Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Rusko z nouze obnoví výrobu „příšerných“ aut Moskvič. Jejich kvalitu kritizovali i soudruzi

Autor: ČTK - 
20. května 2022
08:38

Poté, co Renault oznámil odchod z ruského automobilového trhu kvůli válce s Ukrajinou, uvedl starosta Moskvy, že továrna této firmy bude využita k obnovení zaniklé automobilové značky Moskvič z dob sovětské éry. Značka Moskvič, která je mimo území bývalého Sovětského svazu a jeho satelitních zemí málo známá, byla založena kolem roku 1930 a fungovala až do roku 1991, napsal zpravodajský server CNN.

Stejně jako mnoho jiných automobilových značek ze zemí komunistického bloku se i Moskvič potýkal s problémy s kvalitou. Lewis Siegelbaum ve své knize „Auta pro soudruhy“ uvádí, že model Moskvič 408 z 60. let s motorem o výkonu 50 koní měl tolik závad, že ho kritizovali dokonce i sovětští úředníci. Siegelbaum ho popisuje jednoduše jako „příšerné auto“.

Navzdory přetrvávajícím problémům uzavřela sovětská vláda s francouzskou automobilkou Renault dohodu o modernizaci továrny a zvýšení výroby na 200 000 vozů do roku 1975, uvádí se v knize. Výroba skončila s rozpadem Sovětského svazu a nástupem západních automobilek. Část bývalé moskevské továrny byla znovu otevřena v roce 2005 jako společný podnik Renaultu a města Moskvy.

Renault také vlastnil kontrolní podíl ve společnosti AvtoVAZ, mateřské společnosti populární ruské automobilové značky Lada. Ve svém prohlášení z tohoto týdne Renault uvedl, že kontrolní podíl byl prodán ruské vládě, zatímco kontrolní podíl v moskevské továrně, kde se vyráběly vozy Renault, byl prodán městu Moskva. Renault si ponechal otevřenou možnost pozdějšího návratu na ruský trh.

„Zahraniční vlastník se rozhodl uzavřít moskevskou továrnu Renault. Je to jeho právo, nemůžeme však dopustit, aby se několik tisíc zaměstnanců ocitlo bez práce,“ napsal moskevský starosta Sergej Sobjanin v příspěvku na svém blogu.

„Proto jsem přijal rozhodnutí evidovat závod jako majetek města a obnovit výrobu osobních automobilů pod historickou značkou Moskvič. V roce 2022 začínáme novou stránku v historii moskviče,“ dodal Sobjanin.

Společnost se bude snažit, aby v závodě zůstali pracovat všichni jeho současní zaměstnanci, napsal starosta. Továrna se také bude snažit získávat většinu dílů pro automobily od ruských firem.

Továrna bude zpočátku vyrábět konvenční auta na benzinový pohon, ale v určitém okamžiku přejde na výrobu elektromobilů, uvedl dále Sobjanin. Starosta neupřesnil, jaké modely vozidel se budou v dohledné budoucnosti v bývalé továrně Renaultu pod názvem Moskvič vyrábět.

Stále existují tisíce moskvičů

Moskvič má své kořeny ve vozech, které jsou považovány za jedny z prvních sovětských automobilů z 20. a 30. let minulého století. Po druhé světové válce začala společnost vyrábět auta pod názvem Moskvič, což znamená „Moskvan“, tedy obyvatel Moskvy. Podle analytické agentury Autostat je dnes v Rusku stále registrováno přibližně 200 000 moskvičů.

Obecně platí, že automobily vyráběné v centrálně řízených ekonomikách Sovětského svazu a jeho satelitních zemí neoplývaly kvalitou. Některé vozy vyrobené v zemích komunistického bloku, jako například východoněmecké trabanty, si na Západě našly své příznivce. Karoserie trabantu byla vyrobena z materiálu zvaného duroplast, který připomínal plast, ale byl vyroben ze směsi dřevní hmoty, bavlněných vláken a pryskyřice.

I přesto se ale některým firmám z někdejšího sovětského bloku podařila změna k lepšímu, dodal zpravodajský server CNN. Například značka Škoda, která se vyráběla v tehdejším komunisty ovládaném Československu, byla po pádu Sovětského svazu převzata koncernem Volkswagen. Nyní sídlí v České republice a stala se jednou z nejoblíbenějších a nejziskovějších značek koncernu VW.

13:13
Dnes

Galerie Rudolfinum dnes otevírá expozici s názvem Unexpected ukrajinské umělkyně Žanny Kadyrovové, která skrz soubor instalací, soch, videí, fotografií a objektů vypráví svůj příběh ve válce. Umělkyně v instalacích využívá například i dlaždice polámané po dopadu střel nebo plechy proražené šrapnelem při ruské invazi na Ukrajinu. Výstavu si mohou zájemci prohlédnout do 30. června a vstup je zdarma. Jde o první výstavu, která se koná s Julií Baileyovou v pozici ředitelky galerie.

„Ukrajina je země ve vašem sousedství, máme historicky mnoho společného a doufám, že moje zkušenost návštěvníky zaujme,“ řekla Kadyrovová. Uvedla, že po začátku války stála tváří v tvář pocitu zbytečnosti, jak může být umělkyní, když je v její vlasti invaze. Pro Kadyrovovou bylo jediným východiskem z této situace mluvit o životě, kultuře a válce na Ukrajině.

Mimo instalace z válkou poničených materiálů jsou součástí výstavy také obrazy rostlin spolu s živými pokojovými rostlinami, které s sebou Kadyrovová přivezla z Ukrajiny.

Žanna Kadyrovová: Unexpected. Výstava v Galerii Rudolfinum od 28. 2. 2024. Žanna Kadyrovová: Unexpected. Výstava v Galerii Rudolfinum od 28. 2. 2024.
12:35
Dnes

Mluvčí Alexeje Navalného Kira Jarmyšová sdílela projev Julije Navalné v Evropském parlamentu: „Putinovi nemůžete ublížit další rezolucí nebo dalším souborem sankcí, který se nijak neliší od těch předchozích. Nemůžete ho porazit tím, že si budete myslet, že je to zásadový člověk, který má morálku a pravidla. Nemáte co do činění s politikem, ale s krvavým mafiánem. Putin je vůdce organizovaného zločineckého gangu. Patří k němu traviči a vrazi, ale to všechno jsou jen loutky. Nejdůležitější jsou lidé blízcí Putinovi, jeho přátelé, spolupracovníci a držitelé mafiánských peněz,“ apeluje vdova na europoslance. 

Zdůraznila, jak její muž čelil režimnímu útlaku, ovšem vždy nacházel nápadité, inovativní cesty. „Politickou inovací tady je aplikovat metody boje s organizovaným zločinem. Žádné diplomatické nóty, nýbrž vyšetřování finančních machinací, hledání mafiánských kumpánů ve vašich zemích, diskrétních právníků a finančníků, kteří Putinovi a jeho přátelům pomáhají schovávat peníze,“ dodává Navalná.

Julija Navalná vystoupila s emotivním projevem v europarlamentu ve Štrasburku (28.2.2024) Julija Navalná vystoupila s emotivním projevem v europarlamentu ve Štrasburku (28.2.2024) Julija Navalná vystoupila s emotivním projevem v europarlamentu ve Štrasburku (28.2.2024)
12:27
Dnes

Ruští vojáci obsadili ukrajinskou vesničku Stepove, zhruba sedm kilometrů severozápadně od dříve dobytého města Avdijivka v Doněcké oblasti. Oznámilo to dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Ukrajinská armáda v úterý uvedla, že se její ozbrojené síly z vísky stáhly.

Jednotky ruského Centrálního vojenského okruhu získaly kontrolu nad Stepove a dosáhly lepších pozic, píše ministerstvo v prohlášení. Ruští vojáci podle něj odrazili útoky ukrajinské armády v oblasti vsí Toneňke, Orlivka, Pervomajske či Novobachmutivka, což by naznačovalo tlak ruských vojsk západním směrem po soustavné linii. Prohlášení bojujících stran o pohybech na frontě nelze ale bezprostředně ověřit.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa