Sexuální násilí a těžké válečné zločiny na dětech: Důkazy ruských zvěrstev posbírala velvyslankyně při OSN
Britská velvyslankyně při Organizaci spojených národů (OSN) upozornila na důkazy potvrzující několik „věrohodných obvinění“ nejen ze sexuálního násilí na dětech, kterých se měli od zahájení invaze na Ukrajinu dopustit mnozí ruští vojáci. Podle diplomatky porušila okupující armáda pravidla Rady bezpečnosti OSN. Na těžké zločiny upozornil už dříve dětský fond UNICEF, jehož vedení situaci nazvalo „stále se zhoršující krizí dětských práv“.
Velvyslankyně při OSN Barbara Woodwardová od začátku invaze pomáhá s vyšetřováním válečných zločinů na Ukrajině, nyní se mimo jiné zabývá nahlášenými případy násilí na dětech, ke kterému se od 24. února podařilo nashromáždit velké množství důkazů.
„Rusko se v době války dopouští čtyř ze šesti vážných zločinů proti dětem,“ uvedla velvyslankyně a odkázala tak konkrétně na porušení pravidel stanovených Radou bezpečnosti v roce 1999. Mezi tato porušení patří například cílené útoky na děti během ozbrojeného konfliktu či nábor dětských vojáků.
Velké riziko ztracené generace
Kromě „věrohodných obvinění“ ze sexuálního násilí na dětech má diplomatka přístup k dokumentaci dalších 700 000 případů nedobrovolné deportace ukrajinských matek a mladistvých do Ruska. „Nyní hrozí velké riziko ztracené generace a pokračování násilného začarovaného kruhu vytvořeného ruskou invazí a devastací, kterou tam způsobila,“ varovala Woodwardová.
Jejich budoucnost visí na vlásku, křičí UNICEF
Kromě diplomatky se k věci vyjádřil také nadační fond OSN UNICEF. Náměstek výkonného ředitele Omar Abdi upozornil na zhoršující se „krizi dětských práv“ v souvislosti s demolicí stovek ukrajinských škol a frekventovaného zabíjení mladistvých. Jen za poslední měsíc zemřelo téměř sto dětí.
Děti v době války platí „nepřiměřeně vysokou cenu“, řekl Abdi Radě bezpečnosti OSN. Od zahájení invaze Rusové zabili 239 dětí a těžce zranili dalších 355, jedná se ovšem pouze o ověřené případy, reálné číslo by tak mohlo být mnohem vyšší.
Útoky na mladé Ukrajince špatně snáší také prezident Volodymyr Zelenskyj, který se během své pravidelné promluvy k lidu neubránil vzteku a upozornil na rostoucí dopady války na nejmladší generace, píše server Sky News. „Včera v noci ruské jednotky zaútočily na Černihivskou oblast včetně škol,“ uvedl prezident na videu.
„Ruský stát je samozřejmě v takovém stavu, že mu jakékoli vzdělání akorát stojí v cestě. Ale čeho dosáhnou ničením ukrajinských škol? Všichni ruští velitelé, kteří vydávají takové rozkazy, jsou jednoduše zvrácení a nevyléčitelní,“ dodal.
Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

Více než 210 000 Rusů podepsalo od ledna do července 2025 smlouvy s ministerstvem obrany, aby bojovali na Ukrajině, uvedl místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv.
„Tempo je poměrně slušné, dobré,“ řekl Medveděv na zasedání personální komise ozbrojených sil. „Doufám, že se nám podaří udržet stejné tempo i v budoucnu. Do dobrovolnických jednotek vstoupilo dalších 18 000 osob,“ dodal.

Soud ve Spojených státech nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa vyplatit rozhlasové stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) sídlící v Praze přes 13 milionů dolarů (275 milionů Kč) na její červnový provoz. Vyplývá to z úterního rozhodnutí washingtonského soudu. To je dalším v řadě předběžných opatření zajišťujících Kongresem schválené financování stanice, které chce Trump ukončit. Šéf stanice Stephen Capus rozhodnutí přivítal a uvedl, že je připraven k dialogu s úřady.
Letošní školní rok byl na Ukrajině zcela pozastaven téměř ihned poté, co na území na konci února vtrhli okupanti. V bojích bylo zničeno minimálně 15 z 39 zdejších škol s přímými vazbami na UNICEF. „Tyhle útoky musí přestat,“ řekl na závěr Abdi. „Děti potřebují, aby tahle válka skončila. Jejich budoucnost visí na vlásku.“