Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Polojasno 24°C

Americká základna v Česku? Fiala řekl, co je důležitější. A popíračům války poslal ostrý vzkaz

Video se připravuje ...
Autor: simao, Mii - 
14. dubna 2022
12:03

Premiér Petr Fiala (ODS) nadále odmítá, že je ve hře zřízení americké základny na území Česka. Jako důležitější nyní vidí posilování východního křídla severoatlantické aliance. Fiala to řekl v pořadu Ptám se, pane premiér na Blesk.cz. Popíračům války na Ukrajině vzkázal, že záběry zvěrst jsou reálné, sám zažil „smutný pohled“ v Kyjevě. Cesty do okupované země jsou podle něj nadále důležité a je dobře, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) tam dnes vyrazil.

„To, co je důležité, je bavit se o posilování východního křídla severoatlantické aliance,“ řekl Fiala na otázku, zda by měla smysl americká základna v Česku. Podle něj je tato debata aktuálně nereálná. „Bylo nám svěřeno velení (…) to je věc, na kterou může být Česká republika hrdá,“ navázal s přítomností českých vojáků ve východním křídle NATO.

Osobně americké vojáky vnímá jako „jednu z variant, jak posílit bezpečnost České republiky“, nicméně to je jeho pocit, jako premiér Česka tvrdí, že země musí hlavně navýšit prostředky na obranu. A hlavně je navýšit chytře. „Peníze, které jdou na obranu, to není jen o tom, že někam dáte nějakou částku. Ta částka se musí pořádně využít,“ popsal Fiala.

Video  Ptám se pane premiére CELÝ ZÁZNAM  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

O americké vojenské základně na českém území se začalo diskutovat poté, co ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že po Velikonocích chce se svým americkým protějškem Ljoydem Austinem otevřít mimo jiné téma americké přítomnosti v Česku. Vláda poté uvedla, že žádnou nabídku na stole nemá, bude však jednat o obranné smlouvě mezi Českem a USA.

Je to tragédie, říká Fiala

Následně Fiala promluvil k popíračům války na Ukrajině. „To, co se tady děje, je, že někteří naši občané jsou bohužel součástí dezinformační kampaně Ruska,“ popsal a přidal jasný vzkaz. „Ty zprávy jsou reálné. Bohužel. Ty záběry, které vidíme, jsou záběry opravdové. Je to tragédie,“ uvedl.

Rusko se podle něj dopouští válečných zločinů. „To je tak strašné… každý člověk, který má trochu citu, musí cítit soucit,“ konstatovat premiér. Podle něj ruská agrese není v žádném případě ospravedlnitelná. „My se musíme snažit pomoci Ukrajině bránit se Rusku,“ zdůraznil.

Popsal v této souvislosti svou cestu do ostřelovaného Kyjeva. Fiala ji podnikl před měsícem se svým slovinským protějškem Mateuszem Morawieckým a Janezem Janšou a s polským vicepremiérem Jaroslawem Kaczyńským. V ostřelované metropoli se setkali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Jejím cílem bylo podle Fialy vyjádřit podporu Ukrajině. Že to ocenilo mezinárodní společenství, bylo druhotné, uvedl. Kritiku expremiéra Andreje Babiše (ANO), který pro Blesk řekl „vzal ho s sebou Morawiecki do vlaku. To nebyla česká iniciativa“, pak okomentoval slovy: „Nezajímá, co si o tom myslí Andrej Babiš“. Naopak ho zajímá, jak návštěvu vnímala ukrajinská strana. V Kyjevě byl podle svých slov svědkem smutného pohledu.

Zdůraznil také aspekt, že cesta byla vykonána společně s Polskem. „Polsko je dneska zemí, která hraje velkou roli ve střední Evropě,“ řekl předseda vlády. „Dneska se bude nově rozhodovat o světovém řádu. O roli NATO, o roli EU. Nově se koncipuje energetická bezpečnost. V tom musí Česká republika hrát klíčovou roli,“ navázal, proč je třeba podobná témata řešit.

Ocenil i současnou cestu šéfa Senátu Miloše Vystrčila na Ukrajinu. „Má smysl. Je třeba mluvit s ukrajinskými kolegy,“ řekl o ní.

Odmítl pak nastínit, zda se Česko chystá vyhostit ruského velvyslance v Praze Alexandra Zmejevského. Podle něj už Česko udělalo hodně, hlavně po kauze Vrbětice. Tehdy vyhostilo několik desítek ruských diplomatů.  „Ono už se moc jít níž nedá,“ uvedl premiér.

13:29
Dnes

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35.870 vojáků. Moskva naposledy informovala o oficiálním počtu mrtvých 25. března, kdy hovořila o 1351 mrtvých vojácích.

13:00
Dnes

Rusko při svých útocích na ukrajinské území stále více spoléhá na nepřesné rakety, uvedlo dnes ve své pravidelné zprávě o vývoji bojů britské ministerstvo obrany. Důvodem je pravděpodobně klesající zásoba moderních a přesných zbraní.

Analýza záběrů z bezpečnostních kamer ukázala, že nákupní centrum ve východoukrajinském městě Kremenčuk, ve kterém v pondělí zahynulo přes 20 lidí a další desítky utrpěly zranění, bylo s největší pravděpodobností zasaženo raketou Ch-32, uvedlo britské ministerstvo s odvoláním na zpravodajské informace. Jde o modernizovanou verzi střel Ch-22, které byly původně určené k úplně jinému účelu, než jsou útoky na pozemní cíle. "To výrazně zvyšuje pravděpodobnost vedlejších škod při zasažení zastavěných oblastí," uvedlo ministerstvo obrany.

Válka na Ukrajině: Snímky z výbuchu obchodního centra v Kremenčuku Ruský útok na nákupní středisko v ukrajinském Kremenčuku Ruský útok na nákupní středisko v ukrajinském Kremenčuku
12:33
Dnes

Proruští separatisté obvinili další Brity zajaté na Ukrajině ze žoldnéřství, píše BBC s odkazem na ruská státní média. Může jim hrozit trest smrti.

Zobrazit celý online

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa