Čtvrtek 7. července 2022
Svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
Zataženo, déšť 19°C

Zeman vysvětloval Fialovi, proč zvolil Michla do čela ČNB. Řešili také návštěvu z Kataru

Aktualizováno -
16. května 2022
20:10
Autor: ČTK, Mii - 
16. května 2022
12:40

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes večer v Lánech hovořil s prezidentem Milošem Zemanem o novém guvernérovi České národní banky (ČNB) Aleši Michlovi i zajištění energetické bezpečnosti Česka. Fiala to řekl v komentáři po jednání. Uvedl, že v souvislosti s dodávkami energie dorazí do Česka zástupci Kataru, návštěva by měla proběhnout na přelomu září a října.

„Bavili jsme se samozřejmě o jmenování guvernéra České národní banky (…) a dalším vývoji ČNB,“ uvedl Fiala s tím, že Zeman mu vysvětlil důvody jmenování Michla. „Pro mě bylo důležité, že jsme mluvili i o dalších změnách v bance,“ dodal. Zeman ho podle jeho slov ujistil, že bude zachována kontinuita v rozhodování banky.

Video Katarský emír do Česka dorazí na podzim, řekl Fiala po jednání se Zemanem - ČTK
Video se připravuje ...

Prezident si podle Fialy od Michlova jmenování slibuje „posílení jiného způsobu boje s inflací, než jaký ČNB uplatňovala dosud“. „Pevně věřím, že ČNB bude dál plnit svoje poslání a starat se o měnovou politiku a plnit i svůj cíl a využívat nástroje, které ona má k boji s inflací, a ty jsou klíčové,“ uvedl Fiala. S Michlem chce osobně mluvit o jeho představách vývoje banky pod jeho vedením. Připomenul, že vedení ČNB rozhoduje kolektivně, z čehož plyne, jak je důležitá vyváženost rady centrální banky.

Mluvili také o energetické bezpečnosti Česka. „Naše vláda je připravena s Katarem podepsat dohodu o dvojím zdanění a investicích,“ řekl Fiala k plánované návštěvě katarskýho emíra Tamim bin Hamad Sánía. Ten navštíví Českou republiku na přelomu září a října.

O emírově přijetí pozvání do ČR informoval Hrad počátkem května. Podle prezidentské kanceláře jde o povzbudivou zprávu, která může v době zhoršující se situace v energetickém sektoru napomoci při snaze zbavit se závislosti na ruském plynu.

8:53
Dnes

V Severodoněcku představili okupanti už třetího „starostu“, tentokrát Mykolu Morgunova, který za Viktora Janukovyče starostoval ve městě Brjanka. 

8:48
Dnes

Na Ukrajině už zemřelo 347 dětí a 646 jich bylo zraněno. 

8:43
Dnes

Kavárny amerického řetězce Starbucks v Rusku si možná koupí místní restauratér, zakladatel společnosti Pinskiy&Co Anton Pinsky. Informaci potvrdil jeden Pinskyho známý, on sám se nevyjádřil. Nový vlastník bude muset síť přejmenovat.

Pinsky nejspíš zabere většinu míst řetězce Starbucks a vybuduje vlastní řetězec městských kaváren. Uzavření obchodů je plánováno do konce července. Pinsky bude mít nájemní práva na všechny prostory kaváren Starbucks, avšak bez možnosti využití produktů a technologií americké společnosti.

Koupě pravděpodobně proběhla ve výrazné slevě, píše Ekonomická pravda.Největší světový řetězec kaváren Starbucks v květnu oznámil, že po téměř 15 letech provozu opouští ruský trh .

Zobrazit celý online

Video  Zeman se vzdálil Babišovi a „klimbal“ za Fialou: K optimálnímu stavu má daleko, říká politolog.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

sarina ( 18. května 2022 11:30 )

...a kolik vás asi tak je? Prozraď kolik těch převleků máš, musí jich být HODNĚ když si píšeš v množném čísle.

tekyIa ( 17. května 2022 22:04 )

Nemusíš nám o sobě psát všechno.

tekyIa ( 17. května 2022 22:02 )

Tebe asi dost žere, že s tebou nikdo chlastat nechce

tekyIa ( 17. května 2022 22:01 )

myslel jsem si to. Ty opravdu nevíš kde zpíval? Napovím ti. Vždycky když zazpíval, někoho zavřeli. Pořád nic?

tom999 ( 17. května 2022 21:55 )

.... chování prezidenta Miloše Zemana stále více určuje trojice špatných vlastností - nevypočitatelná náladovost, urputná zatvrzelost a prakticky nulová sociální inteligence. Je kvůli nim prý schopen se v okamžiku proměnit ve fracka nebo lpět na zřejmých omylech.

... "Dříve je měl aspoň většinou pod kontrolou, ale v posledních letech jako by se utrhly ze řetězu, což způsobuje rychlou degeneraci osobnosti,“ ...

... „Velmi zvolna, hodně pomalu jsem přicházel na to, že vlastně spolupracuji se dvěma Zemany - s jedním úžasným člověkem, skvělým kamarádem a vynikajícím politikem a s druhým, nerudným, domýšlivým ješitou, úplně ztrácejícím empatii i diplomacii,“ ...

Zemanovy povahové rysy se údajně začaly měnit v devadesátých letech pod vlivem médií.

.... „Po bankrotu jeho snů o Hradě v roce 2003 v něm vyhasly i ty poslední zbytky sociální inteligence a normální lidské loajality,“ ....

TO a jine rikal S L O U F - poradcem Zemana. Počátkem roku 2008 byl jedním ze zakladatelů sdružení Přátelé Miloše Zemana, které si stanovilo za cíl vrátit Zemana do politického života. Stál později za vznikem Strany práv občanů i za některými volebními úspěchy Zemana - před volbami v roce 1996 přišel třeba s nápadem na úspěšný předvolební autobus Zemák. Podle jeho slov Zemanovi pomáhal i v prezidentské volbě 2013.


/// Šlouf působil od poloviny 70. let v KSČ, ze strany vystoupil v létě 1991. V době komunismu byl ve vedení Socialistického svazu mládeže (SSM). V roce 1981 byl zvolen poslancem České národní rady (ČNR), ve funkci působil do roku 1992. Mezi únorem a červnem 1990 byl místopředsedou ČNR. ///

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa