Neděle 7. srpna 2022
Svátek slaví Lada, zítra Soběslav
Polojasno 23°C

Putin vysílá do světa nové špiony! 174 tisíc pasů pro ruské „diplomaty“

Autor: Darina Jíchová - 
7. července 2022
05:00

Rusko v minulosti často na svoje ambasády v zahraničí vysílalo pod diplomatickým pasem svoje agenty, tuto praktiku chce podle opozičního webu SOTA zřejmě uplatňovat i dál. Ministerstvo zahraničí si objednalo na 174 tisíc diplomatických pasů, jenže tento ruský resort má jen 15 tisíc zaměstnanců a jen každý třetí spadá do kategorie „diplomat“ a má nárok na diplomatický pas, uvedl list Daily Mail.

Jde tedy o pokus vyslat na Západ ruské špiony? Nebo je to způsob, jak ruské elity obcházejí západní sankce a pasy jsou určené pro celé rodiny? To jsou dvě možné teorie, které opoziční novináři rozebírali, když vyšlo najevo, že ruská diplomacie požádala o tolik pasů. Reportéři rovněž připomněli, že podle ruského zákona mají agenti FSB diplomatický status, pokud jsou vyslaní na misi do zahraničí.

Rapidní tisk tolika nových diplomatických pasů by měl Rusko vyjít na 8,6 miliardy korun. Kromě agentů mají v zahraničí na tento pas nárok také bodyguardi z FSO, kteří stráží prezidenta Vladimira Putina, a další přední činitele Ruska. Prestižní pas však mohou dostat i poslanci, soudci či prokurátoři, díky němu se v mnohých zemích vyhnou nutnosti zařizovat si vízum a jejich cestování se urychlí.

Do EU se držitelé diplomatických pasů z Ruska jen tak nedostanou

Nový požadavek ministerstva zahraničí přišel v době, kdy se Rusko potýká s přísnými sankcemi, které na zemi kvůli vpádu na Ukrajinu uvalil Západ. Restrikce v cestování dopadly hlavně na ruskou elitu. „Proč ruské ministerstvo najednou – v létě – potřebuje skoro 175 tisíc diplomatických pasů?“ ptá se portál SOTA. „Co zamýšlejí?“ navazují novináři. Nicméně úřady Evropské unie zakázaly držitelům diplomatických pasů automatické získání víz umožňující vstup, nově navíc hodlají u držitelů těchto pasů snímat otisky prstů.

21:55
Dnes

Drazí čtenáři, pro dnešek opět s online přenosem o válce na Ukrajině končíme, pokračovat budeme zítra ráno. Přejeme dobrou noc.

21:53
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že potenciální vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou se konat nebudou, pokud budou okupanti v okupovaných oblastech schvalovat protiprávní referenda.

21:30
Dnes

Ukrajina hlásí exploze v hned několika regionech země. Tři výbuchy zaznamenali například lidé ve Vinnycké oblasti, informoval list The Kyiv Independent.

Zobrazit celý online

Video  Fiala v Madridu: Rusko je výrazná hrozba, prohlubuje i potravinovou krizi  - Blesk - Jakub Tomek
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa