Sobota 20. srpna 2022
Svátek slaví Bernard, zítra Johana
Oblačno, bouřka 28°C

Olena se stala tváří války na Ukrajině: Operace jí zachránila zrak, vrátila se k učení

Autor: Darina Jíchová - 
5. července 2022
05:00

Olena Kurylová se krátce po ruském vpádu na Ukrajinu stala tváří války, snímek, na kterém je se zraněním na hlavě obletěl svět. Učitelka je 3 měsíce po operaci, která jí zachránila zrak a v Polsku je zpět mezi dětmi a žáky, uvedl list Daily Mail.

Olena v Polsku pomáhá hlavně dětem, společně „malují válku“, což označila za „smutnou nevyhnutelnost“. Do třídy k ní chodí převážně váleční uprchlíci, kteří stejně jako ona našli bezpečné útočiště v Polsku. „Zapomenu, kde jsem, že jsem v Polsku a moje starosti na okamžik zmizí,“ učitelství je pro dvaapadesátiletou Olenu poslání. „V duši mám spoustu lásky, kterou chci rozdat těmto dětem. Dělají mi radost, jakou jsem od války nezažila,“ řekla pro tisk.

A co děti, které k ní na lekci chodí, kreslí? „Válku, nebo život před válkou, jaké to bylo doma s rodiči, jaké měly sny, častým tématem je také naděje na mír. Holčičky rády kreslí své maminky, kluci zase většinou válečné stroje,“ dodala Olena.

Olena: Chci domů

Olena, která je napůl Ruska, byla zraněné při ruském útoku na Charkov, v pravém oku jí zůstal kus skla. Za pomoci novinářů z nedělníku Mail on Sunday se dostala do bezpečí a následně jí chirurgové v polských Katovicích zachránili zrak, když jí poškozené oko vyplnili silikonovým olejem. Ještě ji však čeká další zákrok, po kterém by se jí měl zrak plně vrátit.

„Může to zabrat 2 měsíce, v nejhorším případně budu muset na další 3 operace. Od okamžiku, kdy jsem přišla do Polska, jsem měla naději a té jsem se nevzdala. Věřím, že zrak, nebo aspoň jeho podstatnou část, získám zpět,“ přiznala, že asi nejhorší jsou noční můry, které ji pronásledují a posttraumatická stresová porucha. „Chci zpátky domů,“ svěřila se. „Ale vrátit se můžu jen, když se situace zlepší, a i tak možná budu žít na západě Ukrajiny,“ zakončila.

23:02
19. 8. 2022

Vážení čtenáři, přejeme pro dnešek dobrou noc, další zprávy přineseme opět ráno.

22:51
19. 8. 2022

Navzdory ostřelování bylo na Ukrajině již sklizeno více než 23 milionů tun obilí. Jen v červenci shořelo na Ukrajině více než 70 000 hektarů obilí kvůli ruskému ostřelování.

22:50
19. 8. 2022

Lidé z Pokrovska v Doněcké oblasti se loučí u evakuačních vlaků do Lvova a Dněpru. Muži musí zůstat, odcházejí většinou jen ženy.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa