„Vnímám, že je nutné dodržovat sankce proti Rusku a Bělorusku, nebylo by ale rozumné, kdyby automaticky a bez rozdílu dopadaly na studenty, kteří se rozhodli si pro své studium a možná i život vybrat ČR a mnohdy se nemají kam vrátit a leckdy se ani vrátit nemohou,“ uvedl rektor Ladislav Janíček.

Na VUT podle rektora studují stovky ruských a běloruských studentů, nyní mají obavy o budoucnost.

Zákaz technické pomoci

Školy se musí řídit nařízeními EU, která zakazují poskytovat technickou pomoc Rusku a Bělorusku. Ruská vojska vpadla na Ukrajinu, využívala základny na běloruském území. Zákaz poskytování technické pomoci se může vztahovat i na studium v oblastech, jako je například energetika, informatika nebo telekomunikace. Jde o podstatnou část studijní nabídky technických univerzit.

Video
délka: 07:58.03
Video se připravuje ...

Studenti Masarykovy univerzity původem z Ruska a Běloruska natočili video, kde odsoudili válku. MU Brno

Ze stanoviska ministerstva školství plyne, že univerzity nemohou přijímat plošná opatření vůči studentům pouze na základě státní příslušnosti či národnosti. Každou přihlášku je nutné posuzovat jednotlivě a s ohledem na zvolený studijní program a jeho potenciální riziko.

„V bakalářském a magisterském stupni studia se ovšem ve velké míře jedná o získávání informací veřejných a publikovaných, takový program pak není nutné považovat za kritický,“ Tereza Kadrnožková z tiskového odboru VUT.

Škola provedla analýzu studijních programů a nyní vyjasňuje s Finančním analytickým úřadem, které mohou naplnit kritické znaky. V takovém případě může univerzita stávajícím studentům ze zemí, vůči nimž jsou sankce namířeny, navrhnout například převedení do obdobného programu.

Pomoc Ukrajincům

Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v  ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

7:22
4. 7. 2022

Ruská vojska se snaží proniknout ke Slovjansku od Izjumu, hlásí ukrajinský generální štáb. Rusové upevňují své pozice v Severodoněcku a Lysyčansku.

7:22
4. 7. 2022

Město Pardubice vypsalo výběrové řízení na opravu pěti desítek bytů v Husově ulici, které budou sloužit ukrajinským uprchlíkům. V současné době běží lhůta na podávání nabídek. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

Náklady se zatím odhadují vzhledem k rostoucím cenám ve stavebnictví na 30 milionů korun, tedy na dvojnásobek původně odhadované ceny. Byty by měly být k dispozici na podzim. „Věřím, že byty co nejdříve začnou sloužit těm, kteří je skutečně potřebují,“ dodal Nadrchal. Část bytů v Husově ulici po nezbytných úpravách město poskytlo běžencům záhy po vypuknutí války na Ukrajině, dodal.

7:14
4. 7. 2022

Takhle vypadá Severodoněcko a Luhanská oblast po „osvobození“ Ruskem.

Kompletní online

Fotogalerie
64 fotografií