Otrávili ho? Putinův uprchlý poradce náhle skončil v nemocnici, prošetřuje to policie

Autor: ČTK - 
1. srpna 2022
12:41

Italská policie prošetřuje náhlou nevolnost otce ruské privatizace Anatolije Čubajse. Napsal to dnes deník La Repubblica. Podle manželky jednoho z architektů ekonomických reforem v Rusku je Čubajs v nemocnici ve vážném stavu. Dva nejmenované zdroje, se kterými mluvila agentura Reuters, ale vyloučily, že by Čubajs byl cílem útoku. Čubajs rezignoval na konci března na svou funkci v Kremlu a z Ruska vycestoval.

Manželka ruského ekonoma řekla v neděli agentuře TASS, že se její manžel nachází v nemocnici ve vážném stavu. Žena odmítla upřesnit, v jaké zemi Čubajs pobývá. Podle manželky se Čubajsovi udělalo náhle špatně a měl potíže s pohyby rukou a nohou.

Podle italských médií je Čubajs hospitalizován na severu Sardinie, kde byl na dovolené. Lékaři se domnívají, že ruského ekonoma mohlo postihnout velmi vzácné onemocnění Guillainův–Barrého syndrom, které zasahuje periferní nervovou soustavu. Podle stanice RAI se Čubajsův stav zlepšil a je mimo ohrožení života.

Podle deníku La Repubblica na místo Čubajsova pobytu přijeli policejní experti, kteří odebrali vzorky. Úřady se chtějí ujistit, že nevolnost nemá cizí zavinění. Deník připomíná případy dalších ruských občanů v zahraničí, u kterých existuje podezření, že byli otráveni Moskvou.

Dva zdroje, se kterými hovořila agentura Reuters, ale vylučují, že by se Čubajs stal cílem útoku ruských tajných služeb. „Myslí si, že se jedná o nemoc,“ uvedl jeden zdroj. S tímto hodnocením souhlasí i druhý zdroj, podle kterého Čubajs je schopen komunikace, ale nedokáže se hýbat. Agentura Reuters také informuje, že ruský ekonom je hospitalizován v Evropě.

Kreml nabízí pomoc

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil informace o Čubajsově hospitalizaci za smutnou zprávu. Moskva je podle něj ochotna bývalému politikovi pomoci, pokud o to požádá.

Šestašedesátiletý Čubajs, místopředseda ruské vlády za prezidenta Borise Jelcina, byl jedním z posledních ruských reformátorů 90. let, který zůstával ve vysokých patrech ruské politiky. Na přelomu milénia stál u politického vzestupu Vladimira Putina a během jeho prezidentského působení zastával nejvyšší pozice ve velkých státních podnicích. Na konci března, zhruba měsíc po začátku ruského vojenského tažení proti Ukrajině, Kreml potvrdil Čubajsovu rezignaci. Podle médií pak Čubajs odcestoval do zahraničí.

22:46
Dnes

Macron a Zelenskyj dnes navštívili i štáb mnohonárodních sil v Paříži, které by mohly být rozmístěné v případě příměří na linii kontaktu. „Jsme připraveni,“ uvedl Macron. „Jsme odhodlání posílit naše sankce proti Rusku ve spolupráci se Spojenými státy,“ uvedl dále Macron s tím, že Rusko se rozhodlo pokračovat s válkou.

Dohoda mezi Francií a Ukrajinou o nákupu 100 bojových letounů Rafale uvádí, že pořízené zbraně by měly být nové výroby. Podle francouzských expertů dodávka tak vysokého počtu letadel potrvá nejméně několik let. Nákup si také vyžádá náročný výcvik pilotů. Otázky jsou otevřené také ohledně financování, zní v prvních reakcí analytiků. Macron v tomto smyslu zmínil financování ze zdrojů, které již nyní EU používá pro pomoc Ukrajině. Dnes podepsaná dohoda ještě není nákupní smlouva.

22:34
Dnes

Vladimir Putin podepsal zákon o zpřísnění trestní odpovědnosti za sabotáže. Za trestné činy spjaté se sabotážemi bude možné soudit osoby starší 14 let. Za zapojení nezletilých do sabotážních akcí bude hrozit až doživotí, uvedla dnes ruská média. Prezidentovým podpisem zákon vstoupil v platnost.

Nově lze tresty za sabotáže v ruských zákonech přirovnat k trestům za terorismus: trestní odpovědnost od 14 let, vyloučení podmínečných trestů, nemožnost vynést trest pod dolní hranicí trestní sazby a podmínečné osvobození nejdříve po odpykání tří čtvrtin trestu, poznamenal server BBC News.

Podle ruských zákonů již bylo možné soudit čtrnáctileté za vraždu, únos, loupež, teroristický čin, účast v teroristické organizaci či za výcvik za účelem spáchání teroristickému činu. Přidáním sabotáže na tento seznam se podle vysvětlení k zákonu odstraňuje „mezera v zákonech“, napsal list Kommersant a dodal, že u všech trestných činů souvisejících se sabotážemi se ruší promlčecí lhůty.

22:25
Dnes

Terčem výbuchu v Polsku se podle premiéra Tuska měl stát vlak z Varšavy do Demblinu. „Naštěstí nedošlo k tragédii, ale situace je velmi vážná,“ dodal. Trať se používá k přepravě zbraní pro Ukrajinu, která se čtvrtým rokem s pomocí Západu brání agresi Ruska. Tusk slíbil, že Polsko dopadne pachatele bez ohledu na to, kdo za útokem stál.

Ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz uvedl, že armáda hlídá 120 kilometrů této trati, která vede k ukrajinským hranicím a po které podle ministerstva infrastruktury denně projede 115 vlaků.

Deník Gazeta Wyborcza označil útok na trať Varšava-Lublin za „novou kvalitu v ruské diverzi proti Polsku“. Nebýt pozorného strojvedoucího, který si poškození kolejnice všiml, hrozila železniční katastrofa s množstvím obětí. Rusko podle komentátora překročilo další hranici a je na místě se ptát, zda Rusko proti Evropě vede jen hybridní válku.

Zobrazit celý online
Video  Šéf obranného průmyslu pro Blesk o zbraních pro Ukrajinu: Nebudou chybět Česku?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa