Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Premiér v Blesku o zdražování v Česku: Fialova bída? Spíš Babišův bankrot!

Video se připravuje ...
Autor: Jaroslav Šimáček - 
15. dubna 2022
05:00

Premiér Petr Fiala (ODS) v pořadu Blesk.cz Ptám se, pane premiére promluvil mj. i o zdražování v Česku. Varoval před návrhy Andreje Babiše (ANO) v boji s chudobou - 6000 korun jednorázově pro důchodce i nulové DPH na základní potraviny by v úhrnu stály státní kasu miliardy a prohlubovaly by české dluhy, varuje. Zmínil dokonce „Babišův bankrot“.

Opoziční ANO tasilo 12 návrhů, jak bojovat s chudobou v Česku. V rámci nich navrhuje mj. jednorázový příspěvek pro důchodce 6000 korun. „Touto cestou bych nešel a vůbec návrhy hnutí ANO, které poslouchám, to kdybychom udělali, tak za chvíli všichni zbankrotujeme a zchudneme,“ varoval premiér Petr Fiala (ODS) v pořadu Blesku Ptám se, pane premiére.

Fiala v něm usedl vůbec poprvé. Navázal tak na tradici, která započala za bývalého předsedy vlády Bohuslava Sobotky (exČSSD) a pokračovala i za expremiéra Andreje Babiše (ANO). I Fiala bude pravidelným hostem v horkém křesle v Blesku. Premiéra s novým premiérem se nesla především v duchu tématu války na Ukrajině, ale došlo i na situaci běžných Čechů - a zdražování v ČR.

Fiala: Na seniory myslíme

Ačkoliv jednorázový příspěvek 6000 Kč pro důchodce Fiala odmítl, přesto má prý pro seniory dobrou zprávu. „Naše vláda počítá v rozpočtu s dalšími 20 miliardami, které půjdou na důchody, zažijeme tady největší jednorázové zvýšení důchodů za nesmírně dlouhou dobu, průměrný důchod vzroste o 1000 korun. Na seniory myslíme,“ tvrdil Fiala.

„My tady budeme mít dvojí valorizaci důchodů. Jedna už byla, druhá je teď před námi, možná nás čeká ještě nějaká další  - to bude záviset na vývoji inflace. Ty peníze, které půjdou našim seniorům - a je to tak dobře, jsou velké. Mluvím tady o 20 miliardách jenom teď. To si myslím, že je něco, co jim určitě pomůže zvládnout situaci,“ dodal premiér.

O 1,50 Kč na litr benzinu méně lidem pomůže, věří Fiala

V pořadu Ptám se, pane premiére čelil Fiala dotazům čtenářů Blesku, kteří je zasílali před pořadem přes formulář na stránkách Blesk.cz.

„Pane Fialo, bylo by dobré konečně dělat něco pro normální lidi, začíná chudnout střední třída společnosti a vám je to jedno, jen řešíte Ukrajinu. 1,50 Kč na benzínu nikoho nevytrhne. Pamatuji, jak jste upozorňoval na Babišovu drahotu, teď hrozí Fialova bída,” upozorňoval Zdeněk Neuman.

Narážel tak na to, že vláda schválila dočasné snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,50 Kč na litr.

„1,50 Kč na benzinu možná nikoho nevytrhne, to je pravda, ale pomůže všem, kteří jsou závislí na tom, že každý den musí dojíždět do práce, dojíždějí za rodinou. Benzin je extrémně drahý a naše vláda dělá všechno pro to, aby to, co my můžeme udělat pro snížení ceny jako česká vláda, tak abychom udělali. My neovlivníme cenu ropy na světových trzích, ale můžeme ovlivnit spotřební daň, můžeme ovlivnit marže u obchodníků, můžeme ovlivnit přimíchávání biosložky, která ty pohonné hmoty ještě zdražovala. A tohle všechno vlastně odstraňujeme,“ hájil vládní krok Fiala.

14:39
Dnes

Několik dronů se v noci na dnešek pokusilo zaútočit na Ilskou rafinerii v Krasnodarském kraji na jihu evropské části Ruska. Všechny byly zneškodněny a jednomu z největších podniků na zpracování ropy v regionu nezpůsobily žádné škody, uvedla ruská média s odvoláním na oblastní úřady. Útok se podle agentury Interfax odehrál asi hodinu po středoevropské půlnoci.

Zprávy o útoku se nejprve objevily na sociálních sítích. Tvrdily, že část trosek dronů dopadla do areálu podniku, poznamenala BBC na svém ruskojazyčném webu.

Táž rafinerie byla 4. května postižena požárem. Státní agentura TASS tehdy s odvoláním na nejmenovaný zdroj psala, že požár způsobil zásah dronu. Úřady tuto verzi nekomentovaly. Následující den stejná agentura psala o dalším útoku dronu, který podle listu Kommersant poškodil jedno zařízení závodu.

14:13
Dnes

„Starý pitomec senátor Lindsey Graham prohlásil, že USA nikdy neinvestovaly peníze lépe než do zabíjení Rusů. Mýlí se, když to říká. V jeho milované Americe se nejen běžně vraždí obyčejní lidé, ale špinavé peníze se utrácejí i za vraždy senátorů,“ reagoval na slova americého politika v Kyjevě ruský exprezident, nyní místopředseda Bezpečnostní rady Ruska Dmitrij Medveděv.

„Ať si vzpomene na smutný osud Roberta Kennedyho, Hueyho Longa, Clementy Carlose Pinckneyho, Johna Miltona Elliotta, Wayna Owense a dalších amerických politiků,“ vyjmenoval na Telegramu státní i federální politiky zavražděné v průběhu staletí.

Graham na schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským prohlásil: „Nejlépe utracené peníze.“ Na videích, jež se šíří po sociálních sítích, je to střižené hned po jeho větě „...a teď umírají Rusové.“ Nelze poznat, zda to skutečně řekl v této návaznosti.

 

13:28
Dnes

Jevgenij Prigožin, majitel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny, která bojuje spolu s ruskou armádou na Ukrajině, tvrdí, že jej ruská státní média na příkaz vysokých představitelů z Kremlu záměrně ignorují a neinformují o něm. „Jsem naprosto přesvědčený, že to zakázali,“ uvedl Prigožin s tím, že se ruským státním médiím takový postup vymstí a že je za to lidé vytrestají.

Jevgenij Prigožin se rozhovořil o militarizaci Ukrajiny (23. 5. 2023).
Zobrazit celý online

Fiala odmítá, že by vláda českým občanům nepomáhala a upřednostňovala pomoc Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům. „My jsme poslali k českým občanům 74 miliard korun v různé formě pomoci, ale co my nebudeme dělat, tady prosím o pochopení, jsou ta plošná opatření, která nakonec stejně nevedou k tomu, že se lidem sníží dlouhodobě ceny. Vedou jenom k tomu, že stát vydává další peníze a nakonec to zaplatí znova ta střední třída,“ varoval Fiala.

Babišova cesta k bankrotu?!

Dalším z návrhů z dílny ANO je totiž snížení DPH na základní potraviny z 15 na 0 procent a zastropování jejich cen. Ani to však dle Fialy není vhodná cesta. „To je plošné opatření, které dělat nechceme. A kdo to bude platit?“ upozornil Fiala.

„Já jsem se díval na ta opatření, která navrhla opozice. Když jsem si to spočítal, jenom to, co navrhl Andrej Babiš, to je dalších přes 200 miliard korun dluhů. A co znamená dluh? Dluh znamená další inflaci, znehodnocování peněz. To by nikomu nepomohlo, jenom by to ČR přivedlo do bankrotu,“ vzkázal Fiala.

„Jenom chci každému říct: ty peníze, se kterými nakládá vláda, to nejsou peníze, které se někde objevily, nebo já mám někde v kapse. To jsou peníze, které vydělají lidé, odevzdají je státu a my je musíme přerozdělit. A naší povinností je, a to vláda Andreje Babiše nedělala, s nimi dobře hospodařit, jinak zvyšujeme inflaci, všechno zdražujeme a nakonec, kdo to zaplatí? Zaplatí to střední třída,“ zdůraznil podruhé Fiala.

Fiala: Nenecháme nikoho na holičkách

Ve studiu Blesku dal Fiala jasný slib: „My fakt nikoho nenecháme padnout, nikoho nenecháme na holičkách.“

Uprchlíkům však pomáhat musíme, upozornil premiér. „Ti uprchlíci, kteří sem přicházejí, to jsou ženy a děti, které si zachraňují svůj život, těm prostě pomoci musíme. Ale my samozřejmě děláme hodně pro české občany prostě proto, že dnes ta situace pro řadu z nich je hrozně obtížná,“ připustil Fiala, který však zdůrazňuje, že „nejsou zvýhodňováni Ukrajinci před českými občany“.

Kontroly marží u základních potravin?

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) přitom v týdnu avizoval, že může dojít na kontroly marží u některých potravin - mj. másla, pečiva či masa.

Dojde na ně a proč by měly smysl? „My musíme mít jistotu, že v téhle složité situaci - a tohle fakt není normální situace, vedle nás je válka a ta to  způsobuje - musíme mít jistotu, že se nikdo neobohacuje nad nějaký racionální rámec. Samozřejmě ten obchodník a všichni v tom řetězci musejí mít nějaký zisk, ale pokud by někdo zneužíval situaci, že třeba něco není dostatečně na trhu a chtěl se na tom výrazným způsobem obohatit, tak je důležité, aby tu byl signál, že stát se prostředky, které má k dispozici, a ono jich zase tolik není, snaží, aby k tomuto nedošlo a v tomto smyslu chráníme české občany,“ reagoval pro Blesk Fiala.

Podívejte se na celý záznam pořadu Ptám se, pane premiére:

Video  Petr Fiala v Blesku: O základně USA, pomoci Ukrajincům i rekordním zdražování v Česku  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

1917 ( 23. dubna 2022 12:08 )

A už je to tu zase, za vše může Babiš!!!! Má ten "čistý" profesór čehosi něco jiného na programu než ZA VŠE MUŽE BABIŠ !!!!! A co jeho ne-ziskovka a milionová "podpora" čehosi v neexistující Barmě????? Kdy se konečně orgány činné v trestním řízení podívají na jeho "čisté" ruce??? To bychom se potom divili!!!!!!

verasum ( 21. dubna 2022 11:23 )

Ty fialovej zmetku,co umí jen máchat rukama, máš štěstí, že mají Češi holubičí povahu, mohl by jsi skončit jako Causecku v roce 89.Kdy zbídačil celý národ šmejde!!!!🤮

LuCo ( 20. dubna 2022 22:31 )

Chce to restart tria Topolánek-Dalík-Kalousek!!!

hejhej ( 19. dubna 2022 14:16 )

kalina107:

hejhej ( 19. dubna 2022 14:16 )

panda82:
Diskuze k cikánům, muslimům, slepencům nesmí být. Pravda se mesmí v naší nedemokratické zemi říkat a a svoboda slova je povolena pouze , když je kladná ke slepencům. Pokud byl premiér p. Babiš, byla dovolena i vulgární diskuze, stejně jako k prezidentovi. Když vidím jen na fotce toho magora s roztaženými prackami Fialu, musím přepnout. Připadá mi nadmíru hloupý a hodně poplatný EU bez vlastního názoru a bez pomoci našim lidem. Ono se dobře rozdává s peněz daňových poplatníků.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa