Pondělí 23. května 2022
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno 23°C

Sexuální násilí a těžké válečné zločiny na dětech: Důkazy ruských zvěrstev posbírala velvyslankyně při OSN

Autor: tsv - 
14. května 2022
05:00

Britská velvyslankyně při Organizaci spojených národů (OSN) upozornila na důkazy potvrzující několik „věrohodných obvinění“ nejen ze sexuálního násilí na dětech, kterých se měli od zahájení invaze na Ukrajinu dopustit mnozí ruští vojáci. Podle diplomatky porušila okupující armáda pravidla Rady bezpečnosti OSN. Na těžké zločiny upozornil už dříve dětský fond UNICEF, jehož vedení situaci nazvalo „stále se zhoršující krizí dětských práv“.

Velvyslankyně při OSN Barbara Woodwardová od začátku invaze pomáhá s vyšetřováním válečných zločinů na Ukrajině, nyní se mimo jiné zabývá nahlášenými případy násilí na dětech, ke kterému se od 24. února podařilo nashromáždit velké množství důkazů.

„Rusko se v době války dopouští čtyř ze šesti vážných zločinů proti dětem,“ uvedla velvyslankyně a odkázala tak konkrétně na porušení pravidel stanovených Radou bezpečnosti v roce 1999. Mezi tato porušení patří například cílené útoky na děti během ozbrojeného konfliktu či nábor dětských vojáků.

Velké riziko ztracené generace

Kromě „věrohodných obvinění“ ze sexuálního násilí na dětech má diplomatka přístup k dokumentaci dalších 700 000 případů nedobrovolné deportace ukrajinských matek a mladistvých do Ruska. „Nyní hrozí velké riziko ztracené generace a pokračování násilného začarovaného kruhu vytvořeného ruskou invazí a devastací, kterou tam způsobila,“ varovala Woodwardová.

Jejich budoucnost visí na vlásku, křičí UNICEF

Kromě diplomatky se k věci vyjádřil také nadační fond OSN UNICEF. Náměstek výkonného ředitele Omar Abdi upozornil na zhoršující se „krizi dětských práv“ v souvislosti s demolicí stovek ukrajinských škol a frekventovaného zabíjení mladistvých. Jen za poslední měsíc zemřelo téměř sto dětí.

Děti v době války platí „nepřiměřeně vysokou cenu“, řekl Abdi Radě bezpečnosti OSN. Od zahájení invaze Rusové zabili 239 dětí a těžce zranili dalších 355, jedná se ovšem pouze o ověřené případy, reálné číslo by tak mohlo být mnohem vyšší.

Útoky na mladé Ukrajince špatně snáší také prezident Volodymyr Zelenskyj, který se během své pravidelné promluvy k lidu neubránil vzteku a upozornil na rostoucí dopady války na nejmladší generace, píše server Sky News. „Včera v noci ruské jednotky zaútočily na Černihivskou oblast včetně škol,“ uvedl prezident na videu.

„Ruský stát je samozřejmě v takovém stavu, že mu jakékoli vzdělání akorát stojí v cestě. Ale čeho dosáhnou ničením ukrajinských škol? Všichni ruští velitelé, kteří vydávají takové rozkazy, jsou jednoduše zvrácení a nevyléčitelní,“ dodal.

17:41
23. 5. 2022

V Doněcké a Luhanské oblasti na Ukrajině jsou ode dneška kvůli poškození plynovodu při bojích pozastaveny dodávky plynu, informuje agentura Unian.

17:35
23. 5. 2022

V ukrajinské Chersonské oblasti se ode dneška bude používat vedle ukrajinské hřivny také ruský rubl. Oznámil to současný šéf Chersonské oblastní správy Volodymyr Saldo, který byl do funkce dosazen koncem dubna poté, co nad částí oblasti získaly kontrolu ruské síly. Informovala o tom ruskojazyčná redakce stanice BBC.

„Všichni obchodníci budou mít zpočátku možnost uvádět ceníky ve dvou měnách - hřivně a ruském rublu. Později už to bude povinnost,“ uvedl dnes Saldo na brífinku. Upřesnil, že dnes bude vydán dekret, který poskytne právní základ pro zavedení rublu.

17:30
23. 5. 2022

„Rakousko je připraveno podpořit naši snahu o zvýšení kapacity ropovodu TAL tak, abychom měli zajištěné dostatečné dodávky ropy, která nebude z Ruska. Jsme připraveni též společně spolupracovat se zeměmi, které mohou rozšiřovat terminály na zkapalněný plyn,“ uvedl na svém twitteru premiér Fiala.

Kompletní online

Letošní školní rok byl na Ukrajině zcela pozastaven téměř ihned poté, co na území na konci února vtrhli okupanti. V bojích bylo zničeno minimálně 15 z 39 zdejších škol s přímými vazbami na UNICEF. „Tyhle útoky musí přestat,“ řekl na závěr Abdi. „Děti potřebují, aby tahle válka skončila. Jejich budoucnost visí na vlásku.“

Video  Expert pro Blesk o námluvách Finska s NATO a ruské chybě: Přesně tohle si Putin nepřál!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa