Pondělí 4. července 2022
Jasno 28°C

Profesor Denys bránil rodnou Ukrajinu: Statečný voják zemřel v první linii

Autor: rc - 
20. května 2022
05:00

Ukrajinu bránil v roce 2015 a znovu se rozhodl jít bojovat poté, co Rusko zahájilo rozsáhlou invazi letos 24. února. V březnu Denys Antipov utrpěl zranění, ale zotavil se a vrátil se do přední linie. Jeho kamarád a americký novinář Nolan Peterson na twitteru o několik dní později oznámil smutnou zprávu. Statečný voják zemřel.

Svou rodnou zemi miloval a tak, když v roce 2015 Rusko anektovalo Krym, rozhodl se jít bojovat. Profesor vyučující korejský jazyk a podnikatel podporoval Ukrajinu, jak mohl. Dokonce v minulém roce strávil několik týdnů ve Spojených státech, aby tam podpořil program na podporu ukrajinských podnikatelů. Ve Washingtonu nosil svou ukrajinskou uniformu a navštívil Arlingtonský národní hřbitov, který leží ve Virginii. Hřbitov byl založen během občanské války a právě tam Denys uctil památku padlých Američanů.

Dokonce na frontě v roce 2015 se svými spolubojovníky napodobil ikonickou fotografii vztyčování vlajky na Iwodžimě. Jedná se o nejznámější snímek druhé světové války. Je na něm vidět šest příslušníků námořní pěchoty Spojených států, kteří na vrcholu hory Suribači vztyčují americkou vlajku. Snímek zachytil v roce 1945 Joe Rosenthal a získal za něj Pulitzerovu cenu za fotografii.

Denys nyní stejně jako v roce 2015 neváhal jít bránit svou zemi ani poté, co Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině. Během bojů 9. března poblíž Charkova utrpěl zranění. „Uzdravil se a nyní je zpět ve frontové linii,“ oznámil 10. května na twitteru jeho kamarád Nolan Peterson - americký reportér, který působí jako korespondent na Ukrajině.

Ovšem o pouhé čtyři dny později přišla smutná zpráva. Nolan publikoval příspěvek, v němž oznámil smrt svého statečného kamaráda. „Právě jsem dostal zprávu, že můj kamarád Denys Antipov, o němž jsem psal v předchozím příspěvku, byl zabit v přední linii,“ napsal Nolan s tím, že kolegové Denyse nazvali „mužským ideálem“. Navíc zavzpomínal na zásnuby se svou manželkou. Denis přišel na jejich zásnubní večírek a přinesl jim jako dárek hodnotné umělecké dílo. Dárek jim prý visí na zdi jako památka na dobrého a statečného kamaráda.  

7:22
Dnes

Ruská vojska se snaží proniknout ke Slovjansku od Izjumu, hlásí ukrajinský generální štáb. Rusové upevňují své pozice v Severodoněcku a Lysyčansku.

7:22
Dnes

Město Pardubice vypsalo výběrové řízení na opravu pěti desítek bytů v Husově ulici, které budou sloužit ukrajinským uprchlíkům. V současné době běží lhůta na podávání nabídek. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

Náklady se zatím odhadují vzhledem k rostoucím cenám ve stavebnictví na 30 milionů korun, tedy na dvojnásobek původně odhadované ceny. Byty by měly být k dispozici na podzim. „Věřím, že byty co nejdříve začnou sloužit těm, kteří je skutečně potřebují,“ dodal Nadrchal. Část bytů v Husově ulici po nezbytných úpravách město poskytlo běžencům záhy po vypuknutí války na Ukrajině, dodal.

7:14
Dnes

Takhle vypadá Severodoněcko a Luhanská oblast po „osvobození“ Ruskem.

Zobrazit celý online

Video  Smrtící déšť: Video ukázalo ostřelování mariupolských oceláren Azovstal  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa