Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Embargo na ruskou ropu: Orbán drží EU v šachu, kvůli sankcím dělá drahoty a těží další peníze

Autor: for - 
14. května 2022
05:20

Embargo na ropu a ropné produkty z Ruska mají velice citelně zasáhnout celou Ruskou federaci. Přeci jenom řada států je na tomto černém zlatu závislá a platí vysoké částky za spotřebu - tím se ale v podstatě financuje válka na Ukrajině. S embargem po schválení výjimky souhlasí nakonec i Česko a Slovensko, stále je zde ale jeden hráč, který opětovně dělá problémy - Maďarsko. Podle oslovené expertky nyní premiér Viktor Orbán drží EU svým nesouhlasem v šachu. Bez jeho svolení totiž balíček nemůže projít, a pokud by sankce přijímaly státy nezávisle na sobě, ukázala by se nejednotnost, což by Unii výrazně poškodilo. Co tedy Orbán požaduje? A jaký je recept na schválení embarga?

Šestý sankční balíček proti Rusku obsahuje několik věcí. Po jeho přijetí by měly být z bankovního systému SWIFT odstřihnuty dvě velké ruské banky, dále by se sankcí dočkalo 58 Rusů, včetně těch, kteří se podíleli na válečných zločinech v Buči a při obléhání Mariupolu a největší položkou je utnutí toku ropy a dalších ropných produktů z Ruska.

Právě poslední položka je nejvíce problematická a také nejhůře uskutečnitelná. Aby se povedlo tento cíl naplnit, bude to pro některé státy znamenat roky příprav a odliv vysokých částek peněz. Vizí Evropské unie je aplikovat embargo do konce roku, pro Česko, Maďarsko a Slovensko už v dokumentu přistála výjimka - tok produktů musí ustat do konce roku 2024, přičemž pro Česko do poloviny téhož roku.

A zatímco my a naši východní sousedé na tuto dohodu kývají, Maďarsko je stále nespokojené a embargo blokuje. K jeho přijetí je totiž zapotřebí jednotný souhlas. 

Kompenzace pro Maďarsko? Diplomaté začínají zuřit

Staronový premiér Maďarska Viktor Orbán, který si udržel vedení země letos v dubnu, se od začátku ruské invaze drží na první pohled v neutrální pozici. Ačkoliv odsoudil Putinovu agresi, k sankcím se staví spíše odmítavě a stejně tak k pomoci, která proudí na Ukrajině - především v podobě zbraní. K embargu k ropě má pak také jasný postoj a staví se k němu otevřeně odmítavě. V posledních dnech tak probíhají intenzivní jednání, ale ať Brusel dělá, co zmůže, dohoda na stole stále není. To ve středu potvrdil i maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. 

Maďarsko je podobně jako Česko na ruské ropě a dalších produktech závislé. Oproti nám, kdy je podíl ruské ropy na 50 %, je Maďarsko závislé na 75 - 100 %, jak například ukazuje i grafické znázornění na České televizi. To je jeden z argumentů Maďarska, proč dohodu nepřijmout - podle Orbána by se tím tamní ekonomika zdecimovala. 

Jak ale zmiňuje místopředseda představenstva MERO (Mezinárodní ropovody) Zdeněk Dundr pro Blesk Zprávy, na rozdíl od Česka, které musí více řešit i infrastrukturu dovozu ropy, Maďarsko musí řešit primárně přechod rafinérií na jiný typ. „Oni tu cestu mají, my musíme řešit i tu cestu,“ podotknul po konferenci Bezpečnost v energetice, která proběhla na půdě Sněmovny. 

„Jsou státy, které jsou na tom hůře, ale takové problémy nedělají. Tady jde o to, že Orbán se snaží od EU dostat co nejvíce může,“ komentuje handrkování EU  Budapeští pro Blesk Zprávy Pavlína Janebová z Asociace pro mezinárodní otázky. Maďarsko totiž požaduje stále více výjimek, ale i peněz. A to se začíná protivit i vysokým diplomatům z Bruselu, jak zmiňuje server Politico EU. 

22:08
29. 5. 2024

Drazí čtenáři, děkujeme za sledování online zpravodajství k dění kolem Ukrajiny, pokračovat bude zase brzy ráno. Přejeme dobrou noc. 

21:45
29. 5. 2024

Vdova po ruském disidentu Alexeji Navalném Julija je na pracovní cestě v Polsku. Po ministru zahraničí ji přijaly také dvě legendy tamního protikomunistického disentu: Lech Wałęsa a Adam Michnik. 

„Dostala jsem spoustu užitečných rad. Lech Wałęsa i Adam Michnik naprosto věří v rychlou změnu k lepšímu v Rusku. Wałęsa mě prostě nakazil svým elánem a optimismem. S takovou energií by mohl kandidovat i v příštích prezidentských volbách,“ tweetuje.

20:33
29. 5. 2024

V Charkově skončily záchranné operace v supermarketu, který zasáhl ruský útok 25. května. „Zabil 19 lidí, včetně 17letého chlapce a 12leté dívky, a 54 zranil, uvedl ministr vnitra Ihor Klymenko,“ píše The Kyiv Independent.

Zobrazit celý online

EU totiž pracuje na tom, jak embargo Maďarsku kompenzovat, experti ale vyzdvihávají to, že akorát roste napětí mezi státy a i jistý pocit nespravedlnosti. Maďarsko přitom stále přitvrzuje. Szijjártó dokonce mluvil o embargu na ropu přicházející po moři, než k té, která přichází ropovody ve vnitrozemí. 

Orbánovo vydírání

Janebová začíná diskuze mezi EU a Budapeští přirovnávat k vydírání. „Je to otázka politických ambicí a v případě Viktora Orbána i dovedností, které on má. Bezpochyby je schopný politik, a to se ukazuje nejen teď, ale ukazovalo se to i v uplynulých 12 letech. Dělá si, co chce, a pořád mu přicházejí peníze a EU se možná tváří kriticky, ale zatím nebyla schopná na to reagovat. On vyhrál volby, má silný mandát a v aktuálním vyjednávaní je on tím, kdo má iniciativu a působí jako silný hráč, a když použiji ostřejší slovo, tak vydírá,“  konstatovala pro Blesk Zprávy.

Video  Ostrý proslov prezidenta Zelenského k Orbánovi: "Poslouchej, Viktore."  - Videohub
Video se připravuje ...

Orbán se nejspíše snaží vytěžit z problematického sankčního balíčku co nejvíce. „Když dojde k tomu, že EU slíbí kompenzace, tak potom Maďarsko určitě ustoupí,“ dodává Janebová na dotaz, zdali by Maďarsko dohodu blokovalo i poté, co by EU přislíbila další pomoc a peníze. Jedním dechem ale dodává, že by už bylo zapotřebí si i „dupnout“. 

Problémem nicméně je, že pokud by Maďarsko dohodu blokovalo, balíček by neprošel a jednalo by se o embargu bilaterálně. „To by mělo velice špatný efekt a dopad na image EU jako na jednotného aktéra. Byl by to důkaz nejednotnosti a byl by to špatný signál pro občana EU. Také by to byla voda na mlýn pro euroskeptiky a pro Rusko,“ podotýká Janebová. A to si nejspíše uvědomuje i Viktor Orbán. 

„Je ale důležité říci a uvědomit si, že Orbán EU potřebuje. Přežití jeho režimu by bez dotací nebylo reálné a on si nemůže dovolit se izolovat. Nakonec nejspíše ustoupí, ale bude mít v ruce argumenty, že Maďarsko nenarušilo jednotu EU a že je konstruktivním hráčem,“ uzavírá expertka. 

Ropovod Družba do Česka přivádí ropu z Ruska Ropovod Družba do Česka přivádí ropu z Ruska | profimedia

Video se připravuje ...
Další videa