Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 12°C

„Je to primitiv!“ Babiš zaryl do Vystrčila kvůli cestě na Ukrajinu a schytal to ostře od Němcové

Autor: tsv - 
15. dubna 2022
16:06

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) zkritizoval předsedu Senátu Miloše Vystrčila poté, co spolu se senátní delegací navštívil Ukrajinu a města zlikvidovaná ruskými okupanty. Akci označil za marketingový tah, jeho slova ale vyvolala bouřlivou reakci nejen některých politiků, ale i uživatelů sociálních sítí, kteří ho na základě výroku označili za primitiva a zbabělce. Vystrčil teď opozičního poslance vyzývá, aby se na Ukrajinu jel sám podívat. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) hrají podobné cesty důležitou roli.

„Co tam pan Vystrčil, který nemluví žádným jazykem, vyřeší? Pochybuju, že vůbec něco vyřeší. Takže je to jen nějaká marketingová záležitost zase,“ prohlásil během čtvrteční tiskové konference Babiš. Návštěva senátní delegace podle něj k ničemu nepovede, ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnys mezitím ve svém příspěvku na twitteru označil akci za důležitou a Vystrčilovo jednání ocenil.

„Mockrát děkuji (Miloši Vystrčilovi) za jeho důležitou návštěvu Ukrajiny v této složité bezpečnostní situaci. Velice si vážíme Vaší, pane předsedo, podpory. Připojuji se k potlesku, který zazněl včera v ukrajinském parlamentu na Vaši počest a počest České republiky,“ napsal Perebyjnys.

Babišova slova odsoudil nejen místopředseda Senátu Jiří Růžička (TOP 09), který Ukrajinu navštívil po Vystrčilově boku. „Tohle zlehčování a vydávání za nějaký marketingový tah je hanebné,“ uvedl.

Zbabělec, co nepatří do politiky

Do expremiéra se opřela mimo jiné i senátorka Miroslava Němcová (ODS). „M. Vystrčila pozval ukrajinský parlament na návštěvu. Ukázali mu zemi ve válce, masové hroby. Podle Babiše to byla jen marketingová záležitost,“ napsala Němcová na twitter. „A. Babiše pozval jistý Martin od Hradce Králové na polskou tržnici. Ukázal mu, kde koupit karton marlborek. Podle mně je AB primitiv a ostuda ČR.“

Se senátorkou souhlasí mnoho uživatelů sociální sítě, kteří expremiéra označili za zbabělce. „Andrej Babiš, zbabělec, který se i před voliči musí schovat ve své cukrárně. Pro něj je vše marketing. Podle sebe soudím tebe,“ napsal jeden z nich.

K poslancově kritice se vyjádřil i sám předseda Senátu, jeho výrok před novináři okomentoval v pátek po svém návratu do Česka. „Myslím, že by se pan bývalý premiér měl jet na Ukrajinu podívat. Kdyby potřeboval sehnat pozvání, tak se nabízím, a pokud potom ta slova zopakuje, tak si myslím, že už do politiky nepatří,“ řekl Vystrčil.

Cesty mají smysl

Opoziční poslanec se jízlivě vyjádřil i k cestě současného premiéra Petra Fialy (ODS) a jeho setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. „Vzal ho s sebou Morawiecki do vlaku. To nebyla česká iniciativa,“ prohlásil v rozhovoru s Bleskem Babiš. Odkazoval na polského předsedu vlády Mateusze Morawieckého, který Fialu na Ukrajinu doprovázel spolu se slovinským premiérem Janezem Janšou.

„To snad ani nemá smysl komentovat,“ řekl k Babišovým slovům český premiér v pořadu Blesku Ptám se, pane premiére. „Mě nezajímá, co si o tom myslí Andrej Babiš, ale zajímá mě, co si o tom myslí mezinárodní společenství, zda a jak to pomohlo České republice, a hlavně, zda a jak to pomohlo Ukrajině. To je na tom to klíčové. Já jsem rád, že jsme tu návštěvu udělali právě společně s polským premiérem Morawieckým a se slovinským premiérem Janšou.“

7:51
28. 2. 2024

Na konci roku 2023 přibližně 4,4 milionu uprchlíků z Ukrajiny požívalo dočasné ochrany v EU, Norsku a Švýcarsku. „Česká republika hostila nejvíce příjemců v přepočtu na obyvatele, následovalo Bulharsko, Estonsko, Litva a Polsko,“ uvádí EUAA (Agentura Evropské unie pro otázky azylu). 

7:32
28. 2. 2024

Velká Británie obvinila dalšího muže ze špionáže pro Rusko. Sedmatřicetiletý Tihomir Ivanov Ivančev je posledním ze skupiny bulharských občanů, kteří jsou podezřelí ze získávání informací pro Moskvu, píše Kyiv Independent.

6:53
28. 2. 2024

Čím dál tím víc Rusů lituje, že začala válka s Ukrajinou. Podle průzkumu agentury RussianField rekordních 38 % Rusů uvedlo, že by tohle rozhodnutí neudělali, kdyby měli možnost. Oproti roku 2022 se jejich počet zvýšil o 10 %.

Kompletní online

„Já jsem rád za tuto spolupráci,“ uzavřel premiér. „Taky se ukazuje, jak bylo dobře, že jsme dořešili to, co Andrej Babiš a jeho vláda nedokázali po léta vyřešit, a to je konflikt s Polskem kvůli dolu Turów.“ Vystrčilova návštěva podle něj má smysl. „Je potřeba mluvit s ukrajinskými kolegy, vyjadřovat jim podporu, zjišťovat na místě, jak situace vypadá. Takové cesty mají smysl.“

Video  Petr Fiala v Blesku: O základně USA, pomoci Ukrajincům i rekordním zdražování v Česku  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa