Útok v Oděse pouhý den po podpisu dohody o obilí: Rusko se vymlouvá, svět zuří

Aktualizováno -
23. července 2022
18:55
Autor: ČTK, Mii - 
23. července 2022
12:53

Ruské rakety dnes zasáhly ukrajinský černomořský přístav Oděsa. Podle velení ukrajinské armády přístav zasáhly řízené střely Kalibr, exploze byly slyšet i ve městě, uvedl server BBC. Útok přišel pouhý den poté, co Moskva a Kyjev podepsaly dohodu o vývozu obilí, v níž hraje přístav v Oděse klíčovou roli. Ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že pokud Rusko dohodu nedodrží, ponese odpovědnost za globální potravinovou krizi. Útok odsoudili generální tajemník OSN António Guterres a šéf diplomacie EU Josep Borrell. Ruští představitelé řekli Ankaře, že Moskva nemá s raketovým útokem na Oděsu nic společného, uvedl později turecký ministr obrany Hulusi Akar.

„Nepřítel zaútočil na přístav v Oděse střelami Kalibr; dvě z nich byly sestřeleny protivzdušnou obranou, dvě zasáhly infrastrukturu přístavu,“ uvedla armáda na síti Telegram.

Ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko na síti Telegram sdělil, že v přístavu začalo po raketovém úderu hořet. „Rusko zasáhlo přístav Oděsa, na místě zuří požár, na přístav dopadly dvě rakety. Jsou tam oběti,“ napsal a obvinil Rusko, že „jednou rukou podepisuje dohodu a druhou posílá rakety“.

V pátek zástupci Ruska a Ukrajiny podepsali v Istanbulu dohodu, jež má umožnit vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů Oděsa, Čornomorsk a Južne. Dohoda, kterou zprostředkovaly OSN a Turecko, počítá s tím, že plavidla s obilím budou moci plout námořními humanitárními koridory.

„Rusové nám řekli, že s tímto útokem nemají absolutně nic společného a že tuto záležitost velmi podrobně a pečlivě zkoumají,“ sdělil později podle agentury Reuters turecký ministr obrany Hulusi Akar. Zároveň vyjádřil obavy ohledně útoku na oděský přístav a vyzval všechny strany, aby pokračovaly ve spolupráci ohledně obilné dohody.

Plivanec do tváře

„Netrvalo to ani 24 hodin, než Rusko namířilo své střely na přístav v Oděse, porušilo své sliby a podkopalo své závazky přijaté v dohodě z Istanbulu za přítomnosti OSN a Turecka. V případě nesplnění (slibů) Rusko ponese plnou odpovědnost za globální potravinovou krizi,“ napsal na twitteru mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko.

Podle něj je ruský raketový útok „plivancem do tváře generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese a tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, kteří výrazně pomohli k dosažení dohody a kterým je Ukrajina vděčná“. Ministerstvo zahraničí v Kyjevě také vyzvalo OSN a Turecko, aby se zasadily o to, že se dohoda bude dodržovat a že lodě budou moci stanovenou cestou volně proplouvat.

Obzvlášť zavrženíhodný útok, kritizuje OSN

Generální tajemník OSN Guterres dnes útok „jednoznačně odsoudil“, uvedl jeho mluvčí Farhan Haq, jenž připomněl, že dohodu o vývozu obilí se v pátek zavázaly dodržovat obě strany. „Tyto komodity jsou zoufale potřeba k řešení potravinové krize a ulehčí utrpění milionům potřebných lidí po celém světě,“ stojí v jeho prohlášení.

„Zaútočit na cíl, který je klíčový pro vývoz obilí, jen den po podepsání dohody v Istanbulu je obzvlášť zavrženíhodné a znovu to ukazuje naprostou neúctu Ruska k mezinárodnímu právu a závazkům,“ uvedl na twitteru šéf unijní diplomacie Borrell.

Útok na Oděsu odsoudila rovněž americká velvyslankyně v Kyjevě Bridget Brinková. „Je to nehorázné… Kreml dál dělá z potravin zbraň. Rusko musí být pohnáno k zodpovědnosti,“ napsala na twitteru. Také šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak obvinil Rusko, že se snaží systematicky vyvolat potravinovou krizi.

15:08
Dnes

Ukrajinský parlament potvrdil ve funkci ministra zahraničí stávajícího šéfa diplomacie Andrije Sybihu. Ukrajinská vláda prochází obměnou.

14:29
Dnes

Tvrzením, že muž zadržený v souvislosti s vyhrůžkami vůči českým a slovenským školám byl pravděpodobně placen z Ruska, chtěla česká Bezpečnostní informační služba (BIS) zakrýt podstatný fakt, že jde o Ukrajince, uvedl místopředseda slovenské sněmovny a bývalý policejní prezident Tibor Gašpar. 

„Jsem znechucen z toho, jak to komunikují zejména partneři z Česka, to je nehorázné,“ řekl k případu Gašpar ve vysílání internetového kanálu Infovojna. Podle něj poslanci slovenského parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost už po loňských výhrůžkách školám na Slovensku a v Česku dostali od slovenských bezpečnostních složek informace o ukrajinském pozadí výhrůžek. Gašpar dále tvrdil, že za výhrůžkami nemohl být pouze jeden člověk. „Toto nedělala jedna osoba. Osobně si myslím, že je to skupina lidí, která se snažila rozvrátit politické poměry na Slovensku,“ uvedl.

Jeho kolega z nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Erik Kaliňák, který je také šéfem poradců premiéra Roberta Fica, označil ředitele BIS Michala Koudelku za klauna. Naopak slovenská opozice už ve středu kritizovala slovenskou policii a ministra vnitra, že při informování o akci společného policejního týmu Česka, Slovenska a Ukrajiny zamlčeli možnou ruskou stopu v případu.

13:39
Dnes

Ruské jednotky převzaly kontrolu nad třemi vesnicemi ve třech různých ukrajinských oblastech, oznámilo ruské ministerstvo obrany a vyjmenovává Kamjanske v Záporožské oblasti, Dehtjarne v Charkovské a Popiv Jar v Doněcké oblasti.

Moskva považuje celou Záporožskou a Doněckou oblast za součást Ruské federace, stejně jako další částečně okupované oblasti: Luhanskou a Chersonskou oblast. Ruská armáda pravidelně hlásí dobytí, v jejím pojetí „osvobození“, menších ukrajinských vesnic, nejčastěji v Doněcké oblasti, kde se odehrávají nejtěžší boje.

Informace z oblastí bojů nelze nezávisle ověřit. Pokud by se však pravdivost dnešního oznámení potvrdila, znamenalo by to ruský postup na několika frontách proti ukrajinské armádě, která se potýká s nedostatkem vojáků i zbraní, poznamenala agentura AFP.

Zobrazit celý online

Moskva se chová jako pobuda, říká Fischer

„Kreml opět ukázal, jak je nedůvěryhodný a dohody pro něj nic neznamenají,“ píše šéf české diplomacie Jan Lipavský na twitteru. 

Reagovala i senátorka Miroslava Němcová (ODS). „Včera podepsalo Rusko dohodu o obilí,dnes bombarduje přístav v Oděse. Při podpisu věděli, že vývoz obilí zmaří. Z OSN má Rusko rohožku dávno a Erdogan dostal účet za těch 50 vteřin. Věřit Rusku může jenom zločinec nebo hlupák,“ uvedla.

„Naprosto odsuzuji skandální přístup Ruska. Moskva se chová jako pobuda a hospodský rváč,“ hodnotí šéf senátního zahraničního výboru Pavel Fischer. 

Video  Medveděv hrozí Ukrajině soudným dnem: Analytik o jaderné hrozbě i cíli Ukrajinců zničit Krymský most.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa