Středa 5. října 2022
Svátek slaví Eliška, zítra Hanuš
Oblačno 16°C

Dojemné video: Ukrajinská dívenka vítá svého tátu, který se vrátil z fronty!

Autor: pma - 
8. srpna 2022
09:50

Na sociálních sítích koluje dojemné video z ukrajinského vlakového nádraží. Na záznamu je zachycen moment, kdy se voják vrací domů za svou rodinou. Na nástupišti ho nadšeně očekává malá dcerka, a když otce uvidí, radostně vybíhá směrem k němu.

Válka na Ukrajině trvá už pátý měsíc. Za dobu, kdy ruští okupanti vpadli násilně na Ukrajinu, přišly o život tisíce vojáků i civilistů. Štěstí na frontě měl zatím voják zachycený na virálním videu, které se šíří po sociálních sítích. Ukrajinec se zřejmě vrací z boje a má namířeno za svou rodinou. V ruce má i svazek balónků v ukrajinských barvách, které chce dát svojí dceři, a kytici pro svou milou.

Na vlakovém nástupišti už na něj čeká netrpělivá dcerka, která tatínka neviděla dlouhé týdny. Když otce spatří, rozbíhá se k němu s otevřenou náručí. Následně se oba šťastní a uslzení objímají a těší se z chvíle, na kterou oba tak dlouho čekali.

Ne všechny osudy ukrajinských vojáků mají takto dobrý konec. Není tomu tak dávno, co prezident Zelenskyj hovořil o tom, že země ztrácí stovky vojáků denně. Vzhledem k bezohlednému charakteru ruských útoků jsou značné i ztráty mezi bezbrannými civilisty. Další miliony Ukrajinců pak raději zemi sužovanou válkou opustili.

Válka Rusko vs. Ukrajina
6:38
Dnes

„Rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Joea Bidena poslat na Ukrajinu další těžkou vojenskou techniku Rusko chápe jako bezprostřední hrozbu pro své strategické zájmy,“ uvedl ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov.

„Dodávky vojenské techniky (z USA a dalších zemí) na Ukrajinu znamenají nejen prodloužení krveprolití a další oběti, ale i zvyšují nebezpečí přímého vojenského střetu mezi Ruskem a západními zeměmi,“ varoval ruský velvyslanec.

Bílý dům v úterý oznámil, že USA poskytnou Ukrajině čelící ruské agresi další balík vojenské pomoci v hodnotě 625 milionů dolarů (asi 15,4 miliardy korun). Jeho součástí budou další zbraně a vojenská technika, včetně salvových raketometů HIMARS.

Převoz systému HIMARS letadlem C-130 Hercules
5:59
Dnes

Částečná mobilizace, kterou před dvěma týdny v Rusku vyhlásil prezident Vladimir Putin, má prozatím větší dopady uvnitř Ruska než na bojišti na Ukrajině. Ve své pravidelné zprávě o vývoji konfliktu na Ukrajině to uvádějí analytici z amerického Institutu pro výzkum války (ISW).

Ukrajinské zdroje podle ISW mají pravdu v tom, že částečná mobilizace pro Ukrajinu v krátkodobé perspektivě neznamená ohrožení, protože ukrajinská protiofenziva pokračuje rychleji, než mobilizace může přinést efekt.

5:46
Dnes

Recesistické úvahy a petice o vyhlášení hlasování o připojení ruské Kaliningradské oblasti k Česku probudily fantazii polských vtipálků. Twitter zaplavily různé komentáře a memy rozvíjející tuto situaci.

Myšlenka, že Česko by si mělo dělat na Kaliningradskou oblast nárok, souvisí s tím, že Královec, rusky Kaliningrad, založili křižáci na počest českého krále Přemysla II. Při postupu pro případný zábor tohoto území se čeští recesisté „inspirovali“ v Rusku. To nedávno narychlo uspořádalo mezinárodně neuznaná hlasování v těch částech Ukrajiny, které ovládá nebo okupuje, a když se v pseudoreferendech velká část lidí podle ruských úřadů vyslovila pro připojení k Rusku, Moskva je anektovala.

5:12
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. V pražském centru Bořislavka dnes začne prodejní výstava ukrajinských umělců na podporu žen a dětí z Ukrajiny. Výtěžek z prodeje 50 obrazů a soch půjde na nákup protéz pro matky, které při ruské invazi na Ukrajinu přišly o končetiny, a na podporu dětí, které během války ztratily příbuzné a domov. Výstava s názvem Nezlomní potrvá do 5. listopadu. Pořádá ji ukrajinská nadace Kozytskyi Charity Foundation ve spolupráci s nadací Karla Komárka (KKFF)

22:56
4. 10. 2022

Děkujeme, že jste sledovali naše online zpravodajství monitorující ruskou agresi na Ukrajině. Novinky týkající se války vám budeme přinášet zase zítra. Prozatím přejeme za celou redakci Blesku dobrou noc. 

22:44
4. 10. 2022

Ukrajinské síly podle prezidenta Volodymyra Zelenského na jihu a východě země rychle postupují. V dnešním pravidelném večerním projevu řekl, že po nedávných hlasováních konaných v Moskvou ovládaných oblastech Ukrajiny osvobodila ukrajinská armáda od ruské okupace desítky obcí.

„V kontextu nynější obranné operace ukrajinská armáda poměrně rychle postupuje na jihu země,“ řekl Zelenskyj. „Jen tento týden, po ruských pseudoreferendech, byly osvobozeny desítky obcí. Jsou v Chersonské, Charkovské, Luhanské a Doněcké oblasti,“ dodal.

Náměstek ministra vnitra Jevhen Jenin dnes řekl, že ukrajinská armáda v Chersonské oblasti na jihu země osvobodila padesátku obcí a že nyní vede souběžně dvě ofenzivy, na jihu a východě země.

22:21
4. 10. 2022

The Times také upozornily na neověřené zprávy o vlaku spojeném s jadernou divizí ruské armády, který podle spekulací míří na Ukrajinu. O tom, že by Rusko po železnici přesouvalo taktické jaderné zbraně, nemá Pentagon žádné informace, uvedla dnes Laura Cooperová, která na americkém ministerstvu obrany řídí odbor Ukrajiny a Ruska.

„Nemám k dispozici nic jiného než zprávy z veřejně přístupných zdrojů,“ řekla Cooperová.

22:10
4. 10. 2022

V Rusku potkáte na každém rohu motivační plakáty ke vstupu do armády. Vedle toho nadále probíhá částečná mobilizace. 

Válka na Ukrajině: Motivující mobilizační plakáty v Rusku (4.10.2022) Válka na Ukrajině: Motivující mobilizační plakáty v Rusku (4.10.2022)
21:51
4. 10. 2022

Ukrajina obdrží půjčku 500 milionů dolarů od Světové banky. Půjčka pokryje naléhavé potřeby Ukrajiny způsobené ruskou válkou, uvedlo ministerstvo financí.

„Půjčka pomůže pokrýt výplaty důchodů a některé státní sociální programy, podporu rodin s nízkými příjmy, dětí se zdravotním postižením, vnitřně přesídlených osob a zdravotní programy,“ uvedlo ministerstvo. Informuje o tom na twitteru The Kyiv Independent. 

21:30
4. 10. 2022

Ukrajinské ozbrojené síly vrací ukrajinskou vlajku na její právoplatné místo v osvobozené Arkhanhel's'ke v Chersonské oblasti.

21:11
4. 10. 2022

Ruská verze časopisu Forbes s odvoláním na nejmenovaný zdroj z prezidentské kanceláře uvedla, že z Ruska po vyhlášení mobilizace vycestovalo „okolo 700.000 občanů“. Nelze však podle něj zjistit, kolik z nich odjelo kvůli turistice. Další zdroj „obeznámený s kremelskými odhady“ sdělil, že „od začátku mobilizace z Ruska odjel skoro milion lidi“, dodal Forbes.

Do jisté míry o počtech uprchlíků před mobilizací a místech, odkud odjeli, dávají zprávu statistické údaje z trhu nemovitostí. Deník Kommersant napsal, že po vyhlášení mobilizace se v Moskvě ztrojnásobil počet inzerátů nabízejících spěšný prodej bytu. Lidé jsou ochotni prodávat se slevou, ale poptávka po bytech klesla. Analytici přirovnávají nynější situaci ke konci února (po ruské invazi na Ukrajinu), protože tehdy i teď byty prodávají Rusové, kteří se rozhodli odjet ze země.

20:59
4. 10. 2022

Ruská propaganda se zase ozvala: Atomový hřib v televizi a Kadyrova výzva, aby Putin přitlačil

Ruský prezident Vladimir Putin a hrozba použití jaderných zbraní v rámci jeho války na Ukrajině, to je téma, o kterém se mluví od počátku invaze letos v únoru. Intenzivněji se tomu věnuje pozornost v souvislosti s Putinovým pátečním projevem spojeným s oficiální anexí 4 ukrajinských oblastí. Čeští i zahraniční experti si myslí, že jsou to jen výhrůžky. To kremelské „hlásné trouby“ – televizní moderátoři, analytici a prezidentovi spojenci, jsou jiného názoru, domnívají se, že Putin by „atomovku“ užít měl, uvedl list Daily Mail.

Ruská propaganda se zase ozvala: Atomový hřib v televizi a Kadyrova výzva, aby Putin přitlačil
20:39
4. 10. 2022

Generální tajemník NATO přijímá nabídku Ukrajiny na členství. Velvyslanci členských států NATO budou o žádosti jednat v Bruselu, řekl zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Ihor Žovkva.

20:34
4. 10. 2022

Kromě raketometů HIMARS, munice a dalších zbraní nová pomoc podle sdělení Bílého domu zahrnuje také dělostřelecké systémy a obrněná vozidla. Biden v telefonátu rovněž uvedl, že USA jsou připraveny uvalit sankce na subjekty nebo země, které poskytnou podporu ruským nárokům na ukrajinské území.

Horní komora ruského parlamentu dnes podle agentury TASS jednomyslně schválila připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. V pondělí smlouvy o anexi Záporožské, Chersonské, Doněcké a Luhanské oblasti podpořila také Státní duma, dolní parlamentní komora. Příslušné zákony nyní čekají na podpis ruského prezidenta Vladimira Putina. Zelenskyj dnes podepsal nařízení, které znemožňuje vyjednávání Kyjeva s Putinem.

20:21
4. 10. 2022

Ruští vojáci trénují v oblasti Rostov na Donu v jižním Rusku. Podle tamního ministra obrany Sergeje Šojgy naverbovali přes 200 tisíc záložníků v rámci částečné mobilizace. 

Válka na Ukrajině: Rusové cvičí v oblasti Rostov (4.10.2022) Válka na Ukrajině: Rusové cvičí v oblasti Rostov (4.10.2022) Válka na Ukrajině: Rusové cvičí v oblasti Rostov (4.10.2022)
20:00
4. 10. 2022

Takto vypadá ukrajinské námořnictvo SEAL, když vystoupí na břeh. Ukrajinská obrana tím poskytuje unikátní snímky z osvobozování Chersonské oblasti. 

19:42
4. 10. 2022

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov posílá na Ukrajinu další své vojáky. Během vyjednávání s ruskou stranou si pozorná média všimla, že v Kadyrovově kanceláři je boxovací pytel z kolekce Louis Vuitton. Cena takové sbírky je 175 tisíc dolarů, jak upozorňuje ukrajinská TV Nexta. 

19:19
4. 10. 2022

První a druhý blok Záporožské jaderné elektrárny jsou zaminované. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Unian řekl Hryhorij Plačkov, bývalý šéf ukrajinské Státní inspekce pro jadernou regulaci. Ruské okupační síly se podle něj nadále snaží připojit tuto atomovou elektrárnu k energetické síti, aby mohly dodávat elektřinu na anektovaný Krym nebo do ruské energetické soustavy.

Plačkov dále Rusy obvinil z šikany ukrajinských pracovníků největší jaderné elektrárny v Evropě. V současné době závisí bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny na nepředvídatelném jednání okupantů, uvedl Plačkov a dodal, že jediný způsob, jak ochránit Ukrajinu a svět před jadernou katastrofou, je konec okupace a demilitarizace zařízení.

Záporožská jaderná elektrárna
19:05
4. 10. 2022
!

Spojené státy poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci v hodnotě 625 milionů dolarů (necelých 15,4 miliardy Kč), jeho součástí budou další zbraně a vojenská technika, včetně salvových raketometů HIMARS. Podle prohlášení Bílého domu to dnes americký prezident Joe Biden řekl při telefonátu se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

V rozhovoru, kterého se účastnila i viceprezidentka Kamala Harrisová, Biden také zdůraznil, že Washington nikdy neuzná ruskou anexi ukrajinských území.

Prezident USA Joe Biden.
18:48
4. 10. 2022

Ukrajinské vedení dříve potvrdilo osvobození obcí Archangelske a Myroljubivka v Chersonské oblasti, připomněla agentura Unian a citovala mluvčího jižního velitelství ukrajinských sil, že situace na tomto úseku fronty „nabírá na obrátkách“.

Ukrajinská armáda v posledních dnech zaznamenala výrazný postup v okolí Lymanu na východě Ukrajiny a v Chersonské oblasti v jižní části země, uvedl dnes ve své pravidelné analýze situace na ukrajinském bojišti americký Institut pro studium války (ISW).

18:26
4. 10. 2022

Použití jaderných zbraní jakoukoliv zemí na světě by nezůstalo bez odezvy, řekl dnes britský ministr zahraničí James Cleverly. Ruského prezidenta Vladimira Putina podle agentury Reuters vyzval, aby přestal se strategickými omyly. „Putin se při rozhodovacím procesu dopustil příliš mnoha strategických omylů,“ řekl Cleverly. „Musíme dát jasně najevo, že tahle série strategických omylů musí přestat,“ dodal.

18:06
4. 10. 2022

Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu země již padesátku obcí, uvedl dnes v televizi náměstek ministra vnitra Jevhen Jenin. Ukrajinské jednotky nyní vedou souběžně dvě ofenzívy, na jihu a na východě země. Kriminalisté a vyšetřovatelé v nich zatím podle náměstka zdokumentovali 105 válečných zločinů a tato práce pokračuje.

17:31
4. 10. 2022

Ruský nacionalista Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Upozornil na to dnes server Aktuálně.cz. Dugin ministryni obviňuje z podpory a propagace terorismu kvůli výrokům Černochové o smrti své dcery Darji Duginové při srpnovém atentátu. Oznámení podal Dugin prostřednictvím advokáta, bývalého senátora ČSSD Jiřího Vyvadila, který to oznámil ve své facebookové skupině Přátelé Ruska v ČR. Černochová uvedla na twitteru, že ji trestní oznámení nechává klidnou a označila ho za „nesmyslné“.

16:56
4. 10. 2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal výnos, který za neplatné od samého počátku prohlašuje ruské právní akty porušující svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny, a to včetně dekretů ruského prezidenta Vladimira Putina o uznání nezávislosti Krymu z března 2014 a čtyř dalších ukrajinských regionů z minulého měsíce. Uvedené Putinovy dekrety předcházely ruské anexi těchto ukrajinských území. Podle Zelenského výnosu nemají žádné právní následky.

„Území Ukrajiny je celistvé a nedotknutelné v rámci mezinárodně uznaných státních hranic a svrchovanost Ukrajiny se vztahuje na její celé území,“ stojí v dekretu ukrajinského prezidenta. Toto rozhodnutí potvrzuje nezadatelné svrchované právo Ukrajiny obnovit a zachovat územní celistvost.

16:22
4. 10. 2022

Ve finském městě Kotka odstranili sochu Vladmira Iljiče Lenina, která byla v této severské zemi poslední veřejně vystavenou skulpturou věnovanou vůdci ruské bolševické revoluce. Úřady padesátitisícového města ležícího nedaleko hranic s Ruskem se tak rozhodly na základě žádostí obyvatel, jejichž odpor k soše zesílil po ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes agentura AP

16:01
4. 10. 2022

Premiér Petr Fiala (ODS) bude ve čtvrtek jednat v pražské Kramářově vile s britskou premiérkou Liz Trussovou. Oznámil to dnes úřad vlády. Trussová dorazí do Česka na premiérový summit ve formátu Evropského politického společenství (EPC), který se uskuteční na Pražském hradě. S Fialou budou diskutovat o Ukrajině, ale také o bilaterální spolupráci obou zemí a spolupráci Velké Británie s Evropskou unií.

15:38
4. 10. 2022

Ukrajinská ekonomika, kterou zdevastovala invaze ruských vojsk, v letošním roce klesne o 35 procent. Předpověděla to dnes Světová banka (SB). Nový odhad nicméně představuje zlepšení proti červnové prognóze, kdy SB propad odhadovala na 45,1 procenta. Válka zničila ukrajinské továrny i zemědělskou půdu, z domovů pak vyhnala miliony Ukrajinců. SB odhaduje, že obnova země bude stát minimálně 349 miliard dolarů (zhruba 8,6 bilionu Kč).

15:05
4. 10. 2022

Na silnicích Lymanu na východě Ukrajiny, který o víkendu osvobodila ukrajinská armáda, leží těla padlých ruských vojáků, uvedla dnes agentura AP. Ukrajinští vojáci po tvrdých bojích o Lyman odklidili těla svých kamarádů, padlé ruské vojáky ale nechali na ulicích. Jejich těla nyní zajišťují představitelé humanitární mise Gruz 200. Pracovníci zkoumají, zda pod těly nejsou miny, a až poté je připravují k převozu. U silnic je totiž podle reportáže ještě množství protitankových i protipěchotních min.

14:32
4. 10. 2022

Evropská unie si v pondělí předvolala ruského chargé d'affaires při EU Kirilla Logvinova kvůli Moskvou ohlášené anexi ukrajinských území. Západ i Kyjev anexi považují za nelegální. Odsouzení chystaného ruského kroku bylo předmětem pondělní schůzky Logvinova s unijním diplomatem Michaelem Siebertem, informoval dnes Brusel v prohlášení.

13:58
4. 10. 2022

Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200.000 lidí, sdělil podle agentury RIA Novosti ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ministr také řekl, že mobilizovaní vojáci nyní absolvují výcvik. Částečnou mobilizaci v Rusku vyhlásil před necelými dvěma týdny prezident Vladimir Putin.

„K dnešnímu dni do ozbrojených sil vstoupilo přes 200.000 lidí... Vojáci vytvořených jednotek absolvují výcvik v 80 vojenských prostorech a šesti výcvikových střediscích,“ sdělil Šojgu. Ministr obrany také podle agentury RIA Novosti zdůraznil, že mobilizované muže vyšle armáda do míst, kde se na Ukrajině bojuje, pouze po „sladění s již nasazenými jednotkami“.

Ruský prezident Vladimir Putin a ruský ministr obrany Sergej Šojgu (21. 9. 2022)
13:23
4. 10. 2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podepsal nařízení, které znemožňuje diplomatická jednání ukrajinských představitelů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Už v pátek ukrajinský prezident sdělil, že Kyjev nebude s Ruskem jednat, dokud bude v jeho čele Putin.

Rada národní bezpečnosti a obrany v Kyjevě. Na snímku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (30. 9. 2022) Rada národní bezpečnosti a obrany v Kyjevě. Na snímku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (30. 9. 2022)
12:50
4. 10. 2022

Velké energetické firmy v Evropě se vracejí k fosilním palivům, jako je uhlí, aby se před zimou vypořádaly s nedostatkem ekologičtějších paliv. Zejména plynu je totiž kvůli dopadům války na Ukrajině nedostatek. Například společnost Orsted dostala od dánských úřadů nařízeno, aby začala znovu vyrábět elektřinu ve třech již odstavených elektrárnách na fosilní paliva.

12:10
4. 10. 2022

G7 zavede cenový strop na ruskou ropu a produkty ve třech fázích. V Ženevě to dnes oznámil zástupce amerického ministerstva financí Ben Harris. První fáze sankcí bude cílit na surovou ropu, další na motorovou naftu a třetí na produkty nižší hodnoty, například solventní naftu, informovala agentura Reuters.

11:41
4. 10. 2022

Takto nyní žijí nově zmobilizovaní vojáci Ruské federace.

10:52
4. 10. 2022

Během dvou týdnů od vyhlášení ruské mobilizace vstoupilo do Kazachstánu více než 200 tisíc občanů Ruské federace. Odešlo už 147 tisíc, uvedlo Ministerstvo vnitra republiky.

10:20
4. 10. 2022

Tématy čtvrtečního zasedání Evropského politického společenství v Praze budou bezpečnost a mír, energetika, klima a ekonomická situace. Na jednání, které bude předcházet pátečnímu neformálnímu zasedání Evropské rady, byli pozváni zástupci 44 zemí. Vyplývá to z informací na webu předsednictví a Evropské rady.

9:55
4. 10. 2022
!

Horní komora ruského parlamentu dnes jednomyslně schválila připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku, informuje agentura TASS. V pondělí smlouvy o připojení Záporožské, Chersonské, Doněcké a Luhanské oblasti podpořila také Státní duma, dolní parlamentní komora. Kyjev a Západ ruskou anexi ukrajinských území odmítly jako nelegální a odsoudily ji.

9:42
4. 10. 2022

Rusko na Ukrajině ukradlo obilí nejméně za 530 milionů dolarů (asi 13 miliard korun). Zjistila to agentura AP při společném vyšetřování s investigativním projektem Frontline americké stanice PBS. Ze satelitních snímků a dat z námořních radiových transpondérů podle AP vyplývá, že přes 30 lodí podniklo více než 50 plaveb, při nichž přepravilo obilí z Ruskem obsazených územích na Ukrajině do přístavů v Turecku, Sýrii, Libanonu a dalších zemí.

Krádež obilí by podle odborníků mohla být válečným zločinem. Rusko nejen vyváží obilí z ovládnutých ukrajinských oblastí, ale také útočí na zemědělská zařízení na územích pod kontrolou Kyjeva. Znehodnocuje tak potraviny, žene jejich cenu nahoru a také omezuje vývoz obilí z Ukrajiny, které se přezdívá obilnice Evropy.

9:10
4. 10. 2022

Ruské síly opět ostřelovaly dvě čtvrti v Charkově na východě Ukrajiny, uvedl gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Při jednom z těchto útoků zemřela 46letá žena.

"Raketový útok poškodil kritickou infrastrukturu ve čtvrti Novobavarskyj. Bohužel zemřela 46letá žena," napsal na sociální síti telegram gubernátor Syněhubov.

Sdělil také, že po půlnoci místního času (23:00 SELČ) zasáhla raketa podnik ve čtvrti Cholodnohirskyj. Vypukl tam požár, oběti podle prvních informací z této čtvrti hlášeny nejsou.

8:21
4. 10. 2022

Ruská mobilizace bude mít neblahé účinky na tamní ekonomiku, píše server Politico. Podle něj Rusko nemá plán, jak nahradit odvedené či uprchlé muže a není dostatek žen, které by nyní zvládly pozice zastoupit. Muži, kteří jsou nyní odvedeni či utíkají, jsou totiž bez výjimky v produktivním věku a často mají kvalifikované pozice.

Putin nedávno vyhlásil mobilizaci cca 300 000 mužů, neoficiálně se ale mluví až o 1 milionu a mobilizace je provázena skandály a nefunkční administrativou. Statisíce mužů pak v obavách z odvedení uprchly do sousedních zemí jako Kazachstán či Gruzie.

7:36
4. 10. 2022

Nový americký balíček vojenské pomoci v hodnotě $625 miliónů by měl obsahovat i čtyři systém HIMARS, píše Reuters. Kromě toho by v něm pak mělo být cca 200 minám odolných vozidel MRAP, munice pro ukrajinské houfnice či miny.

Balíček by mohl být oznámen už dnes. Jedná se o druhý balíček vojenské pomoci, který USA představí v krátké době poté, co minulý týden americká vláda představila balíček v hodnotě cca $1.1 miliardy, ve kterém byly mimo jiné 18 HIMARS systémů. Ty mají velký dostřel a přesnost a hrají důležitou roli v ukrajinském vojenském snažení.

6:58
4. 10. 2022

Ukrajinské síly měly v posledních 24 hodinách podstatné územní zisky kolem Lymanu a v severní Chersonské oblasti, píše Institute for Study of War. Ruské jednotky v oblasti byly přitom považovány za jedny z nejlepších v ruské armádě. To podle ISW potvrzuje, že i ty nejzkušenější ruské jednotky mají po více než sedmi měsících od začátku invaze silné problémy.

6:40
4. 10. 2022

Tisíce lidí protestovaly včera ve východním Německu proti vládě a válce na Ukrajině. Jen v durynském městě Gera se sešlo zhruba 10.000 osob, další manifestace u příležitosti Dne německé jednoty se konaly v Lipsku či Drážďanech, informovala agentura DPA s odvoláním na policii.

Při protestním pochodu Gerou účastníci hlasitě vyjadřovali nesouhlas se současnou politikou spolkové vlády, vysokou inflací a válkou na Ukrajině. Zazněly také požadavky na ukončení sankcí proti Rusku. V uplynulých dnech se především ve východní části Německa odehrála řada protestů, na nichž účastníci požadovali ukončení dodávek zbraní Ukrajině a zahájení mírových rozhovorů mezi Kyjevem a Moskvou.

6:36
4. 10. 2022

Vážení čtenáři, přejeme vám dobré ráno. Online přenos opět začíná.

23:32
3. 10. 2022

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme a přejeme dobrou noc. Budeme se na vás těšit zase zítra.

23:23
3. 10. 2022

Snímky z Charkova.

Charkov (3. 10. 2022) Charkov (3. 10. 2022) Charkov (3. 10. 2022)
23:08
3. 10. 2022

Rusko přidalo do videa z koncertu, který se konal před Kremlem na počest anexe ukrajinských území, nadšený křik diváků. Chtělo tím ukázat "podporu lidu". Rozdíl mezi verzí přímo z místa je značný. 

22:54
3. 10. 2022

Od začátku války Rusko ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě půl miliardy dolarů, píše AP. Novinářům agentury se podařilo vysledovat více než 50 zásilek s obilím z okupovaných oblastí Ukrajiny, které zamířily do přístavů v Turecku, Sýrii, Libanonu a dál.

21:59
3. 10. 2022

Americký podnikatel a zakladatel Tesly Elon Musk pochybuje o vítězství Ukrajiny proti Rusku. 

„Rusko provádí částečnou mobilizaci. V případě ohrožení Krymu přejde k plné válečné mobilizaci. Smrt na obou stranách bude zničující. Rusko má 3x víc obyvatel než Ukrajina, takže je vítězství Ukrajiny v totální válce nepravděpodobné. Pokud vám záleží na obyvatelích Ukrajiny, usilujte o mír,“ napsal na Twitteru. 

21:14
3. 10. 2022

Ukrajinští vojáci kráčí Bachmutem.

Bachmut (3. 10. 2022)
20:33
3. 10. 2022

V německé Geře dnes demonstrovalo proti politice spolkové vlády a válce na Ukrajině zhruba 10.000 lidí. S odvoláním na policii o tom informovala agentura DPA. Protesty jsou na dnešek ohlášeny také v dalších městech na východě Německa, mimo jiné v saském Plavně či v Magdeburku v Sasku-Anhaltsku.

Protestní pochod městem Gera ve spolkové zemi Durynsko se odehrál u příležitosti Dne německé jednoty. Účastníci při něm hlasitě vyjadřovali nesouhlas se současnou politikou spolkové vlády, vysokou inflací a válkou na Ukrajině. Zazněly také požadavky na ukončení sankcí proti Rusku.

Akce se zúčastnil šéf strany Alternativa pro Německo (AfD) v Durynsku Björn Höcke, který patří k nejvýraznějším představitelům národoveckého křídla této pravicově populistické formace.

20:09
3. 10. 2022

Moskevský soud bude odvolání americké basketbalistky Brittney Grinerové proti devítiletému trestu vězení za držení drog projednávat 25. října. Dvojnásobná olympijská vítězka a mistryně světa byla 4. srpna odsouzena za to, že policie v únoru na moskevském letišti našla v jejích zavazadlech náplně do elektronické cigarety obsahující konopný olej.

Jednatřicetiletá Grinerová se hájila tvrzením, že konopný olej zabalila nedopatřením při spěšném balení. Obhajoba soudu také předložila potvrzení, že opora týmu z Jekatěrinburgu má látku na lékařský předpis a užívá ji proti bolesti.

Zatčení hvězdné basketbalistky přišlo v době napjatých vztahů mezi USA a Ruskem krátce před invazí vojsk na Ukrajinu. Ve Spojených státech je odsouzení Grinerové považováno za nespravedlivé a případ je předmětem jednání vrcholných představitelů obou zemí. Grinerová by se tak mohla stát součástí výměny vězňů.

19:53
3. 10. 2022

Plukovník ozbrojených sil Ukrajiny Michail Matjušenko, který vedl skupinu "Kyjevští duchové", zahynul v bitvě nad Černým mořem. Zemřel už v černu, tělo ale našli teprve nedávno. Informoval o tom starosta Buči Anatolij Fedoruk. 

19:20
3. 10. 2022

Česká republika se dnes stala předsednickou zemí Rady guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Funkci bude po 12 měsíců vykonávat český velvyslanec při OSN, OBSE a dalších mezinárodních organizacích ve Vídni Ivo Šrámek, uvedla mluvčí českého ministerstva zahraničí Karolína Rezková.

Rada guvernérů je jedním ze dvou hlavních orgánů agentury - navrhuje její rozpočet, se souhlasem Generální konference jmenuje ředitele, posuzuje žádosti o členství nebo například zveřejňuje bezpečnostní standardy MAAE.

Ministr zahraničí Jan Lipavský podle tiskové zprávy svého úřadu zvolení Česka „považuje za velký úspěch české diplomacie“. „Agentura v poslední době ukázala, že je opravdu důležitá pro bezpečnost evropského kontinentu. Mám radost, že se také brzo budu moci sejít s jejím generálním ředitelem Rafaelem Grossim,“ dodal ministr.

MAAE se v uplynulých měsících dostala do středu mediální pozornosti kvůli napětí kolem ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny okupované ruskými jednotkami, která se stala terčem ostřelování.

19:09
3. 10. 2022

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranici s Ruskem plot. 

18:06
3. 10. 2022

Snímky ze Svjatohorsku.

Doněck - Svjatohorsk (3. 10. 2022) Doněck - Svjatohorsk (3. 10. 2022) Doněck - Svjatohorsk (3. 10. 2022) Doněck - Svjatohorsk (3. 10. 2022)
18:03
3. 10. 2022

V Jelanské posádce ve Sverdlovské oblasti na Urale zahynuli dva zmobilizovaní vojáci. Přesné příčiny jejich smrti se zjišťují, uvedl dnes na svém webu ruský list Kommersant s odvoláním na oblastní ombudsmanku Taťjanu Merzljakovovou.

Smrt jednoho z mobilizovaných mohla souviset s epileptickým záchvatem během otravy alkoholem, uvedla ombudsmanka. Druhý zmobilizovaný podle poslance Maxima Ivanova spáchal sebevraždu. Dalšího zmobilizovaného vojáka ze cvičiště poslali domů, kde „vzápětí zemřel kvůli cirhóze jater“, dodal Kommersant.

Ověřit tyto informace zatím není možné, poznamenala ruská redakce BBC, podle které jde o první případy úmrtí zmobilizovaných vojáků ještě před jejich odesláním na Ukrajinu.

Ruské ministerstvo obrany dnes v aplikaci Telegram zveřejnilo první dojmy zmobilizovaných vojáků poté, co dorazili do Donbasu na východě Ukrajiny: „Vidíme, že se lidé znovu naučili usmívat, a tedy nepřijeli jsme nadarmo,“ prohlásil jeden z vojáků podle ministerstva. „Když jsem uviděl lidi, civilisty, uviděl jsem v jejich očích naději,“ dodal druhý.

17:45
3. 10. 2022

Generální ředitel Záporožské jaderné elektrárny Ihor Murašov, kterého podle Ukrajiny zadržela minulý týden ruská hlídka, byl propuštěn. Na twitteru to dnes oznámil šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi.

„Vítám propuštění Ihora Murašova. Obdržel jsem potvrzení, že se Murašov bezpečně vrátil ke své rodině,“ napsal Grossi. Neupřesnil ale, kdo ředitele Ruskem okupovaného zařízení držel. MAAE v sobotu uvedla, že je v kontaktu s „příslušnými úřady“, aniž jmenovala Rusko. Murašov podle ní byl v „dočasné vazbě“.

Murašova podle Pavla Kotina, šéfa ukrajinské společnosti Enerhoatom, která Záporožskou jadernou elektrárnu spravuje, násilím v pátek při cestě ze zařízení zadržela ruská hlídka. Zavázala mu oči a odvezla jej na neznámé místo, uvedl Kotin. Rusko obvinil z „jaderného terorismu“ a vyzval, aby ředitele okamžitě propustilo. Ve věci se také obrátil na Grossiho a MAAE.

17:26
3. 10. 2022

Dnes předvolaný ruský velvyslanec Zmejevskij tlumočil náměstkovi ministra zahraničí Kurfürstovi Putinovu pozici k anexi ukrajinských oblastí.

16:54
3. 10. 2022

Ruské ministerstvo vnitra zařadilo novinářku Marinu Ovsjannikovovou na seznam hledaných osob. Informovala o tom agentura TASS. Novinářka byla v srpnu obviněna z úmyslného šíření „lživých informací“ o ruských ozbrojených silách, za což jí hrozí až desetiletý trest, a moskevský soud jí uložil domácí vězení.

Není jasné, kde se nyní Ovsjannikovová nachází. Právní zástupce novinářky agentuře AFP potvrdil, že je novinářka hledaná, podrobnosti ale nezmínil. „Není tam, kde měla do 9. října být,“ uvedl právník. Do zmíněného data platilo domácí vězení Ovsjannikovové, očekávalo se, že jej následně soud prodlouží.

Ovsjannikovová se stala známou v polovině letošního března svým protestem proti válce na Ukrajině v živém vysílání ruské státní televize. Od té doby dostala několik pokut za nepovolené protesty a „diskreditaci“ ruské armády a čelí trestnímu stíhání za šíření „lživých informací“, když minulý měsíc při protestu u Kremlu poukázala na smrt stovek dětí při ruské invazi na Ukrajinu.

16:53
3. 10. 2022

Evropská komise dnes podpisem příslušného memoranda potvrdila zapůjčení dalších pěti miliard eur (123 miliard Kč) Ukrajině na financování běžného chodu státu. První díl půjčky Evropská unie pošle kolem poloviny měsíce, oznámil eurokomisař Valdis Dombrovskis. Další dvě části mají následovat do konce roku.

Slíbená podpora je součástí devítimiliardového balíku, který evropský blok avizoval už na jaře a ze kterého byla zatím poskytnuta pouze jedna miliarda. Uvolňování peněz provází jisté neshody ohledně toho, jakou část balíku mají tvořit granty a jakou úvěry. Pětimiliardovou půjčku členské státy formálně schválily před dvěma týdny.

„Těší mě, že mohu podepsat druhé memorandum o porozumění s Ukrajinou od chvíle, kdy Rusko zahájilo svou brutální válku,“ napsal na twitteru Dombrovskis po dokončení schvalovacího procesu. Dodal, že peníze poslouží Kyjevu pro uspokojení okamžitých finančních potřeb včetně vyplácení mezd a důchodů. „První část doručíme v polovině října, následující dvě části budou následovat později v (tomto) roce,“ napsal.

16:52
3. 10. 2022

Delegace šesti německých poslanců dnes navštívila Tchaj-wan a ostrovu slíbila podporu v případě vojenských hrozeb ze strany Pekingu. Napsal to deník South China Morning Post. Šéf německé delegace Klaus-Peter Willsch z opoziční CDU nepřímo přirovnal situaci Tchaj-wanu s Ukrajinou. Čína proti návštěvě protestovala a zákonodárce vyzvala, aby přestali udržovat vztahy s tchajwanskou vládou.

Delegace se dnes setkala s tchajwanskou prezidentskou Cchaj Jing-wen, která německé poslance informovala o čínských vojenských cvičeních u ostrova, která Peking zorganizoval po srpnové návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

„Pokud bude čelit vojenským hrozbám, Tchaj-wanu odvážně poskytneme asistenci a podporu,“ uvedl Willsch. Připomněl, že Berlín podporuje Ukrajinu, která čelí ruské invazi. Delegace jednala s prezidentkou i o posílení vztahů na ekonomické úrovni, například ve výrobě polovodičů.

16:51
3. 10. 2022

Švédská pobřežní služba dnes s podporou vojenského námořnictva vyslala k poničeným plynovodům Nord Stream 1 a 2 ponorku. Ta má posbírat více informací o incidentu, který seismologové označují za výbuchy, jež narušily potrubí a zapříčinily únik plynu, napsala agentura Reuters.

„Za misi zodpovídá pobřežní stráž, my je ale podporujeme jednotkami. Jediná, kterou budeme jmenovat, je HMS Belos, což je záchranné podmořské plavidlo,“ řekl Reuters mluvčí švédského námořnictva Jammie Adamsson.

Evropské státy incident vyšetřují jako sabotáž se zatím neznámým pachatelem. Rusko, jehož státní firma Gazprom je většinovým vlastníkem plynovodů, ze sabotáže obvinilo Západ, konkrétně Spojené státy. USA jakékoliv zapojení do incidentu odmítly.

15:48
3. 10. 2022

Druhý den mobilizace v Rusku ukázal, že už se jí sotva dá říkat částečná, napsala dnes ruská redakce BBC. Lidé po celém Rusku dostávali povolávací rozkazy, doma nebo i v práci, a to v jakoukoli denní nebo noční hodinu, a rovnou byli posazeni do letadel nebo autobusů, které je převezly do středisek vojenské správy nebo přímo k jednotkám. Hlásit se na vojenskou správu měli v některých případech i lidé bez zkušeností z armády, otcové čtyř a více dětí, a dokonce i muži nad 60 let věku.

Také americký institut pro studium války ISW uvedl, že ruské úřady už porušují slíbené podmínky částečné mobilizace. Upozornil například na video, na němž údajně policie odvádí přímo z výuky studenty univerzity v Burjatsku.

„Budou chytat všechny, na koho dosáhnou,“ řekl v rozhovoru se stanicí Nastojaščeje vremja odborník na bezpečnost Pavel Luzin. Ruské úřady ale i tak podle něj budou mít problém naverbovat 300.000 rezervistů se zkušeností z armády, což je záměr ohlášený ve středu ministrem obrany Sergejem Šojguem. Povolávací rozkazy se sice v Rusku vydávají ve velkém, ale ne všichni adresáti je přijímají, podotkl Luzin.

15:33
3. 10. 2022

Majitel Sklárny a minipivovaru v Harrachově na Jablonecku František Novosad se rozhodl kvůli vysokým cenám plynu zastavit v listopadu výrobu a na dva měsíce vyhasit sklářskou pec. Většinu z 90 zaměstnanců plánuje propustit. Vyrábět chce znovu od poloviny ledna.

Zatímco letos firma musela nakupovat plyn za spotové ceny v průměru za 200 eur za megawatthodinu (4900 Kč), na příští rok má plyn zajištěný za výrazně nižší cenu 26 eur (640 Kč), řekl dnes ČTK Novosad.

Sklářská výroba patří k energeticky velmi náročným odvětvím, i když se podle Novosada snaží firma šetřit a sklo taví jen obden, spotřebu výrazně snížit nedokáže. Malá krkonošská sklárna spotřebuje ročně kolem 8000 megawatthodin plynu. Zatímco loni za něj za celý rok zaplatila 4,5 milionu korun, letos už náklady na plyn překročily 20 milionů a ještě není konec roku. „Utratili jsme už i 12 milionů, které jsme si v minulých letech našetřili na novou pec,“ řekl majitel sklárny.

15:13
3. 10. 2022

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov dnes prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Informovala o tom stanice BBC a agentura AFP. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky reagoval na zprávu o ústupu Rusů z Lymanu příspěvkem na sociálních sítích, ve kterém vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“, tedy v regionu, který Rusko anektuje.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes v reakci uvedl, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

„Je to velice emotivní moment. Šéfové regionů mají právo vyjádřit svůj názor. Ale i v těžkých okamžicích by emoce měly zůstat stranou jakéhokoliv hodnocení. Proto se raději držíme vyvážených, objektivních hodnocení,“ řekl novinářům Peskov. Použití jaderných zbraní se podle něj řídí příslušnou doktrínou.

Ruská jaderná doktrína umožňuje použití nukleárních zbraní, pokud budou proti zemi použity tyto nebo jiné zbraně hromadného ničení, popřípadě pokud bude Ruská federace čelit existenční hrozbě při použití konvenčních zbraní. Kreml dal zároveň už dříve najevo, že jaderná ochrana se bude vztahovat i na čtyři oblasti Ukrajiny, které Moskva právě anektuje, píše agentura Reuters.

15:07
3. 10. 2022
!

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) předvolal na úřad ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského kvůli flagrantnímu porušování mezinárodního práva a ilegální anexi ukrajinských oblastí. Sdělil to dnes na twitteru.

„Prostřednictvím našeho náměstka Jaroslava Kurfürsta jsme dali ruské straně jasně najevo, že zločinnou agresi a sprostou krádež území nebudeme tolerovat,“ řekl šéf české diplomacie v nahrávce, kterou ČTK poskytla mluvčí ministerstva Lenka Do.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podpisem smluv zahájil proces záboru čtyř ukrajinských regionů. Kromě Záporožské a Chersonské oblasti jde také o mezinárodně neuznané proruské separatistické útvary Doněckou lidovou republiku (DNR) a Luhanskou lidovou republiku (LNR). Kyjev a Západ anexi odmítly jako nelegální a odsoudily ji. Jde přibližně o 15 procent z celkové rozlohy Ukrajiny.

14:47
3. 10. 2022

Schodek státního rozpočtu ke konci září vzrostl na 270,9 miliardy korun ze srpnových 231,1 miliardy Kč. Dnes o tom informovalo ministerstvo financí (MF). Loni byl deficit rozpočtu ke konci září 326,3 miliardy korun, což byl nejhorší zářijový výsledek od vzniku Česka.

14:17
3. 10. 2022

Spojené státy po únicích plynu z podmořského potrubí Nord Stream zdražily zkapalněný zemní plyn (LNG) a zvýšily jeho prodej. Bez bližších podrobností to dnes podle tiskových agentur prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Spojené státy v minulosti opakovaně kritizovaly výstavbu plynovodu Nord Stream 2, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa, a nyní těží ze zvýšeného zájmu o LNG především v Evropě.

13:47
3. 10. 2022
!

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Informují o tom tiskové agentury. Kyjev a Západ ruskou anexi ukrajinských území odmítly jako nelegální a odsoudily ji.

Ruský prezident Vladimir Putin smlouvy spolu s proruskými představiteli regionů podepsal v pátek. Kromě Záporožské a Chersonské oblasti se jedná o mezinárodně neuznané proruské separatistické útvary Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku. Ruský ústavní soud smlouvy potvrdil v neděli.

13:38
3. 10. 2022
!

Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu.

Úřad zároveň apeloval na občany, kteří se v Rusku zdržují nebo tam dlouhodobě žijí, aby se registrovali v cestovatelském systému Drozd. Pokud se Češi rozhodnou v zemi zůstat, mají podle resortu dbát maximální opatrnosti, sledovat důvěryhodná média a mít připravený plán pro opuštění Ruska v případě nouze.

13:20
3. 10. 2022

Moskva bude konzultovat s obyvateli Chersonské a Záporožské oblasti stanovení hranic těchto ukrajinských regionů, které Rusko z části okupuje a jejichž anexi minulý týden ohlásil prezident Vladimir Putin. Podle zahraničních agentur to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ruskou anexi ukrajinských území odmítají Kyjev i Západ, jejichž představitelé ji odsuzují jako nelegální.

12:58
3. 10. 2022

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to dnes v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr (Vladimir) Saldo. Zelenskyj konkrétně uvedl, že ukrajinské síly plně osvobodily malé obce Archanhelske a Myroljubivka nacházející se na severu Chersonské oblasti. 

12:23
3. 10. 2022

Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro Putina. Přispělo do ní přes 11.000 lidí. Organizátoři to dnes uvedli na twitteru. Za 30 milionů korun pořídí modernizovaný tank T-72 Avenger. Nyní budou organizátoři vybírat peníze na potřebnou munici.

11:53
3. 10. 2022

Polsko si předvolalo ruského velvyslance ve Varšavě. Vláda chce Sergeji Andrejevovi sdělit, že falešná referenda a anexi čtyř ukrajinských oblastí Ruskem nebude akceptovat, řekl televizi TVN24 náměstek polského ministra zahraničí Marcin Przydacz.

11:22
3. 10. 2022

O dalším balíku protiruských sankcí se nyní vede v Evropské unii debata, do jejího skončení nemá smysl věc více komentovat. Na dnešní tiskové konferenci po jednání se šéfem slovenské diplomacie Rastislavem Káčerem to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

„Česká republika přišla a podpořila myšlenku zřízení mimořádného tribunálu pro zločin agrese,“ poznamenal Lipavský. „Dnes nemáme mechanismus, jak jednoznačně právně určit agresi z hlediska toho, jak ji definuje Charta OSN,“ dodal. Ruské vedení by podle něho mělo za činy vůči Ukrajině nést odpovědnost. Ohledně dalších sankcí existuje podle něj několik otevřených otázek.

Ministr zahraničí Jan Lipavský přijal nového slovenského ministra zahraničí Rastislava Káčera (3. 10. 2022)
10:50
3. 10. 2022

V případě, že se ruský prezident Vladimir Putin rozhodne na Ukrajině nasadit jaderné zbraně, zničí USA a jejich spojenci ruské jednotky a jejich vybavení na Ukrajině a potopí Černomořskou flotilu. V rozhovoru se stanicí ABC News to řekl bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) David Petraeus.

10:19
3. 10. 2022

Přibližně polovinu mobilizovaných obyvatel ruského Chabarovského kraje úřady povolaly do vojenské služby omylem, všichni se vrátili domů. Podle listu Kommersant to dnes uvedl gubernátor regionu Michail Děgťarjov.

9:33
3. 10. 2022

Aktivita v ruském zpracovatelském průmyslu v září rostla nejrychlejším tempem za tři a půl roku, přestože západní sankce měly nadále negativní dopad na export. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery. „Za poptávkou nicméně stáli zejména domácí zákazníci, protože nové exportní zakázky prudce klesly,“ uvádí S&P Global.

8:13
3. 10. 2022

Ruské síly útočí na Záporoží, poškozují infrastrukturu. Guvernér Záporožské oblasti Oleksandr Staruch oznámil, že ruské síly použily téměř tucet raket S-300, které zamířily na město a dvě vesnice v regionu. Podle Starucha byla v Záporoží poškozena určitá infrastruktura, včetně rehabilitačního centra pro děti se speciálními potřebami. Jedna osoba je po útoku v nemocnici, informoval The Kyiv Independent.

7:11
3. 10. 2022

Ve stínu ruské války na Ukrajině začíná letošní udělování Nobelových cen. Jako první bude dnes vyhlášena cena za fyziologii a lékařství, v dalších dnech pak budou postupně oznámena jména držitelů cen za fyziku, chemii, literaturu a za mír. 

Na zisk nejsledovanější Nobelovy ceny za mír mají podle expertů šanci bojovníci proti autoritářským režimům z Ruska, Běloruska či dalších zemí, dobrovolníci pomáhající na Ukrajině nebo instituce, které shromažďují informace o válečných zločinech.

6:43
3. 10. 2022

Dobré ráno, zástupkyně ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Krymu Tamila Taševová a její tým tráví každý den přípravami na budoucí reintegraci Krymu. Taševová říká, že „znovudobytí se zdá být nevyhnutelné“. „Možná se to nestane zítra, ale myslím, že to bude mnohem rychlejší, než jsem si myslela před rokem,“ řekla deníku Guardian.

22:04
2. 10. 2022

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Přejeme dobrou noc a budeme se na vás těšit zítra. 

21:48
2. 10. 2022

Město Chreščenivka v Chersonské oblasti je pod kontrolou Ukrajiny, její jednotky postupují dál směrem na Beryslav. Rusové se stahují, uvedl kanál Nexta. 

21:24
2. 10. 2022

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal oznámil, že od 24. února se k ukrajinské armádě přidalo na 900 učitelů.

20:53
2. 10. 2022

Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří, jako jsou plynovody či kabely. Oznámil to dnes ministr obrany Ben Wallace, podle kterého je po poškození plynovodu Nord Stream nutné více chránit tento druh infrastruktury. Wallace nepřímo naznačil, že za poškozením potrubí stojí Rusko, napsala agentura Reuters.

Na konferenci Konzervativní strany v Birminghamu Wallace oznámil, že Británie nedávno objednala dvě speciálně upravené lodi na ochranu podmořské infrastruktury. Podle něj poškození plynovodu Nord Stream připomnělo, „jak je naše ekonomika a infrastruktura citlivá na takové hybridní útoky“.

„Náš internet a naše energie jsou ve velké míře závislé na plynovodech a (podmořských) kabelech. A Rusko se netají tím, že má schopnosti zaútočit na takové cíle,“ dodal Wallace.

20:15
2. 10. 2022

V krymském Sevastopolu se uprostřed města ozval silný výbuch, píše Ukrajinská Pravda. Stalo se to poblíž nákupního města Moskovskij. Podle Rusů to byl „blesk“. 

19:41
2. 10. 2022

Děti osvobozených území vítají ukrajinskou armádu.

19:40
2. 10. 2022

Zemřel bývalý prezident Arktické akademie věd, známý petrohradský vědec Valerij Mitko. Nacházel se v domácím vězení kvůli obvinění ze zrady ve prospěch Číny.

18:55
2. 10. 2022

Ruský prezident Vladimir Putin má nejméně tři dvojníky, řekl podle agentury Unian šéf ukrajinské vojenské zpravodajské služby Kyrylo Budanov. Uvedl také, že v rozvědce jsou lidé, kteří se přímo na Putinovy dvojníky specializují.

„Já osobně nejsem na Putina specialista. Ale podle mě jsou určitě aspoň tři dvojníci, které hned poznám,“ řekl Budanov v rozhovoru s ukrajinskou novinářkou Natalijou Mocejčukovou.

V médiích se už mnohokrát objevily spekulace, že Putin má dvojníky. Informaci ale ještě nikdo oficiálně nepotvrdil. O tom, že Putin využívá služeb dvojníků, je přesvědčen například také ruský advokát Mark Fejgin, který je znám díky tomu, že obhajoval mnoho opozičních osobností.

18:39
2. 10. 2022

Snímky z osvobozeného Svjatohirsku.

Svjatohirsk (2. 10. 2022) Svjatohirsk (2. 10. 2022) Svjatohirsk (2. 10. 2022) Svjatohirsk (2. 10. 2022)
18:09
2. 10. 2022

Česká republika nebude tolerovat ruské hanebné porušování mezinárodního práva, sprostou krádež území jiného státu a Putinovy koloniální snahy, sdělil dnes ČTK v reakci na ruskou anexi čtyř ukrajinských území ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). V reakci na aktuální dění si některé evropské státy povolají na jednání ruské velvyslance. Zda tak učiní i Česko, není jasné. „Další postup koordinujeme se spojenci,“ uvedl ministr na dotaz ČTK.

„Neuznáme jedinou nezákonnou anexi ukrajinského území Ruskem bez ohledu na to, kolik ruských vojáků se bude na území Ukrajiny nacházet,“ doplnil.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podepsal se zástupci proruských separatistů smlouvy o připojení čtyř ukrajinských oblastí k Rusku - samozvaných lidových republik Doněcké a Luhanské na východě Ukrajiny a Chersonské oblasti a Záporožské oblasti na jihu země. Dnes krok schválil i ústavní soud a hlasovat o něm musí i parlament, který o tom začne jednat v pondělí, napsala agentura Reuters.

17:30
2. 10. 2022

V ukrajinském Izjumu bylo během šesti měsíců ruské okupace mučení naprosto běžnou praktikou, která postihla vojáky i civilisty, napsala dnes agentura AP na základě svého zkoumání. Agentura v nedávno osvobozeném městě lokalizovala deset míst, kde se mučení odehrávalo.

Novináři AP mluvili s 15 lidmi, kteří popsali mučení ruskými vojáky v Charkovské oblasti, kde Izjum leží, a také se dvěma rodinami, jejichž příbuzní padli do ruských rukou a už se nevrátili. Agentura zjistila, že ruští vojáci unášeli především muže s vazbami na ukrajinské síly, v bezpečí před nimi ale nebyl žádný dospělý.

„Mlátili mě holemi, rukama a kopali do mě. Típali o mě cigarety. Střelili mě do nohou,“ popsal 38letý voják Mykola Mosjakyn. Rusové ho podle jeho vyprávění zajali u něho na chalupě. Trápili ho také tak, že ho hodili do jámy se stojatou vodou, spoutali mu ruce a pověsili za pouta. Po třech dnech ho vysadili u nemocnice a řekli mu:„Povězte, že jste měl nehodu.“

17:07
2. 10. 2022

Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Francouzský prezident Emmanuel Macron chce v reakci na anexi pracovat s unijními partnery na dalších sankcích proti Rusku, uvedla dnes agentura AFP. Kvůli připojení čtyř ukrajinských území k Rusku si Německo, Itálie a další unijní země předvolaly ruské velvyslance.

Podle Stoltenberga dobytí města Lyman ukazuje schopnost ukrajinské armády zatlačovat ruské jednotky. To se děje díky odvaze ukrajinských vojáků i dodávkám moderních zbraní ze strany západních zemí. Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Kyjeva, řekl Stoltenberg v rozhovoru s televizí NBC.

K pátečnímu prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že míní zrychleně podat přihlášku Ukrajiny do aliance, Stoltenberg uvedl, že o členství musí státy NATO rozhodnout jednomyslně. Severoatlantická aliance také podporuje vyšetřování příčin poškození plynovodu Nord Stream. „Jakýkoliv úmyslný útok na kritickou infrastrukturu NATO se setká s pevnou a jednotnou odezvou,“ řekl Stoltenberg.

16:05
2. 10. 2022

Ukrajinci na Doněcku dobyli Torskoje.

15:28
2. 10. 2022

Německo, Dánsko a Norsko koupí pro Ukrajinu 16 slovenských houfnic Zuzana 2. Uvedené tři země za ně zaplatí 92 milionů eur (asi 2,2 miliardy Kč), uvedlo podle agentury Reuters německé ministerstvo obrany.

Dodávky těchto samohybných děl mají začít v příštím roce. Slovenské ministerstvo obrany zakázku v prohlášení zaslaném ČTK potvrdilo, podle něj příslušnou dohodu v této záležitosti dnes slovenský ministr obrany Jaroslav Naď podepsal v Kodani se svým dánským kolegou Mortenem Bodskovem. Ukrajina se už dříve dohodla se Slovenskem, že od něj koupí osm zmíněných houfnic.

„Ukrajina potřebuje při obraně své země a životů lidí naši pomoc, proto se i na mezinárodní úrovni snažíme nacházet všechny možnosti, jak ji efektivně a adresně podpořit,“ uvedl Naď. Jeho úřad sdělil, že dodávky houfnic Ukrajině na základě nejnovější dohody Slovenska se spojenci předpokládá postupně od druhé poloviny příštího roku.

15:00
2. 10. 2022

Ukrajinské jednotky si udělaly fotku v dobytém Lymanu. 

Lyman (2. 10. 2022)
14:14
2. 10. 2022

Lotyšské volby vyhráli prozápadní strany, proruská uskupení neuspěla.

Sobotní parlamentní volby v Lotyšsku vyhrála centristická strana konzervativního premiéra Krišjánise Kariňše, zatímco promoskevské strany oslabily. Vyplývá to podle tiskových agentur z předběžných výsledků, zveřejněných volební komisí po sečtení téměř všech hlasů. Vítězná strana si ale ještě musí najít koaliční partnery do nové vlády, protože její dosavadní spojenci si ve volbách pohoršili.

Premiérovo uskupení Nová jednota (jeho součástí je strana Jednota) získalo 18,94 procenta hlasů. Na druhém místě se umístila koalice Svaz zelených a zemědělců (12,7 procenta) a na třetím nově vzniklá Sjednocená kandidátka (11 procent).

Pětiprocentní práh překonalo jen osm stran. Za největšího poraženého pozorovatelé označují proruské uskupení Shoda-Sociálnědemokratická strana, které nyní podle předběžných výsledků skončilo před branami parlamentu.

14:13
2. 10. 2022

Únik plynu z plynovodu Nord Stream 1 už se patrně také zastavil, uvedly dnes podle agentury AP dánské úřady. V sobotu Dánsko oznámilo, že plyn pravděpodobně přestal unikat také z plynovodního potrubí Nord Stream 2.

„Společnost Nord Stream AG informovala Dánský energetický úřad, že se patrně podařilo dosáhnout stabilního tlaku v potrubí Nord Stream 1. To zřejmě znamená, že přestal unikat plyn také po dvou posledních hlášených únicích,“ uvedl dánský úřad na twitteru.

Zprávy o nových problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat v pondělí. Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak v úterý varovalo před dvěma úniky z Nord Streamu 1. Ve čtvrtek pak informovalo o čtvrtém úniku. Skandinávští seismologové oznámili, že v pondělí zaregistrovali na dně Baltského moře výbuchy, jeden slabší a druhý silnější. Jejich sílu odhadli na několik stovek kilogramů výbušnin.

13:29
2. 10. 2022

 Papež František vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby „zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině“. Odsoudil i hrozbu jaderné války, kterou označil za „absurdní“, píše Reuters. Jde zatím o nejhlasitější papežovu výzvu k zastavení násilí od začátku ruské války na Ukrajině před sedmi měsíci. František dnes promluvil k veřejnosti na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyzval k otevřenosti vůči vážným mírovým rozhovorům a mezinárodní komunitu k využití „všech diplomatických nástrojů“ na ukončení „ohromné tragédie a hrůzy války“.

„Tahle hrozná nepředstavitelná rána lidstva, namísto aby se zmenšovala, krvácí stále víc a hrozí, že se rozšíří. Že lidstvo znovu stojí před hrozbou atomové války je absurdní,“ řekl František a otázal se: „Kolik ještě krve musí téct, než válka skončí?“.

Papež vyzval Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině. (2. 10. 2022) Papež vyzval Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině. (2. 10. 2022) Papež vyzval Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině. (2. 10. 2022) Papež vyzval Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině. (2. 10. 2022)

Video  Medveděv hrozí Ukrajině soudným dnem: Analytik o jaderné hrozbě i cíli Ukrajinců zničit Krymský most  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa