Čtvrtek 7. července 2022
Svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
Zataženo, déšť 19°C

Rusové plánují obsadit okolí Chersonu a útok na Záporoží. U hranic jim pomáhají Bělorusové

Aktualizováno -
22. května 2022
11:00
Autor: ČTK - 
22. května 2022
08:29

Běloruská armáda zintenzivnila průzkum na hranicích s Ukrajinou, v oblasti Volyně a Polesí, oznámila dnes ráno ukrajinská armáda. Rusko se připravuje obsadit zbytek Chersonské oblasti a postoupit do Záporoží. Podle britské rozvědky Rusové do své ofenzivy v Donbasu pravděpodobně nasadili nová bojová vozidla pro podporu tanků Terminator.

„Jednotky běloruské armády posílily průzkum, rozmístily další elektronická pozorovací zařízení do pohraničních částí Homelské oblasti,“ citovala z pravidelného ranního prohlášení ukrajinského generálního štábu agentura Unian.

Podle armády stále existuje nebezpečí raketových útoků a náletů z Běloruska na cíle v Ukrajině. Mluvčí ministerstva obrany Oleksandr Motuzjanyk řekl, že na pozicích na hranici, v Brestské a Homelské oblasti, je sedm běloruských praporů.

Náčelník generálního štábu běloruské armády Viktar Gulevič minulý týden ohlásil vyslání příslušníků sil speciálních operací na hranici s Ukrajinou.

Generální štáb ukrajinské armády na svém facebookovém účtu napsal, že se Rusko připravuje obsadit zatím neokupované části Chersonské oblasti. Velké množství ruských vojáků se soustředí jižně od záporožského města Huljajpole.

Rusové se mohou připravovat k ofenzivě, při níž chtějí obsadit sever Chersonské oblasti a posunout se směrem k městu Záporoží. Soudí to americký Institut pro výzkum války (ISW), i když v sobotu nebyla ruská ofenziva směrem k jihu patrná.

Správa Chersonské oblasti uvádí, že ruští okupanti doplňují jednotky na severu této části Ukrajiny vojáky z Archangelska a připravují se na boje v oblasti mezi Chersonem a Mykolajivem.

Ukrajinská armáda má také informaci, že Rusové rozmisťují rakety Iskander v Belgorodské oblasti, která sousedí s Ukrajinou. Jsou tam podle ní rakety Iskander-M krátkého doletu. Rusko také v této části své země navyšuje logistiku a opravuje základny.

8:48
Dnes

Na Ukrajině už zemřelo 347 dětí a 646 jich bylo zraněno. 

8:43
Dnes

Kavárny amerického řetězce Starbucks v Rusku si možná koupí místní restauratér, zakladatel společnosti Pinskiy&Co Anton Pinsky. Informaci potvrdil jeden Pinskyho známý, on sám se nevyjádřil. Nový vlastník bude muset síť přejmenovat.

Pinsky nejspíš zabere většinu míst řetězce Starbucks a vybuduje vlastní řetězec městských kaváren. Uzavření obchodů je plánováno do konce července. Pinsky bude mít nájemní práva na všechny prostory kaváren Starbucks, avšak bez možnosti využití produktů a technologií americké společnosti.

Koupě pravděpodobně proběhla ve výrazné slevě, píše Ekonomická pravda.Největší světový řetězec kaváren Starbucks v květnu oznámil, že po téměř 15 letech provozu opouští ruský trh .

8:32
Dnes

Rusko nadále ztrácí ve válce na Ukrajině vojáky, jen za uplynulý den tam zemřelo asi 150 vojáků a zničeno bylo 8 protiletadlových raket, 3 dělostřelecké systémy a 3 UAV. Rusko už ztratilo celkem 36 650 vojáků a 3 797 bojových obrněných vozidel. 

Zobrazit celý online

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. Tento týden ohlásilo dobytí oceláren Azovstal spolu s celým městem Mariupol na jihovýchodě země.

Britská rozvědka v dnešní aktualizované informaci k situaci na ukrajinských bojištích, kterou zveřejnilo na twitteru ministerstvo obrany, uvedla, že Rusko pravděpodobně nasadilo do ofenzivy v Donbasu ve směru na Severodoněck svou jedinou akceschopnou jednotku nových bojových vozidel BMP-T Terminator. Jejich přítomnost naznačuje, že do tohoto útoku je zapojeno centrální uskupení vojsk, jež jako jediné tato vozidla, určená pro podporu tanků, má. Nicméně podle Londýna není pravděpodobné, že by nasazení maximálně deseti Terminátorů mohlo nějak významně ovlivnit průběh operace.

Britská rozvědka v souvislosti s uvedenou informací připomněla, že ruské centrální uskupení vojsk utrpělo v první fázi invaze těžké ztráty při nezdaru probít se do Kyjeva.

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa