Středa 6. července 2022
Oblačno, déšť 23°C

Orbán se při skládání přísahy znovu opřel do EU. A řekl, kdy nebude blokovat sankce

Autor: ČTK - 
16. května 2022
17:55

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v parlamentu složil přísahu. A při té příležitosti varoval před hospodářskou recesí v Evropě, obnovil kritiku Bruselu a volal po mírových jednáních o Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Orbán také řekl, že orgány Evropské unie dennodenně zneužívají své moci. Šéfové Evropské komise (EK) a Evropské rady v gratulačních prohlášeních uvedli, že se těší na spolupráci s Maďarskem.

„Drahý premiére Viktore Orbáne, blahopřeji Vám ke dnešnímu znovuzvolení,“ napsala na twitteru předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. „EU čelí bezprecedentním úkolům. Těším se na společnou práci ve snaze zajistit, že je budeme schopni kolektivně úspěšně zvládat,“ dodala. Podobně se vyjádřil šéf unijních summitů Charles Michel. Orbánova strana Fidesz v dubnu s velkou převahou vyhrála parlamentní volby.

Orbán zahajuje čtvrté funkční období v čele maďarské vlády v době, kdy jsou vztahy mezi Budapeští a unijními partnery napjaté. Maďarsko na rozdíl od řady zemí EU odmítá dodávat zbraně Ukrajině, přes slíbenou výjimku blokuje návrh unijního embarga na ruskou ropu a Brusel zemi obviňuje z porušování zásad právního státu. Český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek minulý týden v rozhovoru s ČTK uvedl, že Maďarsko se v EU dostává do výrazné izolace.

Válka potrvá dlouho, odhaduje Orbán

Orbán dnes ale v parlamentu řekl, že v příštích deseti letech má jeho země místo uvnitř evropského bloku. Maďarsko podle něj nebude blokovat unijní protiruské sankce, když nebudou představovat žádné riziko pro energetickou bezpečnost Maďarska.

Za největší úkol své nové vlády označil řízení maďarské ekonomiky v době, kdy podle něj v Evropě hrozí éra hospodářské recese v důsledku energetické krize a zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Rusko, které už skoro tři měsíce vede válku proti Ukrajině, z níž do Maďarska uprchly statisíce lidí, podle všeho přímo nekritizoval. Odhadl, že válka potrvá dlouho, a uvedl, že Maďarsko chce okamžité příměří a mírová jednání.

Po klidu zbraní minulý týden volali také německý kancléř Olaf Scholz a ministr obrany Spojených států Lloyd Austin. Ukrajinské armádě se přitom v posledních dnech daří získávat zpět území obsazená ruskými vojsky na severu Ukrajiny, zatímco úsilí Ruska na jihovýchodě vázne.

20:45
Dnes

Ruská okupační vojska vlastně přeměňují dobytou Záporožskou jadernou elektrárnu a současně největší jadernou elektrárnu v Evropě na vojenskou základnu poblíž fronty, používají ji jako štít.

Píše o tom Wall Street Journal s odvoláním na evropské a ukrajinské úředníky.

20:44
Dnes

Chersonští partyzáni pokračují v úspěšném předávání informací Ozbrojeným silám Ukrajiny, uvedli sami na Telegramu. „Budeme blokovat budovy, budeme bojovat v ulicích a také na mostech. Nevzdáme se ani kousku naší země. Nepodporujeme žádnou ruskou vládu v Chersonu. Všichni, kdo se do toho zapletli, už jsou na seznamu smrti,“ uvedli. 

Také sdíleli video s bezvládně visícím tělem okupanta jako varování pro ostatní. 

20:31
Dnes

V padlém Lysyčansku v Luhanské oblasti zůstalo 12 000 lidí, kteří se z různých důvodů neevakuovali.

Řekla to místopředsedkyně vlády, ministryně pro reintegraci dočasně okupovaných území Iryna Vereščuková.

Zobrazit celý online

Video  Ostrý proslov prezidenta Zelenského k Orbánovi: „Poslouchej, Viktore.“  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa