Cizí státy chtějí naše území, musíme se stát velmocí oceánů. Putin podepsal novou námořní doktrínu

Autor: mav - 
6. srpna 2022
15:51

Nové letadlové lodě, hypersonické rakety, základny ve Středozemním moři... Takové jsou ambice ruského námořnictva vstříc údajným hrozbám. Prezident Vladimir Putin o Den námořnictva (31. 7.) v Petrohradě podepsal novou námořní doktrínu Ruska. Nepřekvapí, že za hlavní hrozby považuje USA a NATO.

„Otevřeně jsme vyznačili hranice a zóny národních zájmů Ruska – hospodářských i strategických. Jsou to naše arktické vody, vody Černého, Ochotského a Beringova moře a baltské i kurilské průlivy,“ ohlásil Putin ve slavnostním projevu před nastoupenými důstojníky námořnictva. „Pevně, všemi prostředky budeme zajišťovat jejich ochranu.“

„Dnešní Rusko nemůže existovat bez silné flotily,“ uvádí dokument o 55 stranách, který nahrazuje doktrínu z června 2015 - tu Rusko přijalo rok a čtvrt po anexi Krymu. I nová doktrína nepřímo řeší Krym a Ukrajinu, počítá s „posílením ruské geopolitické pozice“ v Černém a Azovském moři. Na Krymu se má rozšířit vojenská infrastruktura.

Hlavní hrozbou však je „strategická politika Spojených států, jejichž cílem je ovládnout světové oceány“ a omezit přístup Ruska k oceánským zdrojům a plavebním trasám. A další hrozba: „Územní nároky řady zemí, jež se týkají pobřežních a ostrovních teritorií,“ dodává dokument.

Ruská federace se mj. pře o čtyři ostrovy v Kurilách s Japonskem – kvůli nim ostatně Sovětský svaz s Japonskem nikdy neuzavřel mír po druhé světové válce, jen příměří roku 1956. Spojené státy zase v minulosti opakovaně obvinily Moskvu, že se snaží militarizovat Arktidu.

Rusko podle doktríny hodlá být světovou námořní velmocí. Pomoci má i moderní raketa Cirkon, kterou dle prezidentových slov nezastaví žádná bariéra. „Dodávky hypersonických střel ruským ozbrojeným silám začnou v příštích měsících. Fregata Admirál Gorškov bude první, která půjde do bojové služby s těmito skvělými zbraněmi na palubě,“ uvedl Putin.

Ke klíčovým prioritám řadí doktrína vývoj a budování letadlových lodí. Mj. na Dálném východě tak mají vyrůst doky pro stavění velkých plavidel. Stejně tak by si Moskva přála, aby se po světových oceánech plavilo víc ruských obchodních lodí.

Námořní doktrína tak má řešit i jejich bezpečnost. Velký důraz klade na tzv. severovýchodní cestu, tedy od evropské části Ruska na Dálný východ, do Číny či dál do Asie. S globálním oteplováním a táním ledovců je tato trasa stále dostupnější, nejen pro ledoborce a každý rok delší dobu. Trasu bude Rusko potřebovat, aby mohlo přeorientovat svůj zahraniční obchod – včetně ropy a zkapalněného plynu – na Čínu.

Obklíčený Kaliningrad

Jinou trasu řeší doktrína v Baltském moři, všímá si agentura Bloomberg. Z přístavů Usť-Luga a Petrohrad se mají plavit trajekty do exklávy Kaliningradu. Ten Litva nedávno kvůli přísným interpretacím sankcí vůči Rusku odřízla od důležitých dodávek po železnici, rozmluvila jí to pak Evropská komise.

Dokument podle agentury Interfax zmiňuje i nedostatek námořních základen v zahraničí. Ruská federace proto plánuje budovat nové v asijsko-pacifickém regionu a také ve Středozemním moři. Tam má ruská flotila k dispozici přístav Tartús v Sýrii, aktuálně se svou malou základnu pro menší plavidla snaží rozšířit. Jinak má Moskva ve Středomoří problém s uzavíráním spojenectví.

13:41
Dnes

Oděsu na jihu Ukrajiny nově zasáhla ruská raketa. Zabila dva lidi a další tři zranila, uvedl podle médií šéf oblastní správy Oleh Kiper.

13:32
Dnes

Americký prezident Donald Trump bude v pátek telefonicky hovořit se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, informoval deník Financial Times (FT). Jednat spolu budou podle něj o pozastavení některých klíčových dodávek zbraní Kyjevu. Ukrajinský prezident podle FT bude také chtít mluvit o možných budoucích amerických zbrojních dodávkách Ukrajině, která se brání ruské agresi.

Bílý dům v úterý potvrdil informace serveru Politico, že americké ministerstvo obrany zastavilo dříve slíbené dodávky některých střel protivzdušné obrany a další přesné munice na Ukrajinu z obav, že se zásoby amerických zbraní příliš zmenšily. Podle zástupkyně mluvčí Bílého domu Anny Kellyové daly USA přednost svým zájmům.

13:19
Dnes

Ruský generál Michail Gudkov, který velel brigádě námořní pěchoty Tichooceánské flotily a byl nedávno povýšen na zástupce velitele vojenského námořnictva, zahynul v Kurské oblasti na západě Ruska. Generálovu smrt dnes oznámil gubernátor Přímořského kraje Oleg Kožemjako.

Generál a několik dalších vysoce postavených důstojníků podle ruských médií zahynulo v úterý večer, kdy ukrajinské síly vypálily několik raket na štáb 155. brigády námořní pěchoty. Té Gudkov, vyznamenaný titulem Hrdiny Ruska, velel, než jej ruský prezident Vladimir Putin na jaře povýšil na zástupce velitele vojenského námořnictva. Na starost dostal koordinaci jednotek námořní pěchoty, které navštěvoval i na frontě. Už v úterý na hlavním náměstí ve Vladivostoku vznikl podle tisku improvizovaný památník Gudkova a dalších zabitých krajanů.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa