Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

53 let od upálení Jana Palacha: Vystrčil položil květinu a zmínil svobodu a nezávislost

Autor: ČTK - 
16. ledna 2022
12:27

Odkaz činu Jana Palacha upozorňuje, že hájit svobodu a nezávislost je velmi důležité. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) to dnes dopoledne řekl na pietním aktu k uctění památky studenta, který se před 53 lety upálil na Václavském náměstí v Praze. Vystrčil také zdůraznil, že je třeba se o demokracii starat. Palach se v lednu 1969 zapálil, aby vyburcoval společnost z letargie, do níž upadala po zděšení z okupace země vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Těžce popálený mladík zemřel 19. ledna 1969.

Vystrčil spolu se senátorem Jiřím Drahošem (za STAN) dnes položili květiny a svíčky před historickou budovou Národního muzea, kde událost připomíná dřevěný kříž v chodníku. Palachovu památku uctili také u jeho památníku před druhou budovou muzea, někdejšího Federálního shromáždění. Tam byla předloni odhalena plastika Plamen. Květiny dnes k památníku před historickou budovou muzea nechal poslat také premiér Petr Fiala (ODS) a během dopoledne tam přicházela zapálit svíčku i veřejnost.

Vystrčil dnes uvedl, že Palach se rozhodl vykonat čin, kterým chtěl probudit svědomí českého národa. „A tam vedle je kříž, který leží, a je na nás, jestli se bude víc propadat, nebo jestli se vztyčí. To znamená, je potřeba si uvědomit, že hájit svobodu a nezávislost je velmi důležité, Jan Palach nás na to upozornil,“ řekl médiím.

Pro dnešní mladé lidi podle šéfa Senátu může být Palach příkladem v tom, aby sledovali, zda nedochází k potlačování svobod. „Pokud dnes studenti budou také na stráži a budou si dávat pozor, jestli (...) nedochází k potlačování svobody tisku a jiných svobod, tak je to dobře. Právě oni mají často sílu na to upozornit. A Jan Palach, v tomto smyslu, pro ně může být příkladem. To neznamená, že by museli dělat stejné činy jako on. Ale je potřeba si uvědomit, že často to byli studenti, (...) kteří první zvedli ten prapor za svobodu,“ řekl Vystrčil. Uvedl také, že současná nepřítomnost komunistické strany v Poslanecké sněmovně by neměla společnost ukolébat. „Měli bychom se o demokracii a svobodu starat. A já doufám, že to dokážeme,“ dodal politik.

Odpoledne před Národním muzeem uctí Palachovu památku také zástupci Sněmovny, včetně její předsedkyně Markéty Pekarové Adamové (TOP 09).

Video  Covid i drahota jako výzva pro Čechy: Vystrčil v novoročních projevu vyzval ke smířlivosti  - Česká televize / ČTK
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

fesak2 ( 17. ledna 2022 08:36 )

Je to smutný případ sebevraha, který se rozhodl se upálit?!. Chudáci jeho rodina a příbuzní, rok co rok si ho bolestně připomínají takhle veřejně s vládní garniturou. Styďte se (ti vládci) a nechte ho už na pokoji. Není se čím chlubit. Moje sestra taky spáchala sebevraždu a jsem rád, že to nemusím číst každý rok co rok všude možně. Vůbec se divím jeho rodině, že to připouští. Ale "vládní oslavenci" potřebují nějak ten symbol pojmenovat.. hyeny. Jsou památníky neznámých bojovníků, těch si opravdu vážím, ale památník sebevraha ve mne vyvolává jen lítost zmařeného života. Takhle řešit problém je podle vás chvályhodné? Nejsem fanda zvrácených režimů a ani nejsem přítel sovětských a jiných cizích vojsk na našem území.

dynaty ( 16. ledna 2022 14:39 )

http­s://ww­w.iroz­hlas­.cz/ve­da-tech­nolo­gie/h­isto­rie/j­an-palach-zive-pochodne-jan-zajic-upale­ni_190­117070­2_pj

hanka549 ( 16. ledna 2022 14:31 )

pemek a al.bunda

manunu ( 16. ledna 2022 13:55 )

Jan Palach byl hrdina a zaslouží si naši úctu. Jeho oběť nebyla zbytečná, zažehla jiskru odporu, která vedla k Palachově týdnu v lednu 1989. Zvedla se obrovská vlna protestů, která vyvrcholila o pár měsíců později Sametovou revolucí. Byla to neuvěřitelná oběť mladého muže, který se rozhodl takto nenásilně, za cenu obrovského vlastního utrpení, připomenout cenu demokracie a lidských práv. Čest jeho památce.

al.bunda ( 16. ledna 2022 13:18 )

Škoda že potkan Vystčil nezvolal "jsem Palach" a neškrtl zapalovačem

Zobrazit celou diskusi