Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

„Tisíce lidí jsou ve vězení, včetně mého manžela.“ Lídryně běloruské opozice věří v pomoc Česka se sankcemi

Aktualizováno -
10. května 2022
16:00
Autor: for, ČTK - 
10. května 2022
14:18

S ministrem zahraničních věcí Janem Lipavským (Piráti) a předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) se v Praze sešla běloruská politička Svjatlana Cichanouská. Lipavský již v pondělí uvedl, že Česko chce běloruským, ale i ruským, obráncům lidských práv pomoci. Konkrétně se bude jednat například o pořádání konferencí v době českého předsednictví a bude se jednat o podporu nezávislých médií a také o sankce, které by se mohly uvalit na místního vůdce Alexandra Lukašenka. 

Opoziční kandidátka na prezidentku Běloruska ve volbách roku 2020 Cichanouská vystoupí tento týden také na mezinárodní konferenci Knihovny Václava Havla Pravda a demokracie, jednat bude i se šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

„Tisíce lidí jsou ve vězení, včetně mého manžela,“

Cichanouská žije v exilu, v roce 2020 kandidovala na prezidentku místo svého manžela blogera Sjarheje Cichanouského. Ten byl loni odsouzen k 18 letům vězení za přípravu a organizaci hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Spolu s ním k dlouholetým trestům Bělorusko odsoudilo pět dalších opozičních aktivistů a kritiků běloruského režimu. Západ verdikty odsoudil.

Podle Cichanounské se v Bělorusku plní věznice politickými vězni. Nyní skončí za mřížemi až pět lidí denně, kteří bojují za změnu režimu, dodala Pekarová Adamová. „Tisíce lidí jsou ve vězení, včetně mého manžela,“ dodala běloruská opoziční lídryně na tiskové konferenci ve Sněmovně. 

„Podnikají celou řadu kroků, ale válka na Ukrajině dostává jejich snahu do stínu a jsem ráda, že i touto návštěvou je můžeme ze stínu dostat,“ podotknula Pekarová Adamová k běloruským bojovníkům za svobodu a demokracii. 

„V boji pokračujeme a nejen za Bělorusko ale i za Ukrajinu,“ doplnila Cichanouská. „Prosím českou vládu, aby rozlišovala mezi režimem a běloruským lidem,“ pokračovala s tím, že opravdu většina lidí v Bělorusku nechce podporovat válku a režim stávajícího prezidenta Alexandra Lukašenka.

Pomoc Česka

Podle dosavadních zpráv by měla opoziční lídryně s českými politiky řešit i konkrétní pomoc ze strany Česka. Ostatně ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se v pondělí sešel se zástupci tamních nevládních organizací. 

„Sešel jsem se se zástupci nevládních organizací, abychom probrali možnosti konkrétní podpory ruských a běloruských obránců lidských práv a nezávislých novinářů. Velmi si cením toho, že se nevládní organizace snaží řešit, jak pomoci ruským/běloruským aktivistům, a navrhují řešení,“ uvedl šéf české diplomacie na twitteru. 

Pekarová Adamová dodala na tiskové konferenci, že během českého předsednictví náš stát problémy Běloruska vytáhne do popředí. Avizovala, že se chystají dvě velké události, které by mohly lidem z Běloruska pomoci. 

Na dotaz Blesk Zpráv, jaké konkrétní kroky jsou pro posílení demokracie zapotřebí a co přesně ČR pro Bělorusko dělá Cichanouská zmínila, že se jedná například o pomáhání raněným Bělorusům. „Je potřeba zbavit Lukašenkův režim zdrojů - tedy sankcemi a politickou izolací,“ uvedla. Nutností bude také posilování nezávislých médiích. 

Cichanouská byla na Vystrčilovo pozvání na čtyřdenní návštěvě v Česku i loni v červnu. Setkala se i s prezidentem Milošem Zemanem, tehdejším předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO), šéfem diplomacie Jakubem Kulhánkem (ČSSD), předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO), pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) a zástupci některých parlamentních stran.

„Bez svobodné Ukrajiny nebude svobodné Bělorusko,“

Přerod Běloruska na demokratický stát podle Pekarové Adamové, ale i Cichanouské brzdí válka na Ukrajině. Lukašenko totiž podporuje ruského vůdce Vladimíra Putina. Podle běloruské lídryně ale většina lidí Ukrajinu naopak podporuje, dodala dokonce, že běloruští vojáci odmítají bojovat na straně Ruska.

„Obyvatelé Běloruska například fotografovali přesun ruských vojk a posílali je ukrajinským jednotkám (...) vojáci šli bojovat na Ukrajinu a také naši lékaři,“ zmínila lídryně pár dalších příkladů partyzánského doboje. „Bez svobodné Ukrajiny nebude svobodné Bělorusko,“ doplnila. 

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu výrazně narostl počet Rusů a Bělorusů, kterým Česká republika uděluje humanitární víza. Jde například o obránce lidských práv, nezávislé novináře či aktivisty, kteří se dostávají do problémů kvůli režimní rétorice. Na dnešní tiskové konferenci v Černínském paláci to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Konkrétní počty udělených víz na dotaz ČTK nesdělil.

Kabinet Spolu a Pirátů se STAN krátce po ruském útoku na Ukrajinu rozhodl o zastavení vydávání víz ruským a později též běloruským občanům s výjimkou humanitárních případů. „Po poměrně krátké době jsme tyto humanitární důvody rozšířili i na slučování rodin, na rodinné příslušníky,“ poznamenal Lipavský.

„Ne zdaleka všichni Rusové a Bělorusové schvalují válku proti Ukrajincům. Je naší povinností tuto část podporovat, ať se nachází v Rusku nebo Bělorusku, nebo byli nuceni uprchnout,“ řekl šéf české diplomacie.

Prezident republiky Miloš Zeman v Lánech přivítal představitelku běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou (8. 6. 2021) Prezident republiky Miloš Zeman v Lánech přivítal představitelku běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou (8. 6. 2021) | Twitter Jiřího Ovčáčka

st.rec ( 11. května 2022 14:58 )

Šlo by vyjmenovat čemu vůbec rozumí?

karmazdarma ( 10. května 2022 18:01 )

Jak může tady ta" tupá blbka " někde vystupovat, vždyť udělá jen ostudu.

pistora ( 10. května 2022 17:26 )

Za koho ta Pekarka vůbec jedná?Ona je ve vládě že má pověření?Hlavu má dutou a s-r-e do věcí kterým vůbec nerozumí!!!

st.rec ( 10. května 2022 16:08 )

Miluju foneticky přepsanou engličtinu a ještě víc novotvary typu lídryně.Na to by mohla dohlédnout některá redakční mluvčíně nebo třeba dozorčíně.Ovšem obyčejná vedoucíně by to také mohla zvládnout.

e.lesanova ( 10. května 2022 14:33 )

Pekarová má něco s mozkem, všechny akce sama za sebe, jedná o ČR aniž ji kdokoli pověřil. Stejně jako Lipavský, jen vykonávat úkoly dané z USA či Bruselu, ani jeden neprošel volbami na férovku, absolutní nezájem o ČR. Jak bylo řečeno... je prokletím naší politiky

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud