informace o zabezpečení rusko-litevské části hranice pro možné následné pronikání na území Ruska, tvrdí FSB. „Během vyšetřování bylo zjištěno, že doprovodným účelem operace byl únos a nelegální přesun přes státní hranici Ruské federace nezletilého občana Ruska, jehož otec je zaměstnanec HUR,“ uvedla tisková služba FSB v prohlášení.
Ukrajina i Rusko informují o sestřelení desítek nepřátelských dronů nad svým územím během noci na dnešek. Zatímco ukrajinské letectvo oznámilo likvidaci 78 z celkových 105 ruských bezpilotních strojů, ruské ministerstvo obrany hlásí zničení 113 ukrajinských dronů. Moskva neuvádí, kolik bezpilotních strojů podle ní Ukrajinci na ruské území vyslali celkem.
„Systémy protivzdušné obrany zachytily a zničily 113 ukrajinských bezpilotních vzdušných prostředků: 73 dronů nad Belgorodskou oblastí, 25 nad Voroněžskou oblastí, 14 nad Kurskou oblastí a jeden nad Brjanskou oblastí,“ píše na telegramu ruské ministerstvo obrany bez dalších podrobností, jako jsou škody nebo případné oběti úderu.
Ukrajinský velvyslanec v České republice Vasyl Zvaryč doufá, že na summitu Severoatlantické aliance (NATO) příští rok v Haagu Ukrajina obdrží formální pozvánku do aliance. Řekl to v rozhovoru ČTK. Summit ve Washingtonu, který se uskutečnil letos v červenci, podle něj Ukrajinu přiblížil tomuto cíli. Země se zároveň chce příští rok výrazně posunout směrem k členství v Evropské unii.
Lídři zemí NATO v červenci na třídenním summitu slíbili Kyjevu nezvratnou cestu do aliance a dlouhodobou vojenskou pomoc. „Doufám, že na příštím summitu NATO dosáhneme tohoto cíle (formální pozvánky). Je to v zájmu NATO i Ukrajiny. Jsem si jistý, že s Ukrajinou se aliance stane silnější spíše než slabší a euroatlantický prostor bude bezpečnější,“ řekl Zvaryč.
Dobré ráno, vážení čtenáři.
Nejméně osm lidí utrpělo zranění poté, co ruská naváděná bomba zasáhla obytný dům ve východoukrajinském Charkově. Útok zasáhl třetí a čtvrté patro pětiposchoďové budovy a způsobil požár, uvedl podle agentury Reuters na platformě Telegram šéf oblastní správy Oleh Syněhubov.
Druhé největší ukrajinské město, které leží tři desítky kilometrů od ruské hranice, je terčem ruských útoků poměrně často. Při ataku podle starosty Ihora Terechova naváděné bomby dopadly do dvou čtvrtí města.
Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od čtvrtečního rána.
Dva vojáci ukrajinské 72. brigády, kteří ustoupili z Vuhledaru na nové pozice v okolí, řekli zpravodaji britské stanice BBC, že ukrajinské jednotky se z města stáhly ještě před posledním ruským útokem. Jeden z vojáků, kulometčík, který si nepřál být jmenován, tvrdil, že zbývajícím ukrajinským vojákům v posledních dnech nezbývalo, než se z města stahovat samostatně a pěšky. Podle druhého vojáka ruské drony a děla zabily či zranily mnoho ukrajinských vojáků při pokusech odejít z ruin města.
V okupovaném Berďansku na jihovýchodě Ukrajiny dnes vybuchl automobil i se soudcem, který zradil Ukrajinu, oznámila dnes ukrajinská vojenská rozvědka. Osud soudce Vitalije Lomejka, který při explozi zahynul, má být podle HUR výstrahou i dalším zrádcům, že kolaborace je životu nebezpečná.
Lomejko byl soudcem okresního soudu ve městě Černihiv v Záporožské oblasti. Po vpádu ruských vojsk zůstal v okupovaném Berďansku. Porušil přísahu věrnosti Ukrajině a dobrovolně přistoupil na spolupráci s ruskými okupanty. Podílel se na pronásledování Ukrajinců během ruské okupace, uvedla HUR.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal zákony umožňující obžalovaným, kteří se nechali zverbovat do války proti Ukrajině, uniknout soudu a odpovědnosti. Až dosud měli tuto možnost pouze odsouzení, poznamenal server Meduza. Dříve se v ruským médiích objevily odhady, že by ruskou armádu na Ukrajině mohlo posílit na 20.000 mužů obžalovaných z různých zločinů, připomněl list Ukrajinska pravda.
V Moskvě dnes začal soud se čtyřmi novináři obžalovanými ze spolupráce s týmem opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel letos v únoru za neobjasněných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem. Novinářům hrozí až šest let za mřížemi, pokud je soud uzná vinnými z účasti v extremistické organizaci.
Krátce po zahájení soudkyně Natalja Borisenkovová rozhodla, že se soud odehraje bez účasti veřejnosti a médií, uvedl server Meduza. Stalo se tak poté, co prokurátorka Naděžda Tichonovová přečetla zprávu od policistů specializovaných na boj proti extremismu, kteří tvrdili, že Navalného tým připravuje během procesu provokace, dodal server.
Mluvčí Czechoslovak Group (CSG) Andrej Čírtek ČTK potvrdil, že se holding s ukrajinskými partnery dohodl na transferu know-how a asistenci při rozjetí výroby různých typů velkorážové munice, která bude zahájena v roce 2025. „Pro obranyschopnost Ukrajiny je nezbytné nejen dodávat vojenskou techniku či munici, ale hlavně posílit její kapacity obranného průmyslu,“ uvedl mluvčí.
Každý stát, i když není v tak těžké bezpečnostní situaci, jako je Ukrajina, potřebuje podle něj jistotu dodávek a tu může zajistit jen průmysl na jeho území. „Proto jsme se dohodli s ukrajinskými partnery na transferu know-how a asistenci při rozjetí výroby různých typů velkorážové munice, která bude zahájena již v roce 2025. Podrobnosti, jako je například lokalita výroby, samozřejmě z bezpečnostních důvodů nebudeme sdělovat,“ dodal.
Gubernátor ruské Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov napsal, že ukrajinská armáda ostřelovala vesnici Jasnyje Zori, kde podle předběžných údajů jeden člověk zahynul a dalších 13 lidí utrpělo různá zranění. Záchranáři převážejí do nemocnic v Belgorodu 11 zraněných, z nichž dva jsou ve vážném stavu.
ČR má podle ministerstva obrany přispět k posilování východního křídla NATO, aliance ho dlouhodobě posiluje kvůli ruské agresi proti Ukrajině. „Chceme pokračovat v naší přítomnosti v Litvě, Lotyšsku, Polsku a na Slovensku,“ uvedl úřad.
Návrh umožňuje také působení českých vojáků v Estonsku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. „Zapojení české armády v těchto zemích by se ale odvíjelo od konkrétní potřeby NATO související se zajištěním věrohodného odstrašení a obrany aliančního prostoru. V současnosti se ovšem působení české armády v těchto zemích neplánuje,“ sdělilo ministerstvo.
Ukrajinská zbrojovka Ukrajinska bronetechnika podepsala balík dokumentů o spolupráci s českým holdingem Czechoslovak Group (CSG), a to včetně dohody o výrobě dělostřelecké munice ráže 155 milimetrů. Informoval o tom dnes ukrajinský server Militarnyj, jehož informaci převzala i další ukrajinská média.
Zahájení licenční výroby se podle serveru plánuje na začátek příštího roku. Zvýšení dodávek dělostřelecké munice by pomohlo ukrajinským ozbrojeným silám vyřešit jeden z klíčových problémů, připomněl Militarnyj. Vyjádření CSG se ČTK snaží získat.
Německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na jednání v Berlíně podle německé vlády jednali i o německo-francouzských vztazích a také o evropských otázkách, a to v přípravě na summit EU, který se uskuteční 17. a 18. října v Bruselu. Německý kancléř a francouzský prezident rovněž s ohledem na trvající ruskou útočnou válku proti Ukrajině zdůraznili, že se napadená země může spolehnout na podporu Berlína a Paříže „tak dlouho, jak to bude potřeba“.
Ukrajina i Rusko informují o civilních obětech nepřátelských úderů. Zatímco šéf ukrajinské Chersonské oblasti píše na telegramu o dvou zabitých v jím spravovaném regionu, gubernátor ruské Belgorodské oblasti o jednom mrtvém. Ukrajinské letectvo před tím oznámilo sestřelení 11 z 32 ruských útočných dronů během noci na dnešek nad Kirovohradskou, Oděskou a Sumskou oblastí.
Náčelník správy Chersonské oblasti Oleksandr Prokudin pak během dne o obětech informoval na telegramu dvakrát: nejprve oznámil, že po ruském dronovém útoku na autobus v obci Antonivka zahynula devětašedesátiletá seniorka. Později napsal, že při ruském ostřelování Chersonu zemřel postarší muž, který jel na kole.
Gubernátor ruské Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov v noci na dnešek informoval o zranění několika civilistů po útoku ukrajinských dronů. Odpoledne na telegramu napsal, že po dronovém útoku na nákladní vozy jedoucí po silnici zahynul řidič jednoho z nich a druhý utrpěl zranění.
Brněnský dopravní podnik nabídl ukrajinskému Charkovu šest tramvají typu T6A5 z poloviny 90. let, které koupil dříve z Prahy. Válkou poničené město nedaleko ruských hranic je využije buď ještě pro provoz, či na náhradní díly. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková. Před dvěma lety firma darovala Charkovu dvě tramvaje typu T3 a šest trolejbusů 14Tr.
Rusové poprvé na Ukrajině použili ODAB-9000, vysoce výkonnou leteckou vakuovou bombu, video zveřejnily prokremelské telegramové kanály. Záběry byly údajně natočeny ve Vovčansku v Charkovské oblasti.
The Russians have used for the first time in Ukraine ODAB-9000, a high-powered aviation vacuum bomb, the video has been published by pro-Kremlin telegram channels
— NEXTA (@nexta_tv) 2. října 2024
It is claimed that the footage was shot in Vovchansk, Kharkiv Region.
The media say that this type of bomb is one… pic.twitter.com/5qGdpw8QBv
Ukrajina plánuje do roku 2025 zvýšit vlastní výrobu bezpilotních letounů, raket dlouhého doletu a balistických raket, uvedl ministr obrany Rustem Umerov na druhém mezinárodním fóru obranného průmyslu na Ukrajině.
Rusko oznámilo, že 2. října otestovalo své systémy varování před mimořádnými událostmi. Vláda předem vyzvala občany, aby „nepanikařili, byli klidní“. V 10:30 místního času se na jednu minutu rozezněly sirény, které doprovázelo hlášení a nouzové vysílání v televizi a rozhlase. Zmíněná zkouška se koná dvakrát ročně a poprvé byla zavedena v roce 2020.
Ukrajinská armáda oznámila stažení svých vojáků z Vuhledaru, aby se tam vyhnula ruskému obklíčení. Informoval o tom server RBK-Ukrajina s odvoláním na vojenské uskupení Chortycja.
O ruském dobytí východoukrajinského Vuhledaru dříve hovořily neoficiální zdroje. Kontrolu nad městem považují obě strany za důležitou vzhledem k tomu, že leží na vyvýšeném místě a na křižovatce východní a jižní fronty, což mu dodává na významu, pokud jde o zásobování obou armád, napsala agentura Reuters. Obsazení Vuhledaru podle ní může ruským invazním silám otevřít cestu k postupu na další místa.
Rekordních 461 ukrajinských dětí ze sociálně slabých rodin a dětských domovů mohou obdarovat dárci v letošním ročníku Vánoční dárek pro Ukrajinu. Do svého humanitárního projektu tyto děti, které se ocitly v obtížné životní situaci, vybrali pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Dárci si je mohou vybrat z on-line databáze a připravit jim dárky přímo na míru, balíčky musí doručit do zapojených charit do 15. listopadu, informoval dnes ČTK mluvčí ACHO Marek Navrátil. Projekt má dlouhou tradici, letos jde o 16. ročník.
Děti pocházejí z ukrajinských měst Berežany, Bortnyky, Chmelnyckyj, Kolomyja, Lopatyn a Ternopil. „Děti pocházejí jak z místních komunit, tak z rodin přesídlených v důsledku válečného konfliktu nebo přírodní katastrofy. Zastoupeny jsou děti zdravé, ale žijící v chudobě, i děti s vážnými zdravotními problémy nebo postižením, jako je autismus nebo mozková obrna,“ uvedl Navrátil.
Šéf správy Oděské oblasti Oleh Kiper na platformě Telegram napsal, že ruské bezpilotní letouny zaútočily na Izmajilský okres, kde byla cílem Rusů přístavní a pohraniční infrastruktura. „Dva muži, řidiči nákladních automobilů, byli zraněni. Jeden z nich je občanem Turecka,“ uvedl Kiper.
Ukrajinské letectvo informuje o sestřelení 11 z 32 ruských útočných dronů během noci na dnešek nad Kirovohradskou, Oděskou a Sumskou oblastí. Deset bezpilotních letounů se ztratilo v severních a středních částech Ukrajiny díky protiopatřením elektronického boje, uvedly vzdušné síly, podle nichž další čtyři drony opustily ukrajinský vzdušný prostor a letěly na Rusko. Server Ukrajinska pravda hlášení vyložil tak, že desítka dronů zmizela z radarů. O zbylých strojích se letectvo nezmiňuje.
Dobré ráno, vážení čtenáři.
Ukrajinské úřady prověřují informace, že ruští vojáci u Pokrovska na východě země zastřelili 16 vzdávajících se ukrajinských vojáků, oznámila ukrajinská média s odvoláním na vyjádření generálního prokurátora Andrije Kostina a ombudsmana Dmytro Lubince. Odvolávají se také na video kolující po sociálních sítích, které se však kupříkladu server BBC News rozhodl z etických důvodů nezveřejnit.
„Právě jsem obdržel informace o novém ohavném zločinu spáchaném Ruskem na válečných zajatcích,“ uvedl Kostin. Podle něj jde nejen o zjevné porušení válečných pravidel, ale i o dosud největší dosud hlášený případ zastřelení vzdávajících se vojáků na bojové linii. Svědčí o tom, že zprávy o mučení a zabíjení zajatých ukrajinských vojáků nejsou izolovanými incidenty, ale jde o promyšlenou politiku ruského vojenského a politického vedení, usoudil prokurátor. Přislíbil také odhalit a dohnat k odpovědnosti všechny pachatele - od vojáků, kteří zabíjeli, až po ty, kdo jim vydali zločinné rozkazy.
Váženi čtenáři, děkujeme za pozornost. Čerstvé zprávy z války na Ukrajině přineseme opět ve středu ráno, dobrou noc.
Ruské jednotky dobyly město Vuhledar na východě Ukrajiny, uvedla dnes ukrajinská média s odvoláním na analytiky projektu DeepState, který je pokládán za blízký ukrajinské armádě. Oficiálně tato informace dosud nebyla potvrzena, dodala ukrajinská agentura Unian.
Opevněný Vuhledar, který měl před válkou okolo 11 000 obyvatel, dlouho sloužil jako opěrný bod ukrajinské obrany na jihu Donbasu, jehož úplné dobytí se zdá být hlavní ruskou prioritou. Na sociálních sítích se objevily záběry ruských vojáků, vyvěšujících ruské vlajky na různých místech ve městě - podle serveru Meduza se tak dělo na východě, severu, západu i v centru Vuhledaru. „Taková videa se obvykle natáčejí jako důkaz, že město je dobyto,“ poznamenal server, působící z lotyšského exilu.
Ukrajina hodlá do konce letošního roku vyrobit 1,5 milionu dronů, uvedl na dnešním jednání vlády premiér Denys Šmyhal. Kyjev je podle různých prohlášení odhodlán nepřipustit, aby v této oblasti získalo převahu Rusko. Ukrajina se už od února 2022 brání ruské ozbrojené agresi. Ruský prezident Vladimir Putin minulý měsíc přislíbil dodat své armádě v letošním roce bezmála 1,4 milionu bezpilotních letounů.
Jednoho mrtvého a dvě desítky raněných si podle regionálních úřadů vyžádal ruský útok na Záporoží, ležící rovněž na jihovýchodě země. Jedna žena zahynula a další dva lidé utrpěli zranění při ruském náletu na obec Esmaň v Sumské oblasti, ležící na severovýchodě Ukrajiny, oznámila oblastní prokuratura. Esmaň, kterou podle prokuratury zasáhly čtyři řízené bomby, se nachází nedaleko od hranic s Ruskem.
„Bylo zraněno dvanáctileté dítě. Lékařskou pomoc vyhledalo 21 lidí. Jeden muž zahynul na místě,“ napsal o předběžných důsledcích ruského útoku na Záporoží šéf oblastní správy Ivan Fedorov. Zásah poničil patnáctipodlažní obytný dům a poškodil 25 aut. Značné škody ruský útok napáchal také na soukromých domcích a dalších budovách v jedné ze čtvrtí města, poznamenal server BBC News s odvoláním na záchranáře. Záporoží zasáhlo šest bomb, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda.
Ruská tajná služba FSB dnes při desítkách razií po celé zemi proti radikálním skupinám působícím na internetu zadržela 39 lidí. Podle Moskvy to jsou proukrajinští radikálové, kteří podněcovali děti a mladistvé k násilným činům proti vrstevníkům, učitelům či představitelům státu. O razii a zatýkání dnes informovaly ruské tiskové agentury.
FSB a ministerstvo vnitra „provedly v 78 regionech Ruské federace operativní pátrací a preventivní opatření proti 252 účastníkům destruktivních internetových komunit, včetně 156 nezletilých. V důsledku těchto opatření bylo zadrženo 39 radikálů ve věku od 14 do 35 let, stoupenců činnosti ukrajinských teroristických organizací zakázaných v Rusku,“ uvedla tajná služba.
Náklady na podporu Ukrajiny jsou podle nového generálního tajemníka NATO mnohem nižší, než by byly náklady v případě vítězství ruského prezidenta Vladimira Putina. Mark Rutte to prohlásil na své první tiskové konferenci poté, co se ujal funkce šéfa Severoatlantické aliance. Podpora Ukrajiny musí podle něj pokračovat, je to důležité i pro bezpečí celé Evropy.
„Byl jsem na Ukrajině několikrát a viděl jsem brutalitu ruského režimu a statečnost ukrajinského lidu. Podpora Ukrajiny je investicí i do naší vlastní bezpečnosti,“ uvedl Mark Rutte v sídle Severoatlantické aliance v Bruselu. Zdůraznil, že jeho cílem bude i nadále přibližovat Ukrajinu na cestě do NATO.
Ukrajinští obránci bojují s ruskými jednotkami ve městě Vuhledar na východě Ukrajiny, uvedl dnes šéf správy Doněcké oblasti Vadym Filaškin. Potvrdil tak dřívější zprávy o tom, že Rusové vstoupili do obléhaného města. Podle webu Kyiv Independent označil situaci na místě za extrémně složitou.
Rusové se Vuhledar, který leží jihozápadně od Doněcka, snaží dobýt již mnoho měsíců. Minulý týden někteří proruští váleční blogeři přišli s tvrzením, že ruské jednotky už operují ve městě, o víkendu pak postup Rusů hlásil projekt DeepState, který je pokládaný za blízký ukrajinské armádě.
„Boje probíhají na území města,“ uvedl nyní Filaškin na sociální síti Telegram. V rozhovoru nahraném společně se stručným prohlášením podle Kyiv Independent dodal, že „nepřítel už se téměř dostal do centra města“. Také uvedl, že v obci zůstávalo 107 civilistů.
Ruský útok v centru Chersonu na jihu Ukrajiny dnes ráno zabil šest lidí a dalších šest zranil, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Ruský útok na Cherson, přímo v centru města. V tuhle chvíli je potvrzeno šest úmrtí,“ oznámil na sociální síti X Zelenskyj. K prohlášení připojil několik fotografií těl ležících na ulici. Na jedné je vidět mrtvola mezi přepravkami s ovocem a zeleninou.
A Russian strike on Kherson, right in the city center. As of now, six deaths have been confirmed. My deepest condolences to all the families and friends affected. Six people have been injured and are receiving the necessary assistance.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) 1. října 2024
Daily Russian terror, daily attempts to… pic.twitter.com/NumZfeMrmy
Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni, uvádí Ozbrojené síly Ukrajiny.
These are the indicative estimates of Russia’s combat losses as of Oct. 1, according to the Armed Forces of Ukraine. pic.twitter.com/4BwAOPn5Hl
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) 1. října 2024
Podívejte se na nové snímky, kdy lidé drželi minutu ticha v Kyjevě za padlé vojáky.
Nastupující generální tajemník NATO Mark Rutte ze svého dlouholetého působení v nizozemské politice ví, jak dosahovat kompromisů, což se mu v Severoatlantické alianci hodí. V sídle NATO to dnes prohlásil odcházející šéf aliance, Nor Jens Stoltenberg. Rutteho ocenil jako skvělého následovníka. Bývalý nizozemský premiér, který nastupuje do funkce právě dnes, uvedl, že už se nemůže dočkat, až začne pracovat. Za své priority označil pokračování v pomoci Ukrajině a budování silných transatlantických vztahů. Rovněž je podle něj klíčové, aby země NATO zvýšily své výdaje na obranu.
„Mark je přítel, dobrý kolega, pracovali jsme spolu mnoho let, zná dobře NATO a je rovněž známý po celé alianci,“ uvedl na adresu Rutteho Stoltenberg. „Je pro mě jednodušší NATO opouštět, když vím, že alianci převezme on,“ dodal. Jak nicméně doplnil, NATO i lidé, kteří v něm pracují, mu budou chybět. „Hodně jsme toho spolu dosáhli, zejména v naší kolektivní obraně. Ze tří spojenců na začátku je to nyní 23 spojenců, kteří vydávají na obranu požadovaná dvě procenta HDP, naše rodina se rovněž rozrostla o čtyři členy, o Černou Horu, Severní Makedonii, Finsko a Švédsko,“ uvedl Stoltenberg, který byl ve funkci deset let.
⚡️⚡️BREAKING:
— NEXTA (@nexta_tv) 1. října 2024
Mark #Rutte has become the new #NATO Secretary General
Jens #Stoltenberg has stepped down after ten years in the post. pic.twitter.com/XiwKLKZa8y
Nejméně pět lidí zabil dnes ráno ruský útok v centru Chersonu na jihu Ukrajiny, uvádí podle světových zpravodajských agentur místní úřady. Regionální prokuratura hlásila sedm mrtvých a sdělila, že nejspíše zabíjelo ruské dělostřelectvo, informuje agentura AFP.
Útok podle šéfa Chersonské oblasti Oleksandra Prokudina zasáhl tržnici v jihoukrajinském městě. Stejný zdroj uvedl bilanci pěti mrtvých a tří zraněných, podle prokuratury zemřelo sedm civilistů. „Tři ženy a čtyři muži,“ citovala AFP státní zastupitelství.
Aktivita ruských továren v září poprvé po více než dvou letech klesla. Snížil se objem výroby, nové zakázky i zaměstnanost. Podle agentury Reuters to vyplývá z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost S&P Global.
Index nákupních manažerů (PMI) ruského zpracovatelského průmyslu klesl na 49,5 bodu ze srpnových 52,1 bodu. Poprvé od dubna 2022 se tak ocitl pod hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu.
„Pokles výroby souvisel s utlumenými podmínkami poptávky a zpožděním dodávek od dodavatelů, což vedlo k nedostatku vstupů a brzdilo výrobu,“ uvedla společnost S&P Global.
Mezinárodní skupinu podvodníků, kteří z call center oslovovali lidi po celé Evropské unii, aby z nich podvodným způsobem vymámili peníze, odhalila ukrajinská a česká policie s podporou úřadu pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. Informovala o tom agentura Ukrinform s odvoláním na ukrajinský úřad generálního prokurátora.
K odhalení a zdokumentování celé nelegální operace byla založena mezinárodní skupina vyšetřovatelů. Ta zjistila, že podvodný systém vytvořil loni ukrajinský státní příslušník, který do něj jako komplice přizval obyvatele z několika ukrajinských regionů i cizince, kteří hovořili česky i dalšími jazyky a z call centra oslovovali potenciální oběti.
Dobré ráno, vážení čtenáři.
Novým generálním tajemníkem NATO se dnes stane bývalý nizozemský premiér Mark Rutte. Ve funkci vystřídá Nora Jense Stoltenberga, který Severoatlantickou alianci vedl od roku 2014. Rutte je zkušeným politikem, o kterém se říká, že zvládá umění hledání kompromisů. Ve své zemi vládl 14 let a byl nejdéle sloužícím nizozemským premiérem.
Slavnostní ceremonie začne v sídle NATO v Bruselu v 09:00 položením věnců za účasti Stoltenberga i Rutteho. Následně se oba sejdou se zaměstnanci centrály NATO a chvíli před polednem by měl na samostatné tiskové konferenci vystoupit už nový generální tajemník aliance, která má v současné době 32 členů.
Představitelé NATO, diplomaté i experti očekávají, že Rutte se zaměří na Stoltenbergovy priority. Tedy že bude shromažďovat podporu pro Kyjev, naléhat na země NATO, aby dávaly více peněz na obranu, a rovněž se snažit o to, aby Spojené státy zůstaly zapojené do evropské bezpečnosti.
Sedmapadesátiletý politik má ale před sebou množství výzev. Funkce se totiž ujímá uprostřed války na Ukrajině, obav z dalšího postupu Moskvy a v období politické nejistoty ve Washingtonu. Již na začátku listopadu se v USA konají prezidentské volby a do nejvyšší funkce v zemi by se mohl opět vrátit Donald Trump, který je ve vztahu k Severoatlantické alianci skeptický a často kritický.
Ve Valdštejnské zahradě v Praze dnes za účasti ruského lidskoprávního aktivisty Olega Orlova otevřeli výstavu Putinova klec – Příběhy nesvobody v současném Rusku. Vernisáže se zúčastnilo několik desítek liudí. Mezi nimi byla i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebo předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil (ODS). Výstava organizace Gulag.cz a Memorial ČR bude volně přístupná do 28. října v provozních dobách Valdštejnské zahrady.
Venkovní instalace u rybníčku ve Valdštejnské zahradě představuje deset vybraných případů politických vězňů, kteří byli v Rusku odsouzeni za nesouhlas s agresí proti Ukrajině a dalšími kroky současné ruské vlády. Vybrané příběhy jsou zpracovány do podoby ilustrací, jejichž autorkou je ruská umělkyně Lilja Matvějevová, která v současné době žije v exilu v Berlíně. Organizátoři výstavy se snaží se upozornit na osudy těch, jejichž svobodu se ruský režim snaží potlačit.
„Politické represe v Rusku získaly od začátku války proti Ukrajině demonstrativně cynický charakter. Padají tresty 25 let vězení a před soud se můžete dostat za pouhou větu na sociálních sítích. Nehledě na bezprecedentní výměnu několika nejznámějších vězňů v srpnu 2024 může být ještě hůře. Politických vězňů přibývá a šrouby se stále utahují,“ uvedl Štěpán Černoušek, předseda Gulag.cz a Memorial ČR.
Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal výnos o podzimních odvodech do armády. Podle výnosu má být do konce roku povoláno k povinné službě v ozbrojených silách 133.000 lidí. V souladu s Putinovým dřívějším slibem generální štáb ujistil, že tyto odvedence nepošle do války proti Ukrajině, která trvá už třetím rokem, uvedla agentura Interfax. Služba v ruských ozbrojených silách, která je stále povinná, trvá 12 měsíců.
„Od 1. října do 31. prosince 2024 povolat k vojenské službě 133.000 občanů Ruské federace ve věku od 18 do 30 let, kteří nejsou v záloze a kteří nejsou osvobozeni od vojenské služby,“ uvádí se ve výnosu, zveřejněném na úředním webu.
Stejným výnosem prezident nařídil propustit z ozbrojených sil vojáky a námořníky, kteří brannou povinnost splnili. Ruský parlament loni odhlasoval zvýšení horní věkové hranice pro povolání do armády z 27 na 30 let.
I dnes pokračovaly ruské útoky na území Ukrajiny, exploze a zraněné hlásila oblast ukrajinského Záporoží.
České zbrojní firmy mají u některých bank stále problémy s vedením účtů nebo se schvalováním transakcí, například na Ukrajinu. Po dnešním jednání se zástupci zbrojního průmyslu v Praze to novinářům řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). V řádu dnů až týdnů by se na toto téma měla opět sejít se zástupci bank.
Veřejnost, politiky i příslušné instituce se podle ministryně postupně daří přesvědčovat, že nejde o „špinavý byznys“. Také vztah bank k financování obranného průmyslu se podle Černochové mění, ale problémy u některých z nich nadále přetrvávají. „Snažili jsme se spoustu věcí odstranit. Něco se podařilo, další problematické věci zůstávají, což nás trápí,“ uvedla.
„Jakmile nezměníme tento způsob boje o to, abychom zajistili financování obranného průmyslu, tak si můžeme jenom nalhávat to, že budeme schopni konkurovat Rusku nebo jiným zemím, které neřeší nějaké taxonomie a omezení,“ řekla. „To si odnáším jako úkol, spousta věcí se změnila pozitivně, ale stále přetrvávají některé problémy,“ doplnila.
Rakousko vedené pravicově populistickou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ) by mohlo znamenat problém pro podporu Ukrajiny. V rozhovoru s ČTK to uvedl šéf bruselské pobočky českého institutu Europeum Žiga Faktor. Zároveň by to podle něj změnilo rozložení moci v rámci Evropské rady, tedy summitů EU, kde by se vytvořila silná skupina premiérů z frakce Patriotů pro Evropu. K této frakci se nyní hlásí například maďarský premiér Viktor Orbán, jsou v ní ale i europoslanci z vládnoucí nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV), či z českého hnutí ANO. Frakce je nyní třetí nejsilnější skupinou v Evropském parlamentu.
„V současné době lze nárůst preferencí krajně pravicových stran považovat již za dlouhodobější trend, který můžeme spatřovat napříč Evropou a volně datovat k prezidentské kampani v USA v roce 2016, která vynesla do Bílého domu Donalda Trumpa. Hlavní příčinou je nespokojenost s politickou reprezentací země, respektive s tradičními politickými stranami, v postkomunistických zemích často doprovázené jakousi deziluzí z přechodu k demokracii,“ uvedl Faktor. Jde podle něj rovněž o reakci na několik po sobě jdoucích krizí, které Evropu v posledních deseti letech potkaly, ať již jde o krizi finanční, migrační, covidovou a nyní krizi spojenou s ruskou válkou na Ukrajině.
„Pokud bychom ovšem spekulovali nad tím, jak by fungovalo Rakousko vedené stranou FPÖ v rámci EU, byl by to zajisté velký oříšek nejen pro podporu Ukrajiny, ale změnilo by to i rozložení moci v rámci Evropské rady, kde by se vytvořila silná skupina premiérů z frakce Patriotů pro Evropu. Tato skupina by pak z dlouhodobého hlediska mohla mít silný vliv i na budoucnost zelené, migrační či rozšiřovací politiky,“ myslí si Faktor.
Budapešť dnes znovu pohrozila odesláním migrantů do Bruselu, pokud Evropská unie bude trvat na potrestání Maďarska za jeho postoj k migraci. Maďarský premiér Viktor Orbán v projevu na úvod podzimního zasedání maďarského parlamentu rovněž předpověděl brzký konec éry svobodného cestování po Evropě, a to proto, že jiné země nenásledovaly příkladu Maďarska, odhodlaného nepustit migranty do země.
„Pokud Brusel bude trvat na potrestání Maďarska za jeho postoj k migraci (...), dopravíme na bruselské hlavní náměstí migranty, kteří bouchají na maďarské dveře,“ prohlásil podle agentury MTI Orbán.
Maďarský ministerský předseda je přesvědčen, že stejně jako v případě migrace bude mít Maďarsko pravdu i ohledně války Ruska proti Ukrajině. „Válka nemá řešení na bojišti, kde jsou jen oběti, lidské utrpení a ničení. Potřebujeme příměří, jednání a mír,“ zdůraznil.
Rusko chce během nové fáze podzimních odvodů rekrutovat 133 000 lidí. Rusko to plánuje v období od října do ledna, stane se tak kvůli dekretu, který dnes podepsal ruský prezident Vladimir Putin.
⚡️Russia aims to draft 133,000 during new round of fall conscription.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) 30. září 2024
Russia is planning to draft 133,000 Russians between October and January, according to a decree signed by President Vladimir Putin on Sept. 30.https://t.co/Jy4mA2uSed
Vojenský soud v Moskvě poslal na doživotí do vězení Alexandra Permjakova, kterého uznal vinným z pokusu o atentát na prokremelského spisovatele a propagandistu Zachara Prilepina. Permjakov je podle některých ruských médií držitelem ruského i ukrajinského pasu, ruská agentura TASS o něm píše jako o ukrajinském občanovi. Prilepin loni v květnu přežil explozi automobilu u Nižního Novgorodu, ze které vyvázl se zraněními. Jeho řidič zahynul. Ruské bezpečnostní složky zanedlouho zadržely Permjakova, kterého úřady obvinily mimo jiné ze spáchání teroristického útoku, nedovoleného obchodování se střelnými zbraněmi nebo výroby výbušných zařízení.
Vyšetřovatelé zároveň uvedli, že se Permjakov přiznal a řekl, že jednal na pokyn ukrajinské tajné služby SBU. Ta mu podle ruských vyšetřovatelů nabídla za atentát peníze v hodnotě zhruba 145 000 rublů (v dnešním přepočtu asi 35 000 korun). Permjakov poté přijel do Ruska, spisovatele sledoval, sestavil improvizovaná výbušná zařízení a nastražil je na Prilepina, napsal TASS.
Kreml dnes odsoudil zabití vůdce militantního šíitského hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha, které podle něj vede k výrazné destabilizaci situace na Blízkém východě. Novinářům to řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, podle něhož nyní existuje vysoké riziko vypuknutí většího konfliktu v regionu.
„Ruská strana takové akce odsuzuje. Domníváme se, že vedly k výrazné destabilizaci situace v regionu,“ řekl podle ruského serveru RBK Peskov na dotaz, jak Moskva vnímá situaci poté, co Izrael v pátek zabil Nasralláha při jednom z náletů na Libanon.
„Nevybíravé bombardování obytných oblastí v Libanonu vede k obrovskému počtu obětí a nevyhnutelně povede k humanitární katastrofě. Stejné, jakou vidíme v Pásmu Gazy,“ doplnil mluvčí Kremlu. Rusko samotné vede už třetím rokem válku proti sousední Ukrajině.
Americký penzista Stephen James Hubbard, který v Rusku čelí obvinění ze žoldnéřství a účasti v bojích na straně Ukrajiny, dnes u moskevského soudu doznal vinu. Informovala o tom ruská agentura RIA Novosti. Dvaasedmdesátiletému muži hrozí sedm až patnáct let vězení, uvedla agentura Reuters
„Ano, souhlasím s obviněním,“ řekl v soudní síni Hubbard. Ruská obžaloba tvrdí, že na začátku současné války podepsal smlouvu s ukrajinskou jednotkou územní obrany ve městě Izjum v Charkovské oblasti na severovýchodě země, přičemž prošel výcvikem, dostal zbraně a měl mít plat 1000 dolarů měsíčně (přes 22 000 korun).
Za dlouhé roky strávené ve vrcholné nizozemské politice se Mark Rutte zdokonalil v umění nalézat kompromis mezi několika nejednotnými koaličními partnery. Jako nový generální tajemník NATO bude muset přenést tyto zkušenosti na mezinárodní scénu. To vše uprostřed války na Ukrajině, obav z dalšího postupu Moskvy a v období politické nejistoty ve Washingtonu. Bývalý nizozemský premiér se ujímá funkce šéfa Severoatlantické aliance v úterý 1. října. Nahradí Jense Stoltenberga z Norska, který post zastával dlouhých deset let.
Moskva dosáhne splnění všech svých stanovených cílů, uvedl dnes ruský prezident Vladimir Putin při příležitosti druhého výročí mezinárodně neuznané ruské anexe čtyř ukrajinských regionů, které jeho invazní vojska zčásti okupují. Šéf Kremlu podle serveru The Moscow Times také znovu ospravedlňoval ruské válečné tažení na Ukrajině, které ruské úřady nazývají speciální vojenskou operací.
Rusko zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu 24. února 2022, v září téhož roku se Moskva rozhodla připojit k Ruské federaci ukrajinskou Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast. Kroku předcházelo proruskými úřady narychlo zorganizované hlasování na okupovaných územích, které Moskva vydávala za referendum o připojení k Rusku, nicméně Kyjev a většina zemí světa jeho výsledky odmítají uznat.
„Pravda je na naší straně. Všech stanovených cílů bude dosaženo,“ tvrdil dnes Putin na videu, které Kreml zveřejnil u příležitosti takzvaného Dne sjednocení, jenž připomíná anexi čtyř ukrajinských regionů, jejichž části invazní vojska okupují a boje na nich pokračují.
Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni podle Ozbrojených sil Ukrajiny.
These are the indicative estimates of Russia’s combat losses as of Sept. 30, according to the Armed Forces of Ukraine. pic.twitter.com/vSgT7uwhs0
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) 30. září 2024
V parlamentních volbách v Rakousku uspěla strana, která se netají vazbami na extremistické spolky i Rusko a která chce zásadně reformovat sociální systém a postoj k migraci i cizincům, napsal slovenský list Sme k vítězství Svobodných (FPÖ), které po nedělních odhadech potvrdily i oficiální výsledky hlasování. Podle Denníku N v Rakousku poprvé od druhé světové války vyhrála krajní pravice, a to v době, kdy podobné strany vítězí také v jiných evropských zemích.
„Bezpečnost i ekonomická stagnace, ale i rakouská identita a odpor k migraci přinesly v nedělních parlamentních volbách vítězství krajně pravicové Svobodná strana Rakouska,“ píše Sme. List dodává, že oproti předchozím volbám se nedařilo vládním lidovcům (ÖVP) ani Zeleným a zklamání rovněž neskrývali sociální demokraté (SPÖ).
Podle Denníku N v kampani FPÖ zdůrazňovala témata ohledně obav z přistěhovalectví, hospodářského poklesu a vyzvala rovněž k ukončení sankcí vůči Rusku. Ty západní země uvalily na Moskvu kvůli ruské vojenské agresi vůči Ukrajině.
Rusko v noci na dnešek v několika vlnách zaútočilo drony na Kyjev. Na telegramu to napsal šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko, podle kterého si nálety nevyžádaly díky práci protivzdušné obrany žádné oběti ani škody.
„Letecký poplach v hlavním městě trval více než pět hodin. Všechny ruské útočné drony, které ohrožovaly Kyjev, obrana zneškodnila,“ uvedl Popko. Přesný počet bezpilotních letounů a další informace podle něj zveřejní v pravidelném ranním hlášení ukrajinské letectvo.
Ukrajinská média či agentura Reuters citovaly svědky, kteří podle nich nad ukrajinskou metropolí v průběhu noci slyšeli četné exploze. Zahlédli také objekty zasažené za letu.
Dobré ráno, polský prezident Andrzej Duda čelí kritice části domácího tisku a politiků vládních stran za svou účast na sobotních oslavách narozenin bývalého českého prezidenta Miloše Zemana. Podle serveru deníku Gazeta Wyborcza se Duda vydal na oslavu politika známého svými sympatiemi k Rusku, kterého přijeli pozdravit političtí vůdci, doma často kritizovaní za své autoritářské sklony. Podle zastánců polského prezidenta byla naopak jeho účast na sobotní oslavě důkazem šíře jeho politických kontaktů.
Na to, že Zeman prokazoval přinejmenším do začátku nynější ruské agrese proti Ukrajině vřelý vztah k Rusku, poukázalo více polských médií.
Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od pondělního rána.
Ruský premiér Michail Mišustin navštíví v pondělí Írán, kde bude jednat s prezidentem Masúdem Pezeškjánem. Podle agentury Reuters to dnes oznámila Moskva. Mišustin bude podle oficiálního prohlášení jednat o implementaci vzájemných dohod v dopravě, průmyslu či zemědělství. Írán a Rusko čelí od západních zemí kritice za vojenskou spolupráci, díky které Rusko získává íránské zbraně pro svou vojenskou agresi vůči Ukrajině.
„Rusko dnes zasáhlo Záporoží leteckými pumami. Běžné obytné budovy byly poškozeny a vchod do jedné budovy byl zničen. Poškozena byla i městská infrastruktura a železnice. Celkem bylo zraněno 13 lidí, dva byli vyproštěni zpod trosek. Děkuji všem záchranným složkám za rychlou reakci a poskytnutí potřebné pomoci. Odklízení sutin stále pokračuje,“ uvedl na sociální síti X prezident Ukrajiny Zelenskyj.
Today, Russia struck Zaporizhzhia with aerial bombs. Ordinary residential buildings were damaged, and the entrance of one building was destroyed. The city’s infrastructure and railway were also damaged.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) 29. září 2024
In total, 13 people were injured, and two were rescued from under the… pic.twitter.com/PhtrNpdpPm
Rusko za poslední týden shodilo na Ukrajinu bezmála 900 leteckých bomb, vyslalo na ni přes 300 útočných dronů a více než 40 střel, uvedl na platformě Telegram ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dnes ráno ruské invazní síly v rozmezí dvou hodin svrhly na město Záporoží 13 naváděných leteckých bomb, oznámil šéf správy Záporožské oblasti Ivan Fedorov podle agentury Reuters. Úřady v souvislosti s útokem informují o 16 zraněných.
Úder poškodil v Záporoží železnici, infrastrukturu, obytné i komerční budovy, vyplývá z vyjádření ukrajinských představitelů. Podle Fedorova bomby dopadaly na regionální metropoli nacházející se na jihovýchodě Ukrajiny mezi pátou a sedmou hodinou ráno místního času (čtvrtou a šestou SELČ). Mezi zraněnými jsou i děti ve věku osmi a sedmnácti let, uvedl činitel.
Vojenský soud v Moskvě má vynést rozsudek nad ukrajinským občanem, obviněným z loňského pokusu o atentát na prokremelského spisovatele a propagandistu Zachara Prilepina.
Ruské ministerstvo obrany dnes podle agentury Interfax informovalo o dobytí další ukrajinské vsi, konkrétně obce Makijivka v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Mluvčí jižního velitelství ukrajinské armády Vladyslav Vološyn o den dříve řekl, že ruské invazní síly se zřejmě připravují na útočné operace v Záporožské oblasti, kde shromažďují personál. Záporožskou oblast protíná frontová linie. Ruské útočné operace a také pomalý, byť setrvalý postup invazních sil, jsou v poslední době hlášeny hlavně na východě Ukrajiny - ve směru na města Pokrovsk, Vuhledar nebo Toreck v Doněcké oblasti. Ukrajinští vojáci tam čelí lépe vybavené ruské přesile a jsou nuceni se postupně stahovat, píše The Kyiv Independent.
Voloyšyn podle něj v sobotu v ukrajinské televizi s odkazem na informace vojenské rozvědky uvedl, že Rusko by se mohlo chystat na nový manévr v Záporožské oblasti, konkrétně poblíž Rusy okupované vesnice Pryjutne, která leží u hranice s Doněckou oblastí a zhruba 40 kilometrů západně od Vuhledaru, který se Rusové pokoušejí dobýt. Na plnohodnotnou ofenzívu je podle Vološyna zapotřebí více vojáků, než tam nyní na ruské straně je. Armádní mluvčí naznačil, že potenciální ruská operace by mohla být pokusem Moskvy o zlepšení taktických pozic v regionu, přičemž "zatím se nemluví o ofenzívě", píše server.