Čtvrtek 19. května 2022
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Polojasno 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Rusko vypálilo na Ukrajinu už přes 600 raket z území Běloruska. Dál hrozí i z ponorek

Autor: ČTK - 
14. května 2022
21:40

Ruské síly vypálily od začátku invaze z běloruského území na Ukrajinu už 633 raket, uvedla dnes agentura Unian s odvoláním na běloruskou monitorovací skupinu Belaruski Hajun. Ukrajinský velvyslanec při OSN Serhij Kyslycja ve čtvrtek informoval, že dohromady pak Rusko na Ukrajinu vypálilo nejméně 2100 raket.

První raketový útok z Běloruska na Ukrajinu byl zaznamenán hned v první den ruské invaze, tedy 24. února, uvedla ruská redakce Deutsche Welle.

Nejvíce raketových úderů se pak odehrálo 1. dubna, kdy bylo z Běloruska podniknuto nejméně 56 útoků. Zakladatel monitorovací iniciativy, bloger Anton Matolka, vysvětlil, že skupina dostává denně tisíce upozornění od uživatelů internetu po celém Bělorusku.

„Jakmile se někde objeví vojenská aktivita, hned odtamtud dostáváme mnoho informací,“ uvedl v Matolka v rozhovoru se stanicí.

23:23
18. 5. 2022

Ministr zahraničí Dmytro Kuleba řekl, co bude Ukrajina považovat za vítězství nad Ruskem: Osvobození Ruskem okupovaných území, včetně Donbasu a Krymu, placení reparací Ruskem, procesy za ruské válečné zločiny a evropská integrace.

23:14
18. 5. 2022

Chorvatský prezident Zoran Milanovič řekl, že pověří stálého zástupce země při NATO, aby hlasoval proti vstupu Švédska a Finska do NATO. Budoucí členství obou severských zemí v NATO bude záviset na tom, zda se změní volební zákon Bosny a Hercegoviny, řekl Milanovič a dodal, že Chorvati v Bosně jsou „ničeni“ jako politický subjekt.

23:04
18. 5. 2022

Výbor Senátu USA podporuje Bridget Brinkovou na post velvyslankyně na Ukrajině. Dříve byla americkou velvyslankyní na Slovensku.

Zobrazit celý online

V Černém moři jsou kromě toho v bojové pohotovosti ruské lodě, na nichž je dohromady nejméně 30 řízených střel, upozornila agentura Unian. Rusko také z přístavního Sevastopolu na Krymu vyslalo do Černého moře všechny ponorky Černomořské flotily.

Na lodích a ponorkách může být dohromady maximálně 30 až 50 raket, napsala Unian s odvoláním na armádního experta Oleksandra Musijenka. Ten upřesnil, že na každé z ponorek se nacházejí čtyři rakety s plochou dráhou letu typu Kalibr.

Video  Poslední diktátor v Evropě: Alexandr Lukašenko tvrdě potlačuje odpor a kontroluje ve státě takřka vše  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa